Erdoğdu: Cari açığın daralması, stagflasyonun kanıtı

HABER MERKEZİ – CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, cari açıkta beklenen daralmanın, ekonomide “durgunluk” anlamına gelen stagflasyonun kanıtı olduğunu söyledi.
Enflasyonun yükseldiğini ve yükselmeye devam edeceğini ifade eden Erdoğdu, bunun yanı sıra üretimin daraldığını, ithal girdilere bağlı üretimin ise durmak üzere olduğunu bildirdi. “Türkiye’nin sorunlarını ağırlaştıranlar, ekonomik krize sürükleyenler ve 16 yıldır cari açık sorununu çözemeyenler, cari açıktaki azalmanın ne anlama geldiğini bilmiyormuş gibi davranıyorlar” diyen Erdoğdu şöyle devam etti:“Kur oynaklığı nedeniyle üretici ve tüketici önünü göremediği için durgunluk var ve ona eşlik eden enflasyon nedeniyle ağır bir stagflasyonun altındayız. Türkiye ekonomisinin yapısında bir değişiklik olmadan, ihracatın ithalata olan bağımlılığı ile ara malı ithalatına bağımlılığın ekonomiye verdiği tahribatı ortadan kaldırmadan cari açığın hızla azalmasının tek bir anlamı var: Ekonomik daralma. Eğer bu koşullar altında cari açığınız aylık birkaç yüz milyon dolara geriler ya da aylık bazda cari fazla vermeye başlarsanız, bunun ifade ettiği sonuç, Türkiye’deki ekonomik daralmanın beklenenden daha derin gerçekleşeceğidir. Sinyalleri görünen tarzda cari açık azalması en son, Türkiye ekonomisinin büyük darbelerden birisini aldığı 2009 yılında görülmüştü.”
Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) ekonominin yüzde 2,3 büyüyeceğinin öngörüldüğünü, bu nedenle cari açıktaki azalmanın sınırlı olacağının belirtilmek zorunda kalındığını anlatan Erdoğdu, şöyle konuştu: “YEP’de cari açığın GSYH’ye oranının yüzde 3,3 olacağını beklediklerini açıkladılar. Ancak geçtiğimiz hafta günü yayımlanan IMF’nin Dünya Ekonomik Görünüm Raporu, Türkiye ekonomisinin 2019’da yüzde 0,4 oranında büyüyeceğine yönelik tahmin açıkladı. Yani IMF’ ye göre, 2019’da daralma o kadar fazla hissedilecek ki, büyüme 0,4’e, cari açık ise 9 milyar dolara gerileyecek. Nitekim bunun sonucunda da cari açığın GSYH’ye oranının 2019 yılında yüzde 1,4’e düşmesi bekleniyor.”
Kredi hacminde de çok ciddi bir daralma olduğunu kaydeden Erdoğdu, kamu bankalarının bile kredi verme koşullarını sıkılaştırdığını söyledi. Erdoğdu, “Ticari kredi faizleri yüzde 40, tüketici kredi faizleri yüzde 35’lere dayandı. Hiçbir ülkede krediler daralırken büyüme gerçekleşmez” diye konuştu.
ENFLASYONA YAPAY DÜŞÜŞ
İthalat yapamadığı için üretimini sürdüremeyen firmaların dışa bağımlılığın boyutlarını ortaya koyduğuna işaret eden Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:
“Bu dışa bağımlılık nedeniyle enflasyon, kur krizi sonrasında yüzde 24,5’a çıktı. Şimdi ise şirketlerin faaliyet karlarında düşüşe razı kılarak, geçici bir zorlamayla fiyat artışlarının erteleyerek ve daha önce sonuç alınmamış teşvik politikalarıyla enflasyonu yapay bir şekilde düşürmeye uğraşıyorlar. Türkiye’nin önünde kronik cari açıkla baş edebilmek için daha önce açılan fırsatlar AKP tarafından ne yazık ki harcandı. Şimdi, sermaye girişlerine bağımlı, sıcak para çekildiğinde duran, sürekli dışa kaynak aktaran bir ekonomik yapının içindeyiz. Bütün bunların sorumlusu AKP hükümetidir. Birkaç aylık ya da çeyreklik cari açıktaki düşüşe sığınarak sorumluluktan kurtulamazlar.”