ENKA Sanat’tan dört önemli konser

22 Ağustos Pazartesi

ŞEVVAL SAM VE KURTALAN EKSPRES
Saat: 21.15, Yer: ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu
Bu yaz Açıkhava’da gökyüzünün sonsuzluğuna çok değerli bir anlam katacak, Şevval Sam ve Kurtalan Ekspres’in buluştuğu Göğe Selam. Geride bıraktıkları şarkılar kıymetlendikçe hasreti daha çok hissedilen büyük ustalara gönderilen bir selam bu. Barış Manço, Cem Karaca, Neşet Ertaş… Efsanevi orkestra Kurtalan Ekspres’ten selam alacaklar konserin ilk kısmında. İkinci kısımda ise Şevval Sam, Aşık Veysel’e ve Kazım Koyuncu’ya seslenecek. Sizin de bir sedânız olsun isterseniz selamlarda, gelin katılın dostlara. Belki göğün göğsünden de bir selam gelir sahneye, kim bilir…

23 Ağustos Salı

LEVENT YÜKSEL
Saat: 2115, yer: ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu
Türkiye’nin pop müziği sahnesine iz bırakan unutulmaz isimlerden biridir Levent Yüksel. Sezen Aksu ekolünden gelen sanatçı, güçlü sesiyle halen ülkenin en iyi yorumcularından biri olarak anılıyor. Açıkhava sahnesinde Kadınım, Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk, Tuana, Med Cezir gibi en sevilen şarkılarına ve dört yıl önce yayımladığı son albümünden bestelere yer verecek. Aşkınızın elinden tutup yıldızların altında mest olmak ya da en güzel aşkları yâd etmek için Açıkhava’da tadına doyulmaz bir gece bekliyor sizi…

24 Ağustos Çarşamba

CANDAN ERÇETİN VE KARDEŞ TÜRKÜLER
Saat: 21.15, Yer: ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu
Candan Erçetin ve Kardeş Türküler’in birlikteliğine ilham veren rivayet bilmeye değer: Şehir havası henüz gürültüye boğulmamışken Boğaz’da oturanlar karşı kıyıdan gelen müzikleri dinlermiş keyifle. Yalnız müzikler değil ezanlar ve çanlar kavuşur, düğün ve bayramların cümbüşü dalgalarla savrulurmuş Boğaz’ın dört bir yanına. Farklı renklerin ahengi böylece yayılırmış şehrin havasına… Anadolu’dan Balkanlar’a, Mezopotamya’dan Kafkaslar’a özgün sesleri harmanlayan Kardeş Türküler, Candan Erçetin’le Açıkhava sahnesinde buluşuyor bu kez. Birlikte ürettikleri yepyeni şarkılar da ilk kez bu konserde Açıkhava dinleyicilerinin beğenisine sunulacak.

26 Ağustos Cuma

CAHİT BERKAY VE ANADOLU SENFONİ ORKESTRASI
Saat: 21.15, Yer: ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu
Yaşadığımız coğrafyanın kendine has tadına, renklerine ve Türkiye insanlarının sımsıcak duygularına dair bir melodi düşleyin desek aklınıza ne gelirdi? Bir ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’, bir ‘Devlerin Aşkı’ veya ‘Çiçek Abbas’ müziği gelmez miydi? Bizi bir çırpıda geçmişimize götüren o unutulmaz Türk filmlerinin ezgileri bunlar. Anadolu ruhunu işte böylesine yoğun hissedebilen ve notalarla ölümsüzleştiren bir besteci Cahit Berkay. Kendiniz kadar iyi tanıdığınız bu melodileri şef Cem Öget’in yönetiminde senfonik bir ihtişamla dinlemek, tarifsiz güzellikte duygular yaşatacak…

176bir kopya

 

