Erkeklerin korkulu rüyası: Prostat kanseri

Üroloji Uzmanı Profesör Doktor Şevki SERT’ ten radikal öneriler: “sigara, alkol ve obeziteden uzak durun. Düzenli PSA Kontrolü yaptırın, yaşamınızdan diyet ve egzersizi eksik etmeyin!

HABER VE FOTOĞRAFLAR UTKU ŞENSOY / Prostat Kanseri, erkekte en sık rastlanılan kanser tipi, genetik ya da çevre faktörlerine bağlı olarak ortaya çıkıyor.
ÇİN’Lİ ERKEKLER ŞANSLI!
Dünyada kuzey ülkelerinde daha sık, sarı ırkta ise daha az görülmekte.
KIRMIZI ETE DİKKAT!
Yoğun enerjili hayvansal ürünlerin çok tüketildiği toplumlarda ise daha sık rastlanır. Diğer risk faktörleri ise; başta genetik olmak üzere, (Ailede prostat kanseri varsa diğer bireylerde görülme şansı artmakta) sigara, alkol tüketimi, radyasyon, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve obezitedir.
NASIL KORUNABİLİRİZ?
Soya, yeşil çay, üzüm çekirdeği özütü, Karoten, Lutein, Likopen içeren gıdalar (Havuç, balkabağı, domates, brokoli, yeşil fasulye) yemenin riskleri azalttığı ileri sürülmektedir.
PROSTAT KANSERİNİDE TANI:
PSA (prostat spesifik Antijen) prostat kanseri tanısında başarı ile kullanılan bir belirteçtir. PSA değeri yaşla değişkenlik gösterir. Örneğin 40-50 yaşlarında 2.5ng/ml değeri yüksek kabul edilirken, 50-60 yaş arasında 3-4ng/ml, 60-70 yaş arasında ise 4ng/ml nin üzerindeki değerler yüksek kabul edilebilir. Kesin tanı ise transrektal USG(Ultrasonografi) eşliğinde alınacak 12 kadranlı prostat biopsisi ile konur. Biopside kanser görülmemesi hiçbir zaman prostat kanserini ekarte ettirmez. 2. hatta 3. biopside kanser tanısı alan hastalar vardır.
PROSTAT KANSERİNİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ:
Prostat kanserinin en seçkin tedavisi radikal retropubik prostatektomidir. Bu ameliyat göbek altı insizyonu ile yapılır, hasta yaklaşık 3 gün hastanede kalır, uretral kateteri ile taburcu edilir. İdrar kateteri cerrahın tercihine göre 2.veya 3. haftada çekilir. Son yıllarda laparoskopik veya robotik cerrahi de ülkemizde başarı ile uygulanmaktadır.
NE TÜR KOMPLİKASYONLAR ÇIKARIYOR?
a) Erken dönem: Kanama, Rektum yaralanması, ureter yaralanması, Derin ven trombozu
b)Geç Dönem : Erektil disfonksiyon (Sertleşme kaybı) Sinir koruyucu cerrahi yapılsa bile hastaların %30-40 ında sertleşme sorunu görülmektedir. Bunların %10-40 ı zamanla düzelebilmektedir.
İdrar Kaçırma: Hastaların %5-30 arasında görülmektedir.Bunların çoğu 6 ay içersinde normale dönmektedir.
Mesane boynu darlığı: % 0.8-20 oranında görülmektedir. İnternal uretrotomi veya laserle tedavi edilmektedir.
DİĞER TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELER?
Brakiterapi: Prostat dokusu içine yerleştirilen tohum(seed)denilen materyallerle yapılan bir tür internal radyoterapidir. Daha çok Ir-192 bu amaçla kullanılmaktadır.
Eksternal Radyoterapi
Hormonal Tedavi: Cerrahi tedaviyi istemeyen ileri yaş hastaları veya nüks olgulaında kullanılır.
Kriyoterapi (Dondurma Tedavisi)
PROSTAT ve PROSTAT KANSERİYLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER:
Soru: Hangi yaş gurubunda Prostat konusunda tetkik öneriyorsunuz?
Cevap:40 yaşını geçen her erkek en az yılda bir kez prostat hastalığı yönünden kontrole gitmeli ve PSA dediğimiz tarama testini yaptırmalı.
Soru: Prostat hastalıklarını Bize nasıl tanımlarsınız?
Cevap: Bunları Prostatın iltihabi hastalıkları yanı sıra iyi huylu prostat büyümesi ve Prostat kanseri olarak söyleyebiliriz.
Soru: Bu hastalıklar ne gibi belirtilerle ortaya çıkıyor?
Cevap: İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma, acil idrar hissi, idrar yapmada güçlük, bazen idrar kaçırma veya hiç idrar yapamama şeklinde ortaya çıkabilir.
Soru: Prostat kanserinin belirtileri nelerdir?
Cevap: Prostat kanseri belirtileri başlangıçta iyi huylu prostat büyümesinde olduğu gibidir. Ancak ileri metastatik olgularda şiddetli kemik ağrıları hatta kırıklar ortaya çıkabilir.
Soru: Prostat kanseri tanısı nasıl konuyor?
Cevap: Prostat kanseri ön tanısı PSA yüksekliği ile konur ancak kesin tanı için biopsi şarttır.
Soru: Prostat kanseri tedavisi nasıl yapılır?
Cevap: Zamanında yakalanan ve en az 10 yıl hayat beklentisi olan hastalara cerrahi tedavi yapılır. Bu da ya açık ameliyat veya laparaskopik ya da Robotik cerrahi şeklinde olur. İleri yaş veya metastatik olgularda radyoterapi ve veya hormonoterapi uygulanır.
SONUÇ OLARAK; Profesör Doktor Şevki SERT, prostat kanseri erken tanı konulduğunda çok büyük ölçüde tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu, korunma yöntemleri olarak da, 40 yaş sonrası yıllık PSA kontrolleri, diyet ve egzersiz yapılmasını şiddetle öneriyor.
Sağlıklı günler…

Profesör Doktor Şevki SERT
Profesör Doktor Şevki SERT