Fazıl Say’a onur ödülü verildi

Birsen GÜRDİL

Dünya çapında üne sahip bestekâr ve piyanist Fazıl Say’a, Bodrum Müzik Festivali’nde törenle onur ödülü verilmiştir.
Geride bıraktığımız günlerde 25 Ocak’ta Milano Konsolosluğu’nda kendisi gibi piyanist olan Ece hanımla evlenen Say, altı ay aradan sona Alaçatı’da çok samimi dostlarının katılımı ile yaptıkları düğün töreninden sonra ünlü çift, 22-25 Ağustos tarihleri arasında dünyaca ünlü pek çok müzisyen ve şarkıcının katıldığı Bodrum Müzik Festivali için özel çalışmalara başlamışlardır.
Fazıl Say, bu festivalde güzel bir dünyanın hayaliyle örülü bestesi, “Umut Senfonisi”nin Türkiye prömiyerini yapmıştır.
Doğuş Grubu tarafından her yıl düzenlenen Bodrum Müzik Festivali, bu yılda 15’nci kez yine Bodrum’da yapılmıştır. Bu muhteşem festival için dünyaca ünlü pek çok sanatı, müzisyen, şarkıcı ve orkestra toplulukları yeteneklerini göstermek için katılmışlardır.
Bodrum’da ağırlanan Türkiye ve dünyadan önemli müzisyenler, başta Fazıl Say olmak üzere Pablo Ferrandez, Elvin Hoxha, Ksenija Sidorova, Vaslisis Varvaresos, Karsu, Sara Ferendez ile Umut Sağlam, Kerem Tunçer, Orkun Pala, Borak Bostancı’nın kurduğu Quartet Parantez, Faruk Kalaycı, Francesco Tristana, Korhan Futacı, Zeynep Özsucaü, Mert Fırat ve Jess Gillam gibi sanatçılarının yanı sıra Bilknet Senfoni Orkestrası, olten Filarmoni Orkestrası ve Finlandiya’dan Armoni Grubu Svang Topluluğu ’da yetenekleri ile bu organizasyonda yer almışlardır.
Festivalin sanat danışmanı Tuğçe Tez’in açıklamalarına göre Bilkent Senfoni Orkestrası genç yetenek şef Nil Venditti yönetiminde Fazıl Say’ın, Beethoven’in 3. Piyano konçertosun eşlik etmiştir. Bodrum Müzik Festivali’ne büyük katkıları olan Fazıl Say’a ise D. Marin Turgutreis’te konser sırasında onur ödülü ile taltif edilmiştir.
Daha öncede Ayla Erduran ve idil Biret bu ödüle layık görülmüştür. Fazıl Say ve ünlü İspanyol çellist sanatçısı Pablo Fernandez’de Duorak’ın çello konçertosunu yorumlamıştır.
D. Marin Turgutreis’te gerçekleşen bu etkinliğe ilk kez başarılı şef İbrahim Yazıcı, Bilkent Senfoni Orkestrasını yönetmiştir. Program akışı içinde Akodeonun ustası Letonyalı Ksenija Sidorava’a, Olten Orkestrası Finlandiya Topluluk Svangı, Armonika Dörtlüsü’ne ve caz ustaları ve Karsu’ya eşlik etmiştir.
The Bodrum, Bodrum Nozole Anıt Müsesi, Şevket Sabancı Parkı ve çeşitli mekânlarda yapılan etkinliklerin en ilginci ise Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın genç yeteneklerinin D. Marina Turgutreis Amfitiyatro’da, “Günbatımı Konserleri” olmalarıdır. Geçen yıl ilk kez uygulanan bu düzenleme, bu yılda tekrarlanmıştır.
Avrupa Festivaller Birliği üyesi olan Bodrum Müzik Festivali için dış dünyadan pek çok meraklının yanı sıra, TV ve Basın mensubu da rekor bir katılımla izlemiştir.
27-31 Ağustos tarihleri arasında üçüncü kez düzenlenen caz kampı ve müzik dinletilerine Sibel Köse, Ece Göksu, imer Demirer, Engin Recepoğulları, Neşet Ruacan, Eylül Biçer, Can Çankaya, Kağan Yıldız ve Berke Özgümüş sesleri ve çaldıkları müzik aletleri ile katılmışlardır.
Amerikalı ünlü saksafoncu Ricky Ford ise Erkan Uğur’un özel konuğu olmuştur.
Alaçatı Sörf Festivali
Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (KORUNCUK) yararına düzenlenen Alaçatı-Koruncuk Sörf Festivali’nin geliri çocuklara sıcacık bir yuva olan, onlara kalbini ve kollarını açan, okul öncesi yaştan itibaren geleceğe hazırlamak amacı ile kurulmuş olan Koruncuk Vakfı’nın bu davranışı büyük ilgi görmüştür.
Peş Peşe düzenlenen ilginç festivaller
Türkiye’de ilk kez düzenlenen Bale Festivali, Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelendiği “FRİDA” ile başladı. Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde gösterime giren oyuna, Muğla Valiliği ve Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleşmiştir.
Program akışı içinde Gürcü Ulusal Dansını dünyaya tanıtan SUKHİSHUİLİ Ulusal Bale Topluluğu, Romeo ve Juliet, Şehrazat Flamenko Ateşi, Carmen gibi muhteşem sahne oyunları sanatseverlerle buluşmuştur.