Ermenistan okul ve müzeyi hedef aldı

Ermenistan’ın Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine saldırıları sürüyor. Goranboy ilinde 1 sivil, Ermenistan ordusunun top atışları sonucu yaşamını yitirdi

BAKÜ – Ermenistan silahlı güçleri, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının dışında bulunan sivil yaşam alanlarına saldırdı.
Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan silahlı kuvvetlerinin sabah saatlerinde işgal altındaki Dağlık Karabağ dışında bulunan Berde, Ağcabedi şehirleri ile Goranboy, Terter, Ağdam şehirlerinin köylerine top atışları yaptı.
Azerbaycan Başsavcılığından yapılan açıklamada da Goranboy ilinde 1 sivilin Ermenistan ordusunun top atışları sonucu yaşamını yitirdiği belirtildi.
Ermenistan güçleri,Azerbaycan’ın Gence kentindeki okul ve müzeyi hedef aldı
Ermenistan ordusunun Azerbaycan’ın Gence kentine fırlattığı füze, müze ve okulun yakınına düştü.
Ermenistan, çatışma bölgesi Dağlık Karabağ’a yakın Azerbaycan’ın 2’nci büyük kenti Gence’deki yerleşim yerlerine füzelerle saldırmaya devam ediyor.
Ermenistan silahlı güçlerinin dün gece saatlerinde kente fırlattıkları füze, Nizami Gence Müzesi ile bir ortaokulun yakınına düştü.
Füzenin düştüğü yerde yaklaşık 1,5 metrelik bir çukur meydana geldi.
Saldırının gece saatlerinde, caddenin işlek olmadığı bir anda meydana gelmesi sebebiyle herhangi bir can kaybı yaşanmadı.
Ancak füzenin isabet ettiği bir sivil araç, okul, müze ve caddedeki dükkanlarda büyük maddi hasar meydana geldi.
Füzenin düşmesi sonucu işletmesi tamamen harabe hale gelen Genceli esnaf Suphan Hüseyin, yaptığı açıklamada, dükkanının büyük hasar gördüğünü, artık kullanılmaz halde olduğunu söyledi.
Çatışmaların başladığı 27 Eylül’den itibaren Ermenistan’ın aralıksız bir şekilde Gence’de sivillere ait yerleri hedef aldığını belirten Hüseyin, “Bu saldırıyla Ermenistan’ın amacı ve hedefinin ne olduğu yeniden ortaya çıktı.” dedi.
Ermenistan ordusunun saldırıları nedeniyle 27 Eylül’den bu yana 31 sivil hayatını kaybetti.
Ermenistan’a ait kamikaze İHA düşürüldü
Azerbaycan ordusu, Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine saldırı gerçekleştiren Ermenistan’a ait bir kamikaze İHA’yı vurarak düşürdü.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Twitter hesabından, “Ermenistan’a ait kamikaze İHA, Azerbaycan hava savunma kuvvetleri tarafından başarıyla imha edildi. İHA, sivil yerleşim bölgesinde uçuyordu. Böylece çok sayıda sivilin hayatı kurtarıldı. Ermenistan devleti, terörü sürdürüyor.” açıklamasında bulundu. Hacıyev, bir başka açıklamasında da Ermenistan ordusunun Smerç füzeleri ve ağır toplarla Gence, Berde ve Terter şehirlerine saldırılarını sürdürdüğünü duyurdu.
Ermenistan’ın 10 tankını daha imha etti
Azerbaycan ordusu, işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonda, Ermenistan ordusunun 10 tankını daha imha etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, dün Ermenistan ordusuna ait 10 tank, 6 D-20 obüs topu, 1 Akatsiya kundağı motorlu obüs ve 30 aracının imha edildiği bildirildi. Son verilere göre, 27 Eylül-8 Ekim’de Ermenistan ordusunun 260 tank ve zırhlı aracı, 277 top ve füze sistemi, 60 hava savunma sistemi, 11 komuta yönetim ve gözlem mıntıkası, 8 mühimmat deposu, yaklaşık 180 askeri kamyon ve aracı, bir S-300 sistemi Azerbaycan ordusunca imha edildi.