Eurovision birincisi Jamala , ilk kez Türkiye’de

►ÜNLÜ SANATÇI ÇARŞAMBA
AKŞAMI İSTANBUL HARBİYE
AÇIKHAVA TİYATROSU’NDA
SEVENLERİYLE BULUŞUYOR
Kırım Tatarları’nın sürgününü anlatan “1944” şarkısıyla 2016 yılı Eurovision’da Ukrayna’ya birincilik getiren Jamala, Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında 17 Ağustos’ta İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda Türkiye’deki ilk solo konserini verecek.
Ukraynalı şarkıcı ve besteci Jamala küçük yaşlarda Kırım tatar ve çocuk şarkıları söyleyerek müzikle tanıştı ve ilk profesyonel kaydını 9 yaşında yaptı. Kiev Ulusal Müzik Akademisi Opera Bölümü mezunu olan şarkıcı klasik müzik alanında kariyer yapmayı düşünürken, 2009 yılında “New Wave Uluslararası Genç Şarkıcılar” yarışmasında aldığı birinciliğin ardından müzik eleştirmenleri ve dinleyicilerden gördüğü ilgi sonrasında Rusya ve Ukrayna’da TV programlarına katıldı. Aralarında ELLE Dergisi “Stil Ödülü”, Ukrayna Ulusal Ödülü olan “Yılın Kişisi”, en iyi moda ödüllerinden sayılan “Yılın İlham Kaynağı” gibi bir çok ödülün sahibi oldu.
Kendi yazdığı şarkıların da yer aldığı 2011 yılında yayınlanan ilk albümü “For Every Heart”’ın ardından Jamala, Ukrayna ruhu dediği kendi müzik tarzını keşfetti. İkinci albümü “All or Nothing”i 2013’te yayınlayan şarkıcı electronik soundları senfoni orkestrası eşliğinde kullandı. Bu müzik tarzıyla 2014 yılında “Thank You” ve 2015 yılında son albümü “Breath”’i dinleyicilerinin beğenisine sundu.
Jamala Ukrayna’yı Uluslararası birçok organizasyonda temsil etti. 2012 yılında 150 ülkede yayınlanan UEFA EURO 2012 Futbol Şampiyonasında “Goal” isimli şarkısını seslendirdi. Ukrayna, Rusya, Polonya, Litvanya ve Türkiye’de de birçok festival katılan sanatçı Ukrayna’da 4 kez konser turu gerçekleştirdi.
2016’da Kırım Tatarları’nın sürgününü anlatan “1944” şarkısıyla Eurovision’da birinci olmasının ardından
Jamala aynı zamanda oyunculuk yeteneği ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Tarihsel drama türündeki “The Guide” filmindeki başrolünün ardından, Belçikalı yönetmen Olias Barco’nun yönettiği Polina filminde yer aldı.
Şu ana kadar kariyerine 4 albüm sığdıran Jamala, Turkcell Yıldızlı Geceler kapsamında Türkiye’deki ilk solo konseri için Çarşamba akşamı İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda sahne alacak.

