Fotoğrafçıların objektifinden “Küba”

“Uzaktaki Yalnız Küba” Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde

Mozaik Fotoğraf ve Sinema Platformu’ndan 12 fotoğrafçı “Uzaktaki Yalnız Küba” isimli sergiyle Küba’daki günlük yaşamı belgeleyen renkli karelerle izleyicilere farklı bir bakış açısı sundu. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılan sergi bir hafta sürecek

NAZ AKMAN – Mozaik Fotoğraf ve Sinema Platformu’ndan 12 fotoğrafçı Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açtığı “Uzaktaki Yalnız Küba” isimli fotoğraf sergisiyle izleyicileri Küba’nın renkli yaşamına davet etti. Platformun 12 üyesinin farklı dönemlerde Küba’yı yansıttığı kareler karma bir sergiyle sanat izleyicilerinin beğenisine sunuldu.
Küba’daki yaşamı farklı bakış açılarıyla odağına alan fotoğrafçılar, ülkenin sokaklarını, evlerini, insanlarını ve günlük yaşamını gözler önüne serdi. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde bir hafta boyunca ziyarete açık olan sergide, Arif Kuğu, Aymy Emel Benbasat, Anıl Tamer Yılmaz, Ergün Karadağ, Fatma Güleç, Fatma Gök Salt, Hacer Ceylan, Kevser Büyükeroğlu, Mehtap Kayın, Nesrin Ateş, Osman Dursun ve Sevtap İnal’ın fotoğrafları yer alıyor.
Küba’da yaşam
Sergi kapsamında 41 fotoğrafın yer aldığını söyleyen fotoğrafçı Ergün Karadağ, “Mozaik Fotoğraf ve Sinema Platformu’ndan arkadaşlarımızla farklı dönemlerde gerçekleştirdiğimiz Küba ziyaretinde çekmiş olduğumuz kareleri sergilemek istedik. Rutinin dışında farklı bir Küba’yı görmek amacıyla Küba’yı belgeledik” dedi.
Küba’da teknolojiyle gelen değişim
Karadağ, Küba’ya ilişkin “Son dönemlerde Küba’da bir değişim var. Turizm sektöründen ciddi açıdan para kazanılıyor. Ancak internetle beraber halk dünyaya da açılmaya başladı. Bazı imkansızlıkları aşıp yani teknolojinin getirdiği imkanlarla yeni yeni tanışıyorlar. Ülkede neredeyse pek çok yerde kullanılan araç gereçler yarım yüzyıldan bu yana kullandıkları araçlar. Ama bunlara rağmen tıp alanında çok gelişmiş ve dünyaya tıp ihraç eden bir ülke. Öte yandan ülkede 54 yıldır cinayet, 58 yıldır ise tecavüz vakası yok. Herkes eşit ve özgür. Halkın çoğu sanatla yakından ilgili. Teknoloji kullanımıyla birlikte Küba’ya yansıyan değişim, ülkenin ara veya arka sokakları dediğimiz bilinmeyen yerlerinde henüz etkisini hissettirmiş değil. Biz de bu fotoğraflarla özellikle Küba’da evlerin içine girmeye çalıştık. İnsanların yaşamlarına tanık olup, sergilemek istedik” sözlerine yer verdi.