Futbol canavarının yok ettikleri

Güray SOYSAL

TESİSİN YERİNDE YELLER ESİYOR

Bir dönem statlarımızın içinde, çeşitli sportif branşların müsabakalarını izlerdik.
Konya ve Balıkesir’deki statlarda veledromlarda bisikletçiler yarışırdı.
Futbol oynanan statların kenarlarında ise atletizm pistleri olurdu. Oralarda, tribünleri dolduranların huzurunda, devre arasında, atletizm müsabakaları yapılırdı.
Yani bisikletçilerle, atletler seyircinin huzurunda yarışırlar ve izleyenlere bu spor dallarının da var olduğunu gösterirlerdi.
Konya ve Balıkesir statlarındaki veledrom bölümleri, koltuk sayısının artması için, futbol seyircisine kurban edildi. Ankara 19 Mayıs ve İstanbul İnönü stadında da atletizm pistleri sanki aksesuar veya dekortatif bir görüntü versin diye yapılmıştı. Üstelik Ankara’daki 6 kulvarlı tartan bir pistti. Bu özelliğiyle uluslararası hiçbir yarışma yapılmadı. Onca emek ve para boşu boşuna harcanmış oldu. Anlayacağınız, futbol canavarı diğer sporları yemeye günümüzde de devam edip duruyor.
Ondan sonra çıkıp, bu spor dallarında neden başarısız olduğumuzu konuşuyoruz.
Konuyu, canavarın eline rahatça bırakırsanız, sporumuzun mevcut hali daha kötüye gitmek için didinip durur.

Unutulmayanlar / MEHMET TERZİ

5 Mayıs 1955 yılında Bilecik’te dünyaya gelen atletizmimizin efsanesi maraton dalında Türk atletizminin en önemli isimlerinden birisiydi. Terzi, 1979’dan 1985’e dek kesintisiz İstanbul ve Türkiye şampiyonu oldu ve Büyük Atatürk Yarışlarında birinciliklere hep ambargo koydu. Fenerbahçe’de yıldızlaştı ve önemli uluslararası başarılara imza attı. 1981 yılında Berlin yarı maratonunda Mehmet Yurdadönile birlikte birincilik kazandı. 1983 yılında 2.12.54 derecesi ile Frankfurt Maratonu ikincisi oldu. 1985 yılında 2.12.50 derecesi ile Avrasya Maratonu’nda ve 1.03.51 derecesi ile Trier Yarı-Maratonu’nda altın madalyaya ulaştı. 1986 ve 1988 yıllarında Ljubljana ve Ankara’da tertiplenen Balkan şampiyonalarında maratonda altın madalyaya ulaşan Terzi, 1990 yılında atletizm kariyerini noktaladı. Terzi, 28 Aralık 2004’te kazandığı Türkiye Atletizm Federasyonu başkanlığını üstüste üçüncü dönemde de sürdürürken, daha sonra bu konuda geri çekildi. Günümüzde Eskişehir