Fransız Kültür Merkezi’nden Fikirler Gecesi

DİCLE KAVAK EKMEKCİ – Türkiye Fransız Kültür Merkezi, bu gece tüm dünyadaki Institut Français’lerin (Fransız Enstitüleri) katılımıyla aynı anda düzenlenen “Fikirler gecesi” etkinliğine Ankara, İstanbul ve İzmir enstitülerinde düzenlenecek etkinliklerle katılacak.
Ankara Fransız Kültür Merkezi, Fikirler Gecesi’nde, Sürgün, Suriye ve Sanatkonulu bir dizi etkinlik ile yer alacak. Bu gece Ankara Fransız Kültür Merkezi’nin Yıldız’daki sanat salonu bir panel, şiir okuması, konser ve sergi açılışını ağırlayacak. İstanbul’da bulunan Suriyeli genç sanatçı kolektifi Arthere işbirliği ile düzenlenecek etkinlik dizisi film gösterimleri ile 2 Şubat’a kadar devam edecek.
Sébastien de Courtois’in moderatörlüğünü üstlendiği Sürgün, Suriye ve Sanat konferansıyla başlayacak olan etkinlikte, Omar Berakdar, Zihad Kalthoum, Öykü Doğan konuşmacılar olarak yer alacak. Hemen ardından Süleyman Youssef’in Şam’dan Uzakadlı şiiri Kashan Kalkour tarafından seslendirilecek. Katılımcıları hareketlendirmek ve neşelendirmek amacıyla Lamia Yared ve Hozan Osman’ın Buzukta yer alacağı, Kanun sanatçısı Fotini Kokkala ile Darbuka ve Dehollo sanatçısı Erdem Erol’un sanatlarını icra edeceği konser gerçekleştirilecek. Programın sonunda Türkiye’ye yerleşmiş 5 Suriyeli sanatçının tablolarından oluşan karma resim sergisinin açılışı yapılacak.