Faisal Rauf ve Gulraiz Ghouri’nin objektifinden Pakistan

Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği, Hindistan’daki Müslümanların 23 Mart 1940’ta bağımsız devlet kurma taleplerinin kabul edilişinin 79. yılı dolayısıyla Atakule’de, ülkenin en ünlü fotoğrafçıları Faisal Rauf ve Gulraiz Ghouri’nin objektifinden yansıyan karelerin sergilendiği görkemli bir açılışa imza attı

NAZ AKMAN –  Ankara’nın simgelerinden Atakule, Pakistan Milli Günü’nde anlamlı bir sergiye imza attı. Pakistan Büyükelçisi Sohail Mahmood ile Pakistan Bursa Fahri Başkonsolosu ve Atakule İcra Kurulu Başkanı Murat Tarman’ın açılışını gerçekleştirdiği sergide, Pakistan’ın ünlü fotoğrafçıları Faisal Rauf ve Gulraiz Ghouri’nin gözünden çekilen fotoğraflar tanıtıldı. Dostluk ve bağımsızlık mesajlarının verildiği sergide, iki ülkenin diplomasi, bürokrasi ve iş dünyası bir araya geldi.
Ankara’nın simgesi Atakule’den Pakistan
Atakule yönetimi, Pakistan Milli Günü dolayısıyla 3 gece boyunca ülkenin bayrağının renkleri olan yeşil ve beyaz ışıklandırmalarla kulenin dışını süsledi. Atakule ünlü fotoğrafçıların Pakistan’ın kültürel, sosyal ve doğal güzelliklerini fotoğrafladığı serginin açılışına da ev sahipliği yaptı. Sergide günün önemine ilişkin bilgiler veren Pakistan Büyükelçisi Sohail Mahmood, “Bu günü kutlamamızın sebebi Pakistan’ın yaklaşık 80 yıl önce kurulmuş olması. Bu önemli günü Ankara’nın en önemli simgelerinden olan Atakule’de kutlamaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu sergiyi gerçekleştirmek oldukça önemli çünkü Pakistan’ın güzelliklerini, eşsiz doğasını Türk halkına tanıtmak istiyoruz. Bu güzel organizasyonda bize destek oldukları için ve bize bu imkanı sağladıkları için Atakule’ye çok teşekkür ediyoruz. Atakule Ankara’nın çok önemli bir simgesi ve 3 gece boyunca kulenin tepesi Pakistan bayrağının rengi olan yeşil ve beyazlarla boyandı” dedi.
Pakistan Bursa Fahri Başkonsolosu ve Atakule İcra Kurulu Başkanı Murat Tarman’da ülkenin milli gün kutlamalarına ilişkin, “Pakistan ve Türkiye gerek maddi gerekse manevi anlamda iki kardeş ülkedir. Bu dostluk Türkiye ve Pakistan arasındaki ticari hacmin büyüklüğünden de anlaşılabiliyor. Kardeş ülkemiz Pakistan’ın milli günü dolayısıyla üç gün boyunca Atakule’de sergimiz devam edecek” sözlerine yer verdi.