Fransız yazar Grangé öğrencilerle buluştu

HABER MERKEZİ – Eserleri 30’dan fazla dile çevrilen polisiye-gerilimin ustalarından Fransız gazeteci, yazar ve senarist Jean-Christophe Grangé, Hacettepe Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu.Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin düzenlediği “Öğrencilerle Buluşma” etkinliğine polisiye gerilim romanlarının tüm dünyada bilinen ve çok satan yazarı Grangé konuk oldu. Beytepe Yerleşkesi Prof. Dr. Tuğrul İnal Tiyatro ve Konferans Salonunda öğrencilerle bir araya gelen yazar, yazarlık serüveni ve eserleriyle ilgili öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.
“YAZMAYI BIRAKTIĞINIZDA NORMAL YAŞANTINIZA DÖNÜYORSUNUZ”
Eserlerinden bazıları beyaz perdeye de uyarlanan yazar, polisiye roman yazmanın farklı bir deneyim olduğunu ifade etti. Bu deneyimle ilgili öğrencilerden biri yazara şu soruyu yöneltti:
“Bir kitap okuduğumda birkaç gün okuduğum kitaptaki karakterlerin etkisi altında kalıyorum. Bir polis ya da bir katil gibi düşünüyorum. Polisiye roman yazan bir yazar, profesyonel hayatından çıktığında, bir katil ya da bir polis gibi düşünüyor mu? Çünkü günlerce yazacağı romanı düşünüyor, kurguluyor. Bazı şeyler vahşetin sınırında geziyor. Bunu bu kadar çok düşünmek yazarda nasıl bir etki yaratıyor?” Yazar Jean-Christophe Grangé, gülümseyerek karşıladığı soruyu, “Yazmak bizim işimiz ve yazmayı bıraktığınızda kişisel hayatınıza dönüyorsunuz. Ama aynı zamanda söz konusu olan düşünce her zaman aklınızda var ve her zaman düşünüyorsunuz. Düşünceleriniz serbest kaldığında bu tür hikâyelerin aklınıza geldiğini görmek de bazen şaşırtıyor. Polisiye roman yazmanın farklı bir deneyim olduğunu düşünüyorum. Ancak, normal hayatımda cinayet işleyen katillerden nefret ediyorum. Polislerle de aram pekiyi değildir. Her seferinde de kitaplarımda, neden bu kadar katillerden ve polislerden bahsettiğime çok şaşırıyorum” diye yanıtladı. Öğrenciler ve akademisyenlerden yoğun ilgi gören yazar, söyleşinin sonunda okurlarının kitaplarını imzaladı.