“Engelsiz Meclis” Bilgilendirme ve Tanıtım Töreni

AK Parti İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol, TBMM’de hemen hemen her bölümün engelliler için erişilebilir hale getirildiğini bildirdi.
Meclis’te düzenlenen “Engelsiz Meclis” Bilgilendirme ve Tanıtım Töreni’ne, kamu kurumlarının temsilcileri, Ampute Milli Futbol Takımı oyuncuları, bedensel engelli milli okçu Gizem Girişmen ve engelli öğrencileri katıldı.
Törende konuşan TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, TBMM İdari Teşkilatı olarak, son 3 yılda “Engelsiz Meclis” adı altında birçok proje gerçekleştirdiklerini ve bu alanda ilkleri hayata geçirdiklerini kaydetti.
Meclis yerleşkesini, binalardan, asansörlere ve otoparklara kadar engelliler için erişilebilir hale getirdiklerini anlatan Neziroğlu, engellilere talepleri halinde refakat hizmeti de başlattıklarını, TBMM’nin internet sitesini görme ve işitme engellilerin kullanabileceği şekilde düzenlediklerini belirtti.
Neziroğlu, Meclis’te görev yapan polisler için “Engellilerle Sağlıklı İletişim” kitabı hazırladıklarını, kamu kurumlarından ikişer temsilcinin de katıldığı işaret dili eğitimleri verdiklerini ifade etti.
Tüm projeleri engellilerin görüşünü alarak hayata geçirdiklerini vurgulayan Neziroğlu, “Engelli bir vatandaşımızı tekerlekli sandalyesiyle Meclis’e davet ettik ve gördüğü eksiklikleri, bizim göremediklerimizi söylemesini istedik” dedi.
Bu tür uygulamaların yaygınlaşması temennisinde bulunan Neziroğlu, “Görevimiz engelliler için hayatı kolaylaştırmak” diye konuştu.
-“Engelli tuvaletini sağlıklı insanlar kullanıyor”
Törende kürsüye engelli asansörünü kullanarak çıkan AK Parti İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol da engellilere yönelik olumlu çalışmalar yapıldığını, taleplerinin hızla yerine getirildiğini belirterek, Meclis’te hemen her bölümün engelliler için erişilebilir hale geldiğini bildirdi.
Engellilerin durumunu anlamak için zihinsel dönüşümün önemine işaret eden Erol, “Bunu sağlamak zaman alıyor. Engelli tuvaletlerini sağlıklı insanlar kullanıyor, buralarda sigara içiyorlar. Engelli otoparkına park ediliyor. Türkiye’yi ileriye taşıyacaksak birbirimizi anlayacağız” dedi.
Konuşmaların tamamlanmasının ardından, işaret dili eğitimini tamamlayan kamu personeline sertifikaları verildi ve katılımcılarla birlikte anı fotoğrafı çektirildi.