Engelli öğrencilere Avrupa’da “bilişim” eğitimi

ANKARA – Türkiye’de engelli öğrenciler için tasarlanan ilk meslek lisesi MEB SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen projeyle öğrenciler, Avrupa’da bilişim eğitimi alma imkanı yakalıyor.
SERÇEV Engelsiz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Dilek Saran, Müdür Yardımcısı Ayşegül Yücebaş ile yurt dışında bilişim eğitimi alarak Türkiye’ye dönen serebral palsi hastası öğrenciler, projeye ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.
Okulun 2016’da SERÇEV ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) arasında imzalanan protokolle hayata geçirildiğini, okulun 2017-2018 eğitim öğretim yılında da faaliyete geçtiğini anlatan Okul Müdürü Dilek Saran, “Okulumuzda serebral palsili çocuklarımız var. Bu çocuklarımızın normal gelişim gösteren akranlarıyla aynı çatı altında mesleki eğitim almaları ve okulu bitirdikten sonra da istihdama katılarak hayatlarına devam etmeleri asıl amacımız. Yani okulumuzda tersine kaynaştırma uygulanıyor.” bilgisini paylaştı.
Saran, engelli çocukların genellikle liseden sonra evlerine kapandığına dikkati çekerek, amaçlarının bu durumdaki çocukların meslek liselerinde mesleki eğitim almaları olduğunu söyledi.
Bunun için en önemli konunun bu tip mesleki okulların sayısının çoğalması olduğuna değinen Saran, bu tarz okulların sayısının ülke genelinde çoğalması olduğuna işaret etti.
Saran, okul için de bir ilk olan projeye ilişkin, “ERASMUS Mesleki Eğitim Öğrenci ve Personel Hareketliliği (KA102) kapsamında bilişim alanında bir proje hazırladık. İsmi Arduino Programlama. Çocuklarımız iki hareketlilik yapacaklar. Birini Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirdiler. Orada 14 günlük staj eğitimi aldılar. Şimdi ikincisi de nisan ayında Almanya’da olacak.” şeklinde konuştu.
“Staj hareketliliği çocuklarımız için gerçekten çok önemli ve anlamlı. Her biri yurt dışında Arduino programlama ile ilgili inanılmaz güzel bilgiler edindiler.” diyen Saran, öğrencilerin yurt dışından dönüşlerinde tecrübelerini okuldaki laboratuvara da yansıttığını anlattı.