Müzik Antalya’nın kalbinde atıyor ve yaşıyor

Muratpaşa Belediyesi’nin, her cumartesi kentin kalbinde sanatın sesini yükselttiği ‘Müzik Sokakta’ konserlerinde MEST Brass Grubu, enstrümanlarıyla tarihi saat kulesinden Üç Kapılar’a yürüdü. Brass Grubu’nun yürürken seslendirdiği eserlere Antalyalılar da eşlik etti.
Muratpaşa Belediyesi’nin “Demokrasiye Evet, Darbeye Hayır” diyerek 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yeniden başladığı ‘Müzik Sokakta’ yaz konserleri ve müzik dinletileri 4’üncü haftayı geride bıraktı. 7 ayrı noktada farklı türde müzik yapan gruplar cumhuriyet ve demokrasi adına Muratpaşa sakinlerini müzikle buluşturdu.
Saat 19.00’da klarnet, saksafon, trompet, trombon gibi nefesli çalgıların ağırlıkta olduğu Bando MEST Brass, tarihi Saat Kulesi’nden Hadrianus Kapısı’na doğru yürüyüşe geçti. Brass grubunun hareketli müziğine yoldan geçen Antalyalılar da alkışlarla eşlik etti. Hadrinanus Kapısı’nda MEST Brass konserinin ardından sahneye ‘Grup 3 Deyince’ çıktı. Hadrianus Kapısı’nda konser gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.
Saat 19.00’da başlayan dinletilerde ise Aydın Kanza Parkı’nda MEST Türk Halk Müziği Topluluğu, Recep Bilgin Parkı’nda Grup Gito, Bayındır Parkı’nda Mustafa Mümtaz ve MEST Türk Sanat Müziği Grubu, Kapalı Yol Havuzlu Meydan’da Grup Jarjana ve Yenigün Mahallesi Şehitler Parkı’nda Grup Nostalgia sahne aldı.

KINALIADA’DA “HEY GİDİ GÜNLER HEY” KONSERİ

Kınalıada sakinleri geçmiş yılların müziğinin sergilendiği bir konserde keyifli anlar yaşadı. “Hey gidi günler hey” sloganıyla gerçekleşen konser Kınalıada Su Sporları Kulübü’nün girişimi, POPSAV Başkanı Baha Boduroğlu’nun büyük uğraşları sonrası gerçekleşti. Ekrem Ataer’in sunduğu konserde şu sanatçılar sahne aldı:
Bilgen Bengü, Coşkun Demir, Ercan Turgut, Ersan Erdura, Güzin & Baha, Kartal Kaan, Metin Ersoy, Nur Yoldaş, Rana & Selçuk Alagöz, Sevda Karaca, Tülay Özer ve Yeşim.

BORUSAN QUARTED 24 EKİM’DE SÜREYYA OPERASI’NDA
Yaylı çalgılar dörtlüsü ve piyanonun mükemmel uyumunu sizlerle buluşturacak olan bu konser, Letonyalı çağdaş besteci Pēteris Vasks’ın 4. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile başlayacak ve Türk Beşleri’nden Ulvi Cemal Erkin’in yapıtları ile devam edecek. Erkin’in 1943 tarihli Piyanolu Beşlisi’nde Borusan Quartet, piyanist Mert Esen’i sahneye davet edecek. Piyano eğitimini Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin ardından St Petersburg’ta yer alan ve dünyanın en köklü konservatuvarlarından biri olan Rimski-Korsakov Konservatuarı’nda almış olan Mert Esen, halen Katar Müzik Akademisi’nde profesör olarak görev yapıyor ve dünya çapında beğenilerek izlendiği konser programlarını da başarıyla sürdürüyor.
24 Ekim 2016 Pazar günü saat 20.00’de Süreyya Operası’nda gerçekleşecek konserde şu sanatçılar yer alacak:
1. keman Esen Kıvrak, 2. keman Olgu Kızılay, viyola Efdal Altun, viyolonsel Çağ Erçağ, konuk piyanist Mert Esen.

TÜRK TENORUN BÜYÜK BAŞARISI

Dünyanın seçkin opera müdür ve yönetmenlerinden oluşan jüri Türk Tenor Arda Doğan’ı “2016 Beethoven Ödülü” ile onurlandırdı. Bu ödül “2016 European Music Akademy” tarafından düzenlenen şan yarışmasının en büyük kazanımı olarak nitelendiriliyor. Bu başarının ardından tenor Arda Doğan 2016-2017 sezonunda orkestralı üç konser için Çek Cumhuriyeti’ne davet edildi.
BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ORKESTRASI YENİ YETENEKLER ARIYOR
Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, 2016 – 2017 eğitim ve öğretim yılında müzikal yeteneğini ortaya çıkarmak isteyen öğrencilerini bekliyor.
Sanatçı adaylarının yetenek sınavıyla katılacağı eğitimlerde; Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği bölümleri, Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği çocuk koroları ile Çalgıcı Mektebi’ne katılmak isteyen vatandaşlar, 30 Eylül Cuma gününe kadar ön kayıt yaptırabilecek, 1 Ekim Cumartesi günü de kesin kayıt için sınava girecekler. Müzikal yeteneğini geliştirmek isteyen tüm adaylar, Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde faaliyet gösteren Orkestra Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir, (0224)7163613 numaralı telefondan bilgi alabilir veya www.orkestra.bursa.bel.tr internet adresinden online başvuru yaptırabilirler.

176bir Grup MEST Brass
176üç “Ney gidi günler hey”
176beş Borusan Quarted
176iki Arda Doğan

176beş