172bir

►DUA LİPA’YA “DEVLET
ÖVÜNÇ MADALYASI”
Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi dünya çapında üne kavuşan sanatçı Dua Lipa’yı Devlet Övünç Madalyası ile onurlandırdı.
“Ünlü sanatçı Dua Lipa’nın başarısı herkesin başarısıdır” şekilnde konuşan Cumhurbaşkanı Hashim Thaçi, bu yıl Kosova’nın, Dua Lipa’nın, Majlinda Kelmendi’nin, Rita Ora ile dünya takımlarında top koşturan Kosovalı futbolcuların yılı olduğunu söyledi. Dua Lipa ise Arnavut olduğundan dolayı gurur duyduğunu ve Kosova’yı en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğinin altını çizdi.
Dünya çapında ünlenen Kosovalı sanatçı Dua Lipa Priştine’de bir de konser verdi. ABD’de yaşayan Dua Lipa, Priştine yakınlarındaki sayfiye yeri Gırmi’de sahneye çıktı. Ünlü şarkıcı, sevilen şarkılarını seslendirdi. Priştine’ye geldiği için çok mutlu olduğunu dile getiren Lipa, konseri izleyen dinleyicilerine teşekkür etti.
Dua Lipa, “Hotter than Hell” ve “Be the one” şarkılarıyla tüm dünyada tanındı. Konseri yaklaşık 20 bin kişi izledi.
►BAŞAKŞEHİRLİ MÜZİK
ÖĞRENCİLERİNİN HAYALLERİ
BİLGİEVİNDE GERÇEKLEŞİYOR
Başakşehir Belediyesi Bilgievleri ilçe çocuklarını hayallerindeki güzel sanatlar liselerine ve konservatuvara yerleştiriyor. Bilgievleri 7 şubesinde 30 bine yakın kayıtlı öğrencisine enstrüman, resim, tiyatro, bilgisayar, izcilik ve satranç gibi geniş bir yelpazede ücretsiz eğitim veriyor.
Bilgili, değerlerine saygılı fertler yetiştirerek bilgili toplumlar oluşturmak amacı ile hayata geçirilen bilgievlerinin en iddealı olduğu alanlardan birisi de müzik kulüpleri. Bu kulüplerde öğrenciler keman, gitar, saz, ney gibi enstürümanları profesyonel eğitmenler eşliğinde öğreniyor. Öğrenciler hayallerinde ki okullara; güzel sanatlar liselerine ve konservatuara yine bilgievlerinde hazırlanarak kavuşuyor. Hüseyin Mercan ve Melek Deli de hayallerine bilgievinde kavuşan isimlerden yalnızca ikisi.
Beş yıldır Güvercintepe Bilgievi’nde bağlama eğitimi alan Hüseyin Mercan, Tokat Gazi Osmanpaşa Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’na 3. sırada giriş yaptı. Doğma büyüme Güvercintepeli olan Mercan bilgievlerinden konservatuara uzanan yolculuğunu şöyle anlattı, “Samsunluyum. Ailemde de bağlama ön planda olan bir enstrümandır. Çok hevesliydim bağlama çalmaya ama kurslar hep uzak ilçelerdeydi gitme imkânım yoktu. Kurs açılmadan önce ellerimizde bilardo ıstakaları, mouselar vardı ama bilgievleri açıldıktan sonra ellerimizde enstrümanlar, kitaplar, resim fırçaları oldu. 2011’de bilgievi açılınca hemen bağlamamı alıp ilk ben kayıt oldum. Bilgievinin mahallemizde açılması bize çok büyük bir imkân oluşturdu. Amatör olarak başladığımız yola şu anda konservatuarda devam edeceğiz. Biz bilgievlerinde uzman bir kadro ile uzun bir süre eğitim aldık. Ben ekstra olarak bire bir eğitimler de aldım. Beş yıldır bilgievinde devam ediyorum, üç buçuk yıl haftada bir iki gün gelmekteydim ancak son bir buçuk yıl haftanın altı günü gelmeye başladım. Kendime periyodik bir sistem belirlemiştim, bilgievi ile beraber günlük hiç aksatmadan yedi sekiz saat çalışmam oluyordu. Bu şekilde disiplinli çalışmasaydım kazanamazdım. Bu konuda çok azimliyim, haftanın altı günü geldim haricen şahsi olarak ta çalıştım. Bizi bu noktalara getiren tabi ki bilgievleridir.
Konservatuvara girebilmek için Üniversite puanının da önemli olduğunu belirten Hüseyin Mercan, sınava hazırlanacaklara bilginin yüzsüzü olun önerisinde bulundu. “Üniversite puanımda sınava giren arkadaşlara göre yüksekti, bunun önemli etkisi oldu. Bu sınavları insanlar genellikle ikinci üçüncü girişlerinde kazanırlar. Ben bilgievleri sayesinde ilk girişimde kazandım. Ben bilginin yüzsüzüyüm, bana bir şey öğretecek kim olursa olsun onu bırakmam. Arkadaşlarıma her zaman hocalardan sonuna kadar faydalanmalarını, bilginin tamamını almalarını ve kesinlikle çok disiplinli çalışmalarını tavsiye ediyorum.”
Bilgievlerinin diğer bir gururu ise Melek Deli. Edirne Hasan Rıza Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanana Melek, 10 yaşından beri bilgievinde gitar eğitimi alıyor.
“Vanlıyım. 10 yaşından itibaren gitar çalıyorum. Bilgievine üç senedir devam ediyorum. İlk başladığım zaman çok kötü çalıyordum, hocalarımın sayesinde zamanla iyiye gitmeye başladım. Ailem bu konuda bana her zaman destek verdi. Güzel sanatlar lisesini kazandıktan sonra destekleri daha da fazla oldu. Dört beş aydır çok yoğun bir şekilde hazırlanıyorum. Haftanın her gününü, tatilimin yarısından fazlasını çalışarak geçirdim. Bilgievlerinden başka bir yerde ders almadım. Arkadaşlarıma, hayallerinin peşinden koşmaları, vazgeçmemeleri ve bu hayallere ulaşmak için çok çalışmaları gerektiğini unutmamalarını tavsiye ediyorum.”
Bilgievi müzik öğretmeni Özgür Karabacak ise şunları kaydetti, “Yaklaşık beş yıldır bilgievlerinde müzik hocalığı yapıp bağlama dersi veriyorum. Aramıza yeni katılan öğrencilerimize ilk önce nota öğretiyoruz. Nota öğretiminden sonra enstrüman eğitimi ile beraber öğrencinin yeteneklerine bakıyoruz. Eğitim çok uzun sürüyor. Bağlama zor bir enstrüman olmasa da kolay denilebilmesi için uzun süre çalışmak gerekiyor. Öğrencinin yeteneklerini fark ettiğimiz zaman daha ilerisi için yönlendirmeye çalışıyoruz. Güzel sanatlar lisesi, güzel sanatlar fakültesi gibi okullara yönlendiriyoruz.”