Fenerbahçe-Trabzon maçında dürbünüme takılanlar

Birinci devre takımların karşılıklı denemeleriyle geçerken, sahada olup olmadığı belli olmayan Sosa ve Lemos’un hava topunda çarpışması sonucu topu alan Afobe sağ alt köşeden zarif bir vuruşla ağları buldu. İlk devrede Fenerbahçe dağınık, orta saha yok, toplar beklerden uç oyunculara oynanıyor. Gökhan ve Caner olmasa pozisyon yok.
İkinci devre, Fenerbahçe Sosa yerine Cisse’yi, Valencia yerine Novak’ı alarak başlıyor.
Aslında Erol Bulut devre arasına kadar bile çok sabretti bu değişiklikler için.
Dk.47; FB sağ taraftan taç atışı kullanacak, gözüme inanamıyorum, taç atışı yapan Gökhan’ın civarında 8 Fenerbahçeli ve bir o kadar TS’lu var. FB’de saha paylaşımı, boşa çıkma yok,
Dk.50; Köşe vuruşu ve Tisserand kafa vuruşu top kale çizgisini geçti ve durum 1-1,
Dk.51; Trabzon Fenerbahçe ceza sahasında çoğalmış ama topu taşıyan Nwakaeme 40 metreden attığı gereksiz şut Altay’ın ellerinde, Fenerbahçe ceza sahasında yer alan Trabzonsporlu futbolcuların alın terine yazık oldu,
Dk.54; Güzel paslaşmalar Cisse’den mükemmel pas, Valencia’nın şutu ve top ağlarda, ilk defa organize bir atakla gelen gol seyrettik. FB 2- TS 1. Fenerbahçe öne geçince aslına döndü, topu alan bir durup, etrafına bakmaya pası atacak arkadaşını aramaya başladı.
Dk.61: Valencia çok güzel çıkardı topu Gustavo’ya gol pozisyonu olabilirdi, ama o yine geri oynadı, top sonunda Altay’a kadar gitti. Gustavo topların % 60’ını geri veya yan pas yapıyor. Gustavo aldığı pasla ileri kat etmeli ve pasını da ileri vermelidir.
Fenerbahçe iyi oynuyor, ama sıkıntı aynı, FB’li futbolcuların yanında hep bir TS’lu var, Erol Bulut bu futbolculara “boşa çıkmak” ne demek, “top ile görüş hattında olmak” nedir anlatması ve idmanlarda yaptırması gerekir. Aslında futbolcular biliyor da yapmak için biraz erk (kondisyon) gerekir, koşmak gerekir, düşünmek gerekir.
Dk.63; Aynı hastalık bu sefer Cisse, TS ceza sahasına kadar taşınmış topu geriye oynuyor, topu alan TS’lu Baker güzel bir şut ve top direğe dokunup çıkıyor. Bu gol olsaydı, acaba Cisse’ye “o topu niçin geriye oynadın” şeklinde sorulur muydu? Sanmam.
Dk.72; Yine duran top, köşe vuruşu Gökhan aşırttı ve Cisse ağlara gönderdi FB 3- TS 1,
Dk. 74; Ozan Tufan ceza sahası önünden aldığı topu TS ceza sahasına kadar götürdü müthiş, müthiş ama faydası yok, futbol takım oyunu, D.78; TS ceza sahasına koşan onca FB’liye rağmen, Mert Hakan dışarı giden bir şutu tercih ediyor. Üzüldüm.
Dk.83; Sağdan yapılan köşe atışı arka direği aşıyor, iki TS futbolcu arasından Altay topa uzanıyor ve tekrar kornere tokatlıyor. Müthiş,, Altay bu topu tutmaya kalksa etrafı TS’lularla dolu, yumruklasa kendisi kale dışında, top TS’lu bir futbolcunun önüne düşebilir ve kale boş..
Dk. 90+3; Mert Hakan sağdan getirdi, içeri giren Gökhan’a güzel pas, Gökhan’ın ortası ve Cisse’nin kafası TS direğinde patladı. Alkışı hak ettiler.
Maç sonucu FB 3- TS 1 Fenerbahçe sevindi, hatalar unutulacak, daha iyi olacağız denecek.
Bence Erol Bulut, bu maçı unutmamalı, bu maçı başından sonuna futbolcularına tekrar izletmeli ve en önemlisi hava toplarındaki zayıflığı, saha paylaşımındaki uyumsuzluğu ve özellikle topu ileri taşıyacakların geriye oynama hastalığına bir çözüm bulmalıdır.