Erdoğan: Milyonlarca bez torba ve file dağıtacağız

AK Parti’nin çevreci bir parti olduğunun altını çizen Erdoğan, “Şu anda ana muhalefet yine naylon poşetlerle sokağa dökülebilir ama biz naylona, naylon poşetlere karşı savaş ilan ettik. Bu seçimlerde bez torbalar ve kenevirden yapılmış olan filelerle inşallah meydanlarda olacağız.” diye konuştu

ANKARA – Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde düzenlenen 129. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’ndaki konuşmasında, seçimlerden önce yaptıkları son Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı olacağını söyledi.
AK Parti Genel Merkezi’nin il başkanlarına verilmek üzere il aday tanıtım programı rehberi de hazırladığını belirten Erdoğan, 31 Ocak’ta yapılacak büyük aday tanıtım ve manifesto toplantısına kadar bu süreci tamamen bitirmiş olacaklarını ifade etti.
Aday belirleme sürecinde yaşanan her şeyin artık geçmişte kaldığına dikkati çeken Erdoğan, “Ne aday adaylarımızın ne de adaylarımızın bu dönemdeki rekabeti seçim çalışmalarına yansıtmayacaklarına canı gönülden inanıyorum. Dava adamlığı da siyasette bunu gerektirir. Aksi yönde davrananlar olursa, zaten bunlar hiçbir zaman AK Parti’li olmamış, olamamış, dava adamı da siyasetçi de olmamış demektir. ‘Eğer benim istediğim olursa eyvallah, benim istediğim olmazsa yallah’ derseniz, bu AK Parti’li değildir.” değerlendirmesinde bulundu.
AK Parti’nin 10 milyon 337 bin üyesinden 504 bininin seçmen kütüklerinde kaydını bulamadıklarını aktaran Erdoğan, “Partimizin üyesi olan, dolayısıyla sandık başına gittiğinde zaten oyunu alacağımız yaklaşık yüzde birlik bir seçmen kaybımız var baştan. 24 Haziran’da seçmen listelerinde yer aldığı halde 2019’da kaydı olmayanların sayısı 924 bine yakındır. Bunların 234 bini vefat, 205 binden fazlası askerlik, 63 bini hükümlü veya kısıtlı, 63 binden fazlası da yurt dışına gitmiş olmaları sebebiyle listelerde bulunmuyor.” bilgisini paylaştı.
Burada bir sıkıntı olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ancak MERNİS’te adres kaydı olmadığı için listelerde yer almayan 375 bin kişi var ki bu konuda teşkilatlarımıza önemli görevler düşüyor. Bu kişilere teker teker ulaşıp adres bilgilerini düzelttirmemiz ve seçmen kütüklerine kaydettirmemiz lazım.” uyarısında bulundu.
“Kale içeriden fethedilir”
Hedeflerine sıkı sıkıya sarılacaklarını vurgulayan Erdoğan, 2053 ve 2071 vizyonlarının gelecek nesillere bırakılacak en değerli miras olduğunu, gençleri bu yönde sürekli teşvik edecekleri söyledi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
“Hanımlar AK Parti siyasetinin temel direğidir. Yaptıklarımızı en iyi onlara anlatabilir, yapacaklarımızı en iyi onlarla paylaşabiliriz ve onlar da muhataplarına bunu etraflıca anlatma zenginliğine kavuşabilir. İster evinde ister dışarıda çalışıyor olsun tüm hanımlarımıza ulaşacak ve onları AK Parti’nin gönüllü seferberliğine dahil edeceğiz. Unutmayın, kale içeriden fethedilir.”
Tüm çalışmaların teşkilat başkanlarının öncülüğünde, koordinasyonunda yürüyeceğine dikkati çeken Erdoğan, üstlenilen sorumluluğun ağır ve bir o kadar da şerefli olduğunu anlattı.
“Gönül belediyeciliği” vurgusu yapan Erdoğan, belediyecilikte hizmetin esas olduğunu söyledi. Hizmetin de yeterli olmadığını, aslolanın gönülleri fethetmek, gönüllere girmek olduğunu ifade eden Erdoğan, “Eğer gönüllere giremezsiniz, istediğiniz kadar en üst düzeyde yatırım yapın vatandaş seni kabul etmez.” dedi.
Vatandaşa tepeden bakışın her şeyi bitireceğine işaret eden Erdoğan, tevazu ve tebessümün önemli olduğunu belirtti.
“Bez torbalarla meydanlarda olacağız”
AK Parti’nin çevreci bir parti olduğunun altını çizen Erdoğan, “Şu anda ana muhalefet yine naylon poşetlerle sokağa dökülebilir ama biz naylona, naylon poşetlere karşı savaş ilan ettik. Bu seçimlerde bez torbalar ve kenevirden yapılmış olan filelerle inşallah meydanlarda olacağız.” diye konuştu.
Annesi Tenzile Erdoğan’ın dokuduğu filelerle alışveriş yaptıklarını günleri hatırladığını anlatan Erdoğan, yeniden o döneme dönüleceğini bildirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
“Milyonlarca bez torba ve fileyi hazırlıyoruz. Bunları inşallah bu kampanyada milletimize promosyon olarak dağıtacağız. Belki söylemekte acele ettim ama söyleyeyim ki birileri, bu işi alıp götürmesin. Ana muhalefet varsın naylon poşet dağıtıversin, kim çevreci millet görecek. Yüzlerce yıl doğanın eritemediği bir ürün bu, böyle berbat bir şey. Biz doğayla, toprakla bütünleşecek olan bez ve fileyle bu yola çıkacağız. Öyle kampanyalar yapmışlar ki kenevirin üretildiği bir ülke keneviri üretemez olmuş. Ben Rizeliyim. Rize’de kenevir üretilirdi, hatta ondan fanila ve atlet yapılırdı. Rahmetli babam hep onu giyerdi. Şimdi inşallah buraya döneceğiz ve bunun üretimini de süratle… Önümüzdeki dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın kampanyaları bunu üst düzeye çıkaracak. Çevrecilik adına bu işi başarmamız lazım ve başaracağız.”