Fotoğraflarla Senegal Yenimahalle’de

Fotoğraf Sanatçısı Elif Gamze Bozo’nun en büyük hayalini gerçekleştirerek Senegal’e gitmesini sağlayan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, sanatçının izlenimlerini aktardığı “Kendime Engel Olamıyorum Senegal” isimli fotoğraf sergisinin açılışını yaptı.
Yenimahalle Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Hikmet Çetinkaya Sergi Salonu’nda yapılan açılışa Başkan Yaşar’ın yanı sıra CHP Ankara Milletvekilleri Murat Emir, Şenal Sarıhan, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, CHP Kızılcahamam İlçe Başkanı Yüksel Altun ve Bozo’nun sevenleri katıldı.
Hayatı sevdirmek zorundayız
Protokolle birlikte açılışı yaparak sergiyi gezen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “ Yerel yönetimler yaşayan her yurttaşın yaşamaktan mutlu olduğu bir kenti oluşturmak için çalışmalılar. Sağlıklı insanların yaşamı kadar engelli vatandaşlarımızın da yaşamının kutsal olduğunu bilmek zorundayız” dedi. Yenimahalle’de engellilere yönelik yapılan örnek projeleri de hatırlatan Başkan Yaşar “ Hayatı sevdirmek zorundayız. Hepimiz birer potansiyel engelli adayıyız. Engelliye acıma huyumuzdan vazgeçip, onlara yaşam sevincini verecek, onları hayata tutunduracak işler yapmamız lazım. Gamze kızımız da sevgi içerisinde yaşam mücadelesi veriyor. Onun mutluluğu ve başarısı beni de mutlu ediyor” diye konuştu.
Toplumun ötekileştirilmiş yüzleri kadraja yansıdı
Elif Gamze Bozo “ 2010 yılından bu yana Engelsiz Sanat Derneği ile çıktığım bu yolda sanatımı geliştirerek toplumun ötekileştirilmiş yüzlerini kadraja yansıtmaya çalıştım. Ben hayallerimi gerçekleştirirken istedim ki hayalim benim değil tüm halkların barış özlemi olsun. Ayrımcılığa uğramış insanların sesi olsun. İstedim ki bütün engelli dostlarımın, kardeşlerimin projesi olsun. Ben sadece gidip çektim ve sizlere sundum. Sizler için çocukları kucağıma aldım. Çalışan kadınlarla dertleşip kucaklaştım. İşçilerle çay içtim, sohbet ettim. Ben bunları yaparken her anımı yazdım. Bana inanan başta ailem ve Belediye Başkanım Fethi Yaşar olmak üzere tüm dostlarıma teşekkür ediyorum” dedi.