Emin Antik Sanat Merkezi’nde Raif Gökkuş ve Murat Erkan sergisi

Ankara Kalesi Atpazarı Sokak’ta yer alan Emin Antik Sanat Merkezi, ressamlar Raif Gökkuş ve Murat Erkan’ın yağlı boya eserlerinden oluşan sergiye ev sahipliği yapıyor. 2020-2021 yılının dördüncü sergisi ile Başkentlileri selamlayan Emin Antik’in, pandemi koşullarına uygun olarak gerçekleştirdiği açılışta, Felsefeci ve Sanat Eleştimeni Ümit Yaşar Gözüm, “Salgına rağmen etkinliklerini devam ettiren sanat merkezi sahiplerini” tebrik etti. Sevgililer Günü öncesi sergisi, 1 Mart tarihine kadar gezilebilecek

SULTAN YAVUZ/ANKARA

Fatma Tuna

Emin Antik Sanat Merkezi, geleneksel hâle getirdiği Sevgilier Günü öncesi sergisinde, bu yıl Ressamlar Raif Gökkuş ve Murat Erkan’ın eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. Pandemi koşullarına uygun olarak gerçekleştirilen sergi, 1 Mart tarihine kadar gezilebilecek.
Serginin açılış konuşmasını yapan Emin Antik Sanat Merkezi kurucularından İbrahim Terzioğlu, 2020-2021 yılının dördüncü sergisini açmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Sergide, “Türkiye’nin önemli vasıflarına sahip iki ressama ev sahipliği yaptıklarını” belirten Terzioğlu şöyle konuştu:
“Ressamlarımızdan Raif Gökkuş, ressamlığının yanı sıra hem teknik ressamdır hem de Uluslararası Engelli Sanatçılar Federasyonu’nun sekreterliğini yürütmektedir. Tarzı ve eserleriyle her yıl 24 Şubat Sevgililer Günü öncesinde sanat merkezimizde sergi açan Gökkuş’u bilenler, her yıl bu eserleri takip ederler.
Sanatçılarımızdan Murat Erkan’ın eserleri ise, Türkiye’den dünyanın farklı galeri ve müzelerine götürülen antik eserlerin yorumlarını içerir. İki sanatçımız da pandemi nedeniyle aramızda değiller ancak selamlarını iletiyorlar. Katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor ve iyi ki sanat var, iyi ki resim var, iyi ki Türkiye var diyorum. Sanatla kalalım…”

Ümit Yaşar Gözüm ve Ibrahim Terzioğlu

Gözüm, “Sevgi de sanat da bâki kalır”
Terzioğlu’nun ardından söz alan Emin Antik Sanat Merkezi Danışma Kurulu’ndan Felsefeci ve Sanat Eleştirmeni Ümit Yaşar Gözüm, ülke olarak pandemi nedeniyle çok zor bir dönemden geçildiğini, ancak buna rağmen Emin Antik’in etkinliklerini sürdürdüğünü belirtti. “Bu sene ortada hastalık dolaşıyor ama sevgi de sevgililer de var, bu sergi Sevgililer Günü’ne özel hazırlanmış, insan ve doğa ikilemini içinde barındıran bir niteliğe sahip” diyerek şunları söyledi:
“Artık, sanatçılarımızın bile evlerinden çıkamadığı bu dönemde, böyle büyük bir sergi açmak yürek ister. Emin Antik Sanat Merkezi olarak taviz vermeden bu süreci sürdürüyoruz. Bir gün bu hastalık biter, başkası başlar, dert tasa biter, yenisi başlar ama sevgi de sanat da bâki kalır. Yeni neslin sanattan uzak kaldığı söyleniyor, aslında öyle değil… Hepimizin dünya malını, yat, kat, arsa sahibi olmayı meziyet saydığımız ve çocuklarımıza özgüven aşılayamadığımız, rantı baş tacı olarak gördüğümüz bir toplumda ben yine de ümitvarım. Bir ayağımız akademide, bir ayağımız sanat ve sosyete içinde olduğu için entelektüel dünyanın desteği sürüp gidiyor.
Bu sergiye ne iyi ettiniz de katıldınız! Bu süreç zor olsa da, üretenler için başarılı geçiyor. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Sergi kurmak, eser yapmaya benzemez. Son dönem Ankarası’nda Emin kardeşim gibi genç bir yeteneğin böylesine başarılı sergiler yapması hepimizi gurulandırıyor, bayrağı bizden alacak. Kendisini kutluyorum.”
Ankara’nın en eski kadın galericilerinden Galeri Z’nin sahibi Fatma Tuna ise pandeminin sona ermesiyle eski kalabalık sergilere yeniden dönecekleri ânı iple çektiklerini belirterek, “Sanatsız kalmamayı diliyorum. İlginizin yoğunluğu daima sanata doğru olsun. Tüm insan olma hasletlerimizi ayakta tutmak için hep beraber sanatla kalalım diyorum” dedi.
Raif Gökkuş kimdir?
Türk ressam ve karikatürist Raif Gökkuş, 1956 yılında Sivas’ta doğdu. 1973 yılında, Ankara İşitme Engelliler Gazete Haberi Okulu sanat bölümünden mezun oldu. İlk resim çalışmalarına 1966’ da yağlı boya ve sulu boya ile başlayan Gökkuş, 1970 yılında Ressam Salim Özüdoğru’yla üç yıl süren atölye çalışmaları yaptı. Karikatüre 1994’ te yönelen sanatçı,Türkiye Karikatürcüler Dernegi üyesidir. Gökkuş’ un eserleri çeşitli yayın ve koleksiyonlarda yer aldı, ulusal ve uluslarası birçok ödüle layık görüldü.
Gökkuş’un ödülleri arasında; Belçika 35. Internatıonal Cartoon Festival Knokke- Heıst Karikatür Yarışmasından Şeref ödülü, Aydın Doğan Vakfı 16. Uluslararası Hürriyet Gazetesi Karikatür yarışmasında Mansiyon ödülü, TAEJON- KORE Uluslararası Karikatür Yarışması Şeref Ödülü, 4.Fair Play Karikatür Yarışması Birincilik ödülü, Güzel Haliç Lions Kulübü Uluslararası Karikatür Yarışması Başarı ödülü, Esenyurt Belediyesi Ulusal Karikatür Yarışması (Dünya Kadınlar Günü) İkincilik ödülü ve Türk-İş Emek Karikatürleri Yarışması Üçüncülük ödülü de yer alıyor.
Murat Erkan kimdir?
Ressam Murat Erkan, 1956 yılında Sivas’ta doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi Yüksek Resim bölümünde okudu. 1985 yılından beri İstanbul’da, Kadıköy ve Sarıyer’de özel atölyelerinde çalışmalarını sürdüren sanatçı, ulusal ve uluslararası pekçok karma ve kişisel sergiye katıldı.
1982 yılından beri sergi açan Erkan’ın uluslararası sergileri arasında; Floransa Sanat Bienali, Şili Uluslararası Bienali, Sofya Avrupa Birliği Sergisi ve ABD Miami Uluslarası Sanar Merkezi yer alıyor.