Eryaman Stadını sizin için gözlemledik

45 DAKİKADA GİTTİK

Kızılay’dan binilen metro sayesinde 18 istasyon sonrasında, Devlet Mahallesi istasyonunda inildiğinde Eryaman Stadı 100 metre ileride bulunuyor

METİNER ERDEM ANKARA / (Viralspor) –  Bugün VİRALSPOR olarak bir taraftar gibi Kızılay’dan metroya binip Eryaman Stadı’na gidelim, izlenimlerimizi paylaşalım istedik.
Baştan söyleyelim vereceğimiz haberler yüz güldürecek cinsten. Hadi binelim Kızılay-Sincan metrosuna. Eryaman Stadı için Devlet Mahallesi istasyonunda inmek gerekiyor. Kızılay ile Devlet Mahallesi istasyonu arasında 18 istasyon var. Kızılay’dan binip kronometreye bastık, Devlet Mahallesi istasyonuna geldiğimizde kronometre 44 dakika 58 saniyeyi gösteriyordu, yani 45 dakika.
Ostim istasyonundan 25, Atlantis AVM’nin bulunduğu istasyondan ise 15 dakikada Eryaman Stadı’na ulaşmak mümkün. Her istasyon arası 2,5 dakika, ona göre bineceğiniz istasyondan kendi sürenizi hesaplamanız mümkün. Devlet Mahallesi’nde istasyon yeraltında değil, bu yüzden istasyona yaklaşırken trenin penceresinden Eryaman Stadı’nı görüyorsunuz. İstasyondan inip stada geçmek için altgeçidi kullanmanız gerekiyor, yaklaşık 2, 3 dakika sürüyor. Dışarı çıkar çıkmaz 100 metre ötenizde stat. Metronun merdiveni ile stadın merdiveni arasında 30-40 adımlık mesafe var. Metrodan inip en uçtaki (muhtemelen Gecekondu tribünü olacak) kale arkası tribününe gitmek 10-15 dakika. Stada giriş çıkış çok rahat olacak gibi görünüyor. Araçla geleceklerin, stadın hemen bitişiğindeki küçük bir çarşı ile MetroMall AVM’nin açık ve kapalı otoparklarını ücretsiz kullanmaları mümkün. Ancak AVM, normal günlerde bile yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahip, maçın oynanacağı saatlerde AVM’de park yeri bulmak biraz zor olacak. Stadın kendi otoparkı nasıl olacak, taraftara açılacak m, şu an karar verilmiş değil. AVM otoparkından da stada 7-8 dakikada ulaşmak mümkün.

KOLTUKLAR HAZIR- Eryaman Stadı’nın koltuklarının bir kısmı Kırmızı-Siyah, bir kısmı ise Sarı-Lacivert olarak hazırlandı

Stada geldik ve içeri girdik.
Gözünüzü stadın çimlerinden alamıyorsunuz, mükemmel bir zemini var.
Bir süre hayranlıkla zemini izleyip kafanızı tribünlere çevirdiğinizde Ankaragücü taraftarını da Gençlerbirliği taraftarını mutlu edecek bir manzara oluşturulmuş. 22 bin kişilik stadın yaklaşık 14 bin koltuğu lacivert, 3 bini sarı renkte. Stadın kapalı tribünündeki seyirci koltukları kırmızı renkte, protokol ve basın tribünü koltukları ise siyah. Yani yaklaşık 5 bin koltuk da siyah ve kırmızı renkte. Lacivert ve sarı renk sayı olarak fazla olsa da 5 bin kırmızı ve siyah koltuk yanyana olduklarından daha baskın bir şekilde görülüyor. Yani ne şiş yansın ne kebap misali hem Ankaragücü hem de Gençlerbirliği taraftarının gazını alacak bir formül bulunmuş. Bu yüzden de stadın görüntüsü, Ankaragücü Stadı, İmalat-ı Harbiye Stadı gibi isimler koymak için pek de uygun değil. Şu anda statta az sayıda işçi tarafından ince işler yapılıyor.
İsminin kullanılmasını istemedi ama Söğüt İnşaat’ın üst yetkililerinden biri olduğunu söyleyelim, çalışmalar hakkında bilgi aldık.
Kurduğu ilk cümleler şunlar:
“Söğüt İnşaat’ın taahhüdü olan bütün işler bitirildi, 2 bin 500 civarında sarı koltuk da geldi, 2-3 güne montajı tamamlanır. Şu anda stat maç oynanması için hazır. Yapılması gereken tek iş Passolig altyapısının kurulması.” TFF 2. Lig’de, 3. Lig’de Passolig gerekmediğinden Hacettepe’nin, Keçiören’in, BAK Spor’un, Ankara Demir’in maçı olsun, bugün çıkıp oynayabilirler, taraftar da gelip maçı izleyebilir. Tuvaletlerde montaj tamamlanmış. Passolig altyapısının kurulması, turnikelerin montajı gibi işlerin de bir haftada tamamlanabileceğini söylüyor yetkili. Yalnız bu işlere başlanması için stadın devir-teslim prosedürlerinin halledilmesi gerekiyormuş.
Yetkilinin söylediği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ikinci yarıdaki maçların Eryaman’da oynanması için kesin talimatının olduğu şeklinde.
Bu gözlemlerimizden sonra stat gelecek hafta sonuna, yani 13-14 gün sonraya hazır hale getirilemezse, bugüne kadar mesafeli durduğumuz komplo teorilerine biz de inanmaya başlayacağız.