ENKA Kültür Sanat Buluşmaları

Doğan BULGUN

Borusan Quartet sahne alıyor

ESEN Kıvrak (1. Keman), Özgür Baskın (2. Keman), Efdal Altun (viyola) ve Çağ Erçağ’dan (viyolonsel) oluşan Borusan Quartet 12 Kasım Salı günü ENKA Oditoryumu’nda müzikseverlerle buluşuyor
2005 yılında Prof. Gürer Aykal öncülüğünde kurulan, sezon konserlerinin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdikleri turnelerle de dikkat çeken Borusan Quartet, Rheingau, Schleswig-Holstein, Merano, Mozart, Napfilon, Bodensee, West Cork, Europalia, Mersin, Bodrum, İstanbul ve Ankara müzik festivallerine katıldı; Avrupa’nın pek çok şehrinde ve ABD’de konserler verdi. 2010’da Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünün ve yine aynı yıl ICMEC (International Centre for Missing & Exploited Children / Kayıp ve İstismar Edilen Çocuklar Uluslararası Merkezi) Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda altın madalyanın sahibi oldular. Büyük beğeni kazanan Saygun, Aykal, Erkin adlı CD’leri 2013 yılında Lila Müzik, İdil Biret’le birlikte kaydettikleri Schumann’ın Piyanolu Beşli’si de 2014 yılında Naxos’a bağlı IBA, Mozart & Verdi 2016’da Lila Müzik, yeni kayıtları Company de Onyx etiketiyle Eylül 2017’de yayımlandı. Borusan Quartet, klasik dönemden modern döneme uzanan geniş bir repertuvara sahip.

Orkestra Akademik Başkent Konseri

Orkestra Akademik Başkent Konseri
ŞEF Orhun Orhon yönetimindeki Orkestra Akademik Başkent Özcan Ulucan (Keman) ve Ulrich Mertin’e (Viyola) eşlik edecek.
Tarih: 15 Kasım 2019 Cuma, Saat: 19.30, Yer: Başkent Üniversitesi (Bağlıca Kampüsü, Dumlupınar Bulvarı. 20. km) Prof. Dr. İhsan Doğramacı Konferans Salonu.
Programda şu eserler seslendirilecek:
F. Mendelssohn
“Yaylı Sekizli” Op.20 Es Dur
W. A. Mozart” Keman ve Viyola için Senfoni Konçertant”
K. 364, Es Dur
Konsere giriş ücretsizdir.

HER YERDE MÜZİK VAR… Avanos Amatör Türk Sanat Müziği Korosu

2016 yılının Ekim ayında kurulan Avanos Amatör Türk Sanat Müziği Korosu unutulmaz bir halk konseri gerçekleştirildi. Şef Osman Okan yönetiminde Belediye Toplantı Salonu’nda düzenlenen konsere Avanos Kaymakamı Olgun Öner, Avanos Belediye Başkanı Celal Alper İbaş ve sanatsever Avanos halkının yoğun katılımı oldu. Avanoslulara keyifli bir akşam yaşatan Amatör Türk Sanat Müziği Korosu birbirinden güzel şarkılar seslendirdi. Konserin ardından Belediye Başkanı Celal Alper İbaş günün anısına Koro Şefi Osman Okan’a çiçek takdim etti.
4. yıllarını kutlayan koro mensupları 12 ay süresince her Salı ve Cumartesi günleri 13.30-15.30 saatleri arasında çalışmalarını sürdürüyor.

 

 

 

 

 

 

Marmara Flüt Orkestrası’ndan harika konser

MARMARA Flüt Orkestrası, Şef Ece Karşal yönetiminde Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde izleyenlere müzikle dolu unutulmaz anlar yaşattı. Orkestranın, birçok solisti ile büyük ilgi gören konserinde solistlerden flütist Erdem Oğuz’un eşi Rahşan İzmirli Oğuz’un ” Uyanış” adlı eserini seslendirmesi de beğeni topladı.
Flüt sanatçısı ve eğitimcisi Prof. Dr. Ece Karşal tarafından 2015 yılında kurulan Marmara Flüt Orkestrası, Marmara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’nin desteği ile enstrümanlarını temin etti ve 2015’in Kasım ayında orkestra çalışmalarına başladı.
Türkiye’nin, flüt ailesinin tüm üyelerini barındıran ilk orkestrası olan Marmara Flüt Orkestrası’nda profesyonel flüt sanatçıları, öğretmenler, ileri düzeyde flüt çalabilen amatör flütistler, ilk, orta, lise ve üniversite düzeyinde olmak üzere, farklı eğitim seviyelerinde branşı flüt olan seçilmiş müzik öğrencileri görev alıyor. Orkestra, 2018 yılının Temmuz ayında Bulgaristan’da gerçekleştirilen Uluslararası Gençlik Festivali’nde ülkemizi temsil etti ve “Klasik Müzik – Orkestralar” kategorisinde 1.lik ile festivaldeki “En Profesyonel Grup” ödüllerinin sahibi olmuştu.