Erdoğdu: Gözlerini Atatürkçü sermayeye diktiler

HABER MERKEZİ- CHP genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Mart ayında yapılacak yerel seçimleri iktidarın kazanması halinde ekonomiyi daha kötü günlerin beklediğini belirterek, “Şirketleri kurtarma planları yok, el değiştirme planları var. Gözlerini Atatürkçü sermayeye diktiler” dedi.
Erdoğdu ekonomide son günlerde yaşananlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, dövizde sert yükselişin ardından son günlerde görülen düşüş nedeniyle hükümetin, ekonomide iyimser bir hava varmış algısı yaymaya çalıştığını belirterek şunları söyledi:
“Dolar düştü diye Türkiye’de kriz bitmiyor. Üretim yapabilmek için ithalat yapmak zorundayız. Ama para olmadığı için ithalat yapamıyoruz o yüzden de döviz talebi yok. Ayrıca Türk Lirasına fahiş faiz var. Dünya ortalamasının 5-6 katı, yüzde 24 faiz ödüyoruz. İnsanlar elindeki TL’yi alıp faize koyuyor. Böylesi bir durumda, ‘kur düştü, Türkiye iyiye gidiyor’ demek meseleyi anlamamaktır. Hatta ‘cari fazla veriyoruz, kriz bitti’ demek cehalettir. Şu an üretim yapamıyoruz diye ithalat yapamıyoruz. Çünkü üretim kafa üstü düştü. İthalat olmadığı için de cari açıktaki makas daralıyor. Piyasada nakit yok, kimse kredi alamıyor. Şirketlerimiz gırtlağına kadar borçlu. Borcunu ödeyemiyor, daha da kötüsü umudunu yitirmiş, geleceği göremiyor. Kimse geleceğe dair umudu olmadığı için dövizini bozmuyor. Döviz tevdiat hesaplarında azalma yok ama Merkez Bankası rezervlerinde azalma var.”
DEVLETTE RANT BİTTİ
Türkiye’nin demokratik hayatı, hukuki hayatı ve adalet hayatının geriye gittiğini, insanların sürekli haksızlığa uğradığını, aşağılandığını, terörist ilan edildiğini ve eşlerinin kıyafetleri dolayısıyla şirketlerinin vergi denetimine tabi tutulduğunu, terfi edemediğini, işe giremediğini kaydeden Erdoğdu şu görüşleri dile getirdi:
“Bunlar seçimi alabilmek için tekrar para pompalayacaklar. Para pompalamanın sonucu enflasyon artacak, hali hazırda bozuk olan mali istikrar daha da bozulacak. Eğer bunlar büyük şehirlerde seçimi kaybederlerse milletin gırtlağına binecekler. Bunu istikrar için geçici fedakârlık zannetmeyin. Şöyle yapacaklar: İş insanları istedikleri kadar saklasınlar onlar kimlerin kendilerinden olup olmadığını iyi biliyorlar, bir kurtarma paketi getirecekler, kendilerinden olmayan şirketleri yüzüstü bırakacaklar. Bu şirketlerin değeri düşmüş mallarını, fabrikalarını kendilerinden olan şirketlere aktaracaklar. Çünkü bu yedikçe acıkan bir yolsuzluk canavarı. Ve artık devlette rant kalmadı. Kamu ihaleleri bitti, kimse alamıyor. TOKİ işleri bitti, yapsalar da artık kimse almıyor. Yap İşlet Devret projeleri için 10 tane şirketleri var, onlar arasında dönüyor. Ama beslemesi gereken küçük ve orta boy şirketleri var. Ne kaldı elde? Kendilerinin tehlike gördüğü laik, Atatürkçü, cumhuriyetçi sermaye kaldı. Bunlara çökecekler. Bunun adını da kurtarma paketi koyacaklar.”
Erdoğdu, kapitalist ekonomiye, liberal ekonomiye inananların, “şirketler kurtarılmalı, şirketler kurtarılırsa işyerleri kurtarılır” diyerek halkın paralarının buralara aktarılmasının yolunu açtıklarını kaydetti.