Fikret Otyam, ölümünün ikinci yılında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde anıldı

HABER VE FOTOĞRAFLAR / NAZ AKMAN (ANKARA) -Ressam, yazar ve fotoğrafçı Fikret Otyam, ölümünün ikinci yılında Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde anıldı. Otyam anısına düzenlenen “Bitmeyen Yolculuk: Gide Gide Fikret Otyam’ın Ardından” isimli sergi 21 Aralık Perşembe gününe kadar ziyaret edilebilecek.
2015 yılında yaşamını yitiren ressam, yazar ve fotoğrafçı Fikret Otyam, “Bitmeyen Bir Yolculuk: Gide Gide Fikret Otyam’ın Ardından” adlı sergiyle sevenleri tarafından Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde anıldı. Otyam’ın kızları İrep Otyam Bilgiç, Elvan Baransel ile Döne Otyam ve Çankaya Belediyesi’nin birlikte gerçekleştirdiği sergide, 55 sanatçı fotoğraflarıyla katılım gösterdi. Fikret Otyam’ın Gide Gide kitap serileri ve fotoğraflarından esinlenilerek oluşturulan sergi, Fikret Otyam’a ‘saygı’ niteliği taşıyor. Fotoğrafın önemli isimleri, Fikret Otyam’ın ‘Gide Gide’ kitap ve fotoğraflarından ortaya çıkan kavramsallığı altında bir araya geldi.
Taşdelen, “Otyam’ın tüm gayesi halkıyla buluşmaktı”
Serginin açılış törenine katılan Çankaya Belediyesi Başkanı Alper Taşdelen, “Ten ölür canlar bizimdir ve Otyam da öyle biridir, eserleriyle düşünceleriyle her zaman aramızdadır. Herkesin Anadolu insanını göz ardı ettiği dönemde Otyam bizlere Anadolu insanını tanıttı. Onun bütün amacı, gayreti halkıyla buluşmak üzereydi. Sanatçı, aydın kimliğiyle yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir” dedi.
Otyam’ın kızı Elvan Baransel de sergiye ev sahipliği yaptıkları için Çankaya Belediyesi’ne ve Alper Taşdelen’e teşekkür ederek, “Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin bizim hayatımızda önemli bir yeri var, babamı buradan uğurladık, Hakka buradan yürüdü. O nedenle burada mutluluğu ve hüznü bir arada yaşıyoruz. Babamın vefatından bugüne her zaman yanımızda olan Alper Taşdelen’e de teşekkür ediyorum” dedi.
Çağdaş Sanatlar Merkezi Osman Hamdi Bey ve Eren Eyüboğlu Salonlarında yer alan sergi, 21 Aralık Perşembe gününe kadar izlenebilecek.