Figen Ayhan Karakelle İLEF’e konuk oldu

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) bünyesindeki İletişim Birimi tarafından düzenlenen “Kariyer Gemisi” başlığı altında etkinliklerde, Devlet Opera ve Balesi’nde Rejisör, Sanat Yönetmeni Figen Ayhan Karakelle ağırlandı

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi (İLEF) ev sahipliğindeki “Kariyer Gemisi” etkinliklerinin yedinci seferinde Devlet Opera ve Balesi’nde Rejisör, Sanat Yönetmeni Figen Ayhan Karakelle öğrencilik anılarını ve iş hayatındaki deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 1996 yılı mezunlarından Karakelle, Ahmet Taner Kışlalı dersliğinde moderatörlüğünü İLEF İletişim Birimi Koordinatörü öğretim görevlisi Hatice Kurt’un üstlendiği etkinliğe konuk oldu. Etkinliğe İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun’un yanı sıra, Öğretim Görevlisi Itır Gökgücü Demiray ve Öğretim Görevlisi Mehmet Sobacı da katıldı.
Karakelle: “Hayatta ne istediğinize karar verin”
Karakelle, sunumunda kendisini dinleyen öğrencilere profesyonel yaşamının dönüm noktalarını anlattı. 1993-2005 yılları arasında çeşitli reklam ajanslarında reklam yazarı ve yaratıcı yönetmen olarak çalıştığından bahseden Karakelle, reklam ajanslarına ve çeşitli kuruluşlara iletişim danışmanı olarak hizmeti verdiğini söyledi. Sunumunda, İLEF’teki öğrencilik hayatında başladığı reklam yazarlığı ve tiyatro çalışmalarını mezuniyetten sonra Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde lisans eğitimiyle sürdürdüğünü aktaran Karakelle, reklam yazarlığının ikinci kez lisans eğitimi alabilmesinde önemli rol oynadığını vurguladı.
Karakelle, “Bilkent’te ilk dersimde neden tekrar okumak istedin sorusu gelince, başkalarının sözlerini değil kendi sözlerimi söylemek istiyorum. Kendi sözlerimi, kendi bildiğim gibi, kendi istediğim kadar, kendi istediğim yanıyla söylemek istiyordum. Reklam yazarlığı bana yetmiyordu artık” açıklamasında bulundu. İLEF’teki tiyatro çalışmalarının ve rejisörlük deneyiminin Devlet Tiyatroların’da çok yararlı olduğunu aktaran Karakelle, öğrencilik hayatındaki deneyimlerin kendisine katkıları olduğunu belirterek “Tam da olmama gereken yerde olmama gereken zamanda olmam gerektiği kadar olmuşum” dedi.
Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda sahne dersleri vermeye devam eden ve İstanbul Beylikdüzü’nde düzenlenen klasik müzik festivalinin Sanat Yönetmenliği’ni yapan Karakalle sunumunun sonunda, “Hayatta ne istediğinize karar verin, yol sizi ulaşmanız gereken yere götürecektir zaten. Bu hikayeyi ‘ama’ demeyin diye anlattım. Tek bir sihirli soru var: Ne yapmak istiyorum? Bunu da bir şeyler yapmadan bulamıyorsunuz tabii” diye konuştu.
Kariyer Gemisi etkinliklerinin Mart ayı programı, soru-cevap bölümüyle sonlandırıldı. Etkinlik sonunda, Karakelle’ye İLEF Dekanı Prof. Dr. Abdülrezak Altun tarafından teşekkür belgeleri verildi. İletişim Birimi Koordinatörü Kurt, “İletişim ekolleri buluşmalarına bir çentik daha attık. Etkinliklerimiz yıl boyu devam edecek” açıklamasında bulundu.