Feyzioğlu: Yargı Reformu Strateji Belgesi bir yol haritasıdır

HABER MERKEZİ-Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, gazetemizin köşe yazarlarında Mehmet Necati Güngör’ün “Feyzioğlu’nun alkışı” başlıklı yazısına cevaben bir açıklama yaptı
Feyzioğlu, “Elbette konu yeşil pasaport değil. Bir yıldır Bakanlıkla bire bir çalıştığımız bir projenin ülkemize ve mesleğe getirisidir. Bir misal, neyi alkışladığımı anlatmaya yeter sanırım. Kanunlarımızda ne yazarsanız yazın, bu kanunları eğitimli hukukçular özgürlükçü anlayışla uygulamazsa vatandaş bundan yararlanamaz. Süslü sözler gökteki yıldızlar gibidir. Onlara da ihtiyaç vardır. Ancak bu gökteki yıldızı vatandaşa al bu senin yıldızın diye uzatacak olan iyi yetişmiş ve özgürlükçü yorumlar yapabilen Hukukçular olacaktır” dedi.
Yeni Yargı Reform paketiyle ilgili konuşan Feyzioğlu, “Bu paketin tam çekirdeğinde, hukuk eğitimi reformu var. Bunu tamamlayacak şekilde de eğitimli ile eğitimsizi birbirinden ayıracak etkili ölçme değerlendirme yöntemleri mevcut. Ölçme değerlendirme deyince sadece sınav anlaşılmasın. Strateji belgesine göre etkili bir sınavda gelecek. Bu çok önemli. Ancak sınav bu kadar etkili bir diğer ölçme değerlendirme yöntemi eğer hayata geçirilecek olur ise ayakta alkışlanmayı hak ediyor. Şöyle ki, Hakimlerin meslekte yükselmeleri Avrupa insan hakları Mahkemesi ile anayasa Mahkemesi’nin insan haklarına ilişkin yerleşik içtihatlarına uygun karar verip vermediklerini bağlanacak.
Mesela neden en çok şikayet ediyoruz? Kes yapıştır gerekçeli tutuklama kararlarından. Eleştiri ile suç sınırını birbirinden ayıramayan mahkumiyet kararlarından. Nasıl düzelecek bunlar? Kanun değiştirerek olmaz. Çünkü sorun kanunda değil. Sorun uygulamada. Dolayısıyla uygulamacıda. O zaman sonuna doğru teşhis koyarsak doğru çözüm bulabiliriz. Çözüm nedir? Çözüm iyi yetişmiş, özgürlükçü pencereden yorum yapabilen hukukçulara sahip olmaktır. Maalesef iyi olanı desteklemeyi acizlik, yermeyi muhalefet sananlar, yanlış olanı eleştirdiklerinde inandırıcı olmadıklarını hala anlayamadılar” ifadelerini kullandı.
Yargı Reformu Strateji Belgesinin bir yol haritası olduğunu söyleyen Feyzioğlu, “Avrupa Birliği de yayınladığı bir raporla bunu olumlu bulduğunu açıkladı. Şimdi iş bu yol haritasının hayata geçirilmesinde. bunu nasıl yapacağız? Yine hep birlikte yapmak zorundayız. Olumlu bir belgeyi, doğru bir yol haritasını eksiklikleri var diye yerden yere vuranlar o yol haritası hayata geçirilir iken söz hakkı sahibi olamazlar. Bizim mücadelemiz her zaman için ülkemiz milletimiz ve dolayısıyla mesleğimiz içindir” şeklinde konuştu.