Festivalin bu yılki teması kadın, doğa ve hayat

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri
Festivali kıtaları buluşturacak

22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali bu sene 23-30 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek. Bu yıl doğa, hayat ve kadın temalarıyla gerçekleştirilecek festival kapsamında 5 kıtadan kadın filmleri festivalleri de Ankara’ya konuk edilecek

NAZ AKMAN Dünyanın farklı yerlerinden sinemaya katkı sağlayan kadınlar, 22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bir araya gelecek. Her sene farklı temalarla kadın filmlerini gündeme getiren Uçan Süpürge Uluslararası Film Festivali bu yılın temasını doğa, hayat ve kadın olarak belirledi. Bu sene 23-30 Mayıs 2019 tarihleri arasında Ankara’da yapılacak olan festivalin sürpriz projesi ise 5 ayrı kıtadan kadın filmleri festivallerini ağırlamak olacak.
Dünya festivalleri Ankara’ya gelecek
Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği ev sahipliğinde gerçekleşecek festivale başta Ortadoğu olmak üzere Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarından kadın film festivalleri katılacak. Dünyadan Ankara’ya gelecek olan festivallerin en önemli koşu ise katılımcı ülkenin en az bir kadın yönetmenin filmini beraberinde getirmesi. Katılımcı ülkeler Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde stant kurarak kendi ülkelerini ve festivallerini tanıtma fırsatı bulabilecek. Özellikle Ortadoğu’daki kadın yönetmenlerin ve filmlerinin festivale katılmasını istediklerini ifade eden festival başkanı Merve Gezen, projenin tüm dünyadan sinemacıları buluşturacağını ve bu anlamda ilk olma özelliği taşıdığını söyledi.

Festival Başkanı Merve Gezen

Sinemacılara festival çağrısı
Yaklaşık 54 ülkenin davet edildiğini bunlardan 10’dan fazlasının şimdiden olumlu dönüş yaptığını söyleyen Gezen bu yılki festivale ilişkin şöyle konuştu:
“Almanya, Fransa, Kanada, Portekiz, Meksika gibi pek ülke projeyi beğendiklerini ve katılacaklarını bildirdi. Amacımız bizim gibi kadın film festivali yapan ülkelerin bir araya gelmesi ve ortak festival diyaloğu geliştirmeleri. Festivallere ulaşmak veya filmini kabul ettirebilmek çok zor bir iş ancak biz bu proje ile sinemacıların birbirleriyle tanışmalarını ve projelerini yüz yüze tanıtmalarını amaçladık. Büyükelçilikler, kültür ateşeleri, kültür sanat çevresi bu anlamda desteklerini esirgemiyorlar. Uçan Süpürge kadın filmleri festivali dışında daha önce kamera arkası kadınları da bir araya getirmişti. Bu tarz çalışmaların sinema alanında çalışan herkes için ayrı ayrı öneme sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu festival herkes için buluşma noktası olacak.”
Festivale kısa uzun metraj animasyon türlerinde katılmak isteyenler 22 Mart Cuma gününe kadar başvuru yapabilecek.