Filistinli genç müzisyenler Yenimahalle’de

HABER MERKEZİ-Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi,9. Şefika Kutluer Festivali ile dünyaca ünlü sanatçılara ev sahipliği yapmaya devam ediyor.
Yenimahalle Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen 9. Uluslararası Şefika Kutluer Festivali ile Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde unutulmaz bir akşam yaşandı. Filistin’den gelen dünyaca ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim ve Filistinli entelektüel Edward Said tarafından kurulan ve Türkiye’ye ilk kez gelen “Filistin Genç Müzisyenler Orkestrası” Sihirli Flüt ünvanlı Şefika Kutluer ile birlikte sahne aldı.Dinleyicilerden tam not alan festival akşamında, orkestrayı Viyana Ekonomik Forum Kültür Komitesi Başkanı ve müzik editörü olan şef Eugeniy Chevkenov yönetti.
Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde müzik şöleni
Filistin halkının yıllardır gördüğü baskıyı önleme ve izole yaşamaya mahkum edilen bir toplumun gösterdiği çabalara eğitim yoluyla destekamacıyla kurulan Barenboim- Said Vakfının hazırlamış olduğu film gösterimi ile başlayan konser akşamında,Vakıf adına Mariam Said tarafından Filistinli Genç Müzisyenler Orkestrası’nın kuruluş aşamaları, müziğe ve eğitime verilen önemin sonucunda Berlin ve Ramallah’ta kurulan müzik akademileri ile ilgili bir sunum gerçekleştirildi.
Müzik ve sanat kültürleri birleştiriyor
Müziğin ve sanatın insanlar üzerinde birlik ve beraberlik duygusunun geliştirilmesinde büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Said, “Kurulan akademide küçük yaştan başlayarak çocuklara müzik eğitimi veriliyor. Dünyaca ünlü şefler eşliğinde konserler veren orkestramız bu akşam sizinle buluşuyor. Şefika Kutluer Festivali vesilesiyle Türkiye’de olmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.
Mozart’ın senfonileri ile başlayan konserde, Filistinli genç ud sanatçısı BakrKhleifi tarafından bir Filistin eseri olan “Ud ve Yaylılar için Fantezi” dinleyicilerden büyük alkış topladı. Ayrıca dünya çocuklarına yönelik projelere imza atan ve Unicef’in İyi Niyet Elçisi olan Şefika Kutluer, Mirzayev’in kendisi için bestelediği Yunus Emre Uvertürü ve Mevlana Flüt Konçertosunu seslendirdi.