Eylül ayında 21 davada 1084 FETÖ sanığı hakim karşısına çıkacak

KONYA – Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) hain darbe girişimi sonrası yurt genelinde cumhuriyet başsavcılıklarınca başlatılan soruşturmaların ardından açılan davalardaki yargılamalar sürüyor.
Eylül ayında 4 ilde sanık sayılarıyla öne çıkan ve örgütün bazı kilit isimlerinin yargılandığı 21 dava görülecek. Bu davalarda 1084 sanık yargılanacak.
Darbe girişimine ilişkin sanık sayılarıyla öne çıkan 3, örgütün yapılanmasına yönelik de 18 dava görülecek.
Darbe teşebbüsüyle ilgili davalarda 622, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan açılan davalarda da 462 sanık hakim karşısına çıkacak.
15 Temmuz 2016’da darbecilerin komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 475 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde bugün devam edilecek.
Yine anı gün darbe girişimi sırasında FETÖ’nün Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlerine ilişkin 142 sanığın yargılandığı davaya Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde bakılacak.
Bugün FETÖ’nün iş dünyası yapılanmasına yönelik 43 sanığın yargılandığı dava ise İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.
FETÖ’nün Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı açıktan giriştiği ilk operasyon olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifadeye çağrıldığı 7 Şubat 2012’deki “MİT kumpası”na ilişkin 34 sanığın yargılandığı dava da 15 Eylül’de İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edilecek.
Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile eski MHP’li yöneticilerin özel hayatlarına ilişkin görüntülerin yayımlanmasıyla ilgili FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 171 sanığın yargılandığı “kaset kumpası” davası ise 29 Eylül’de Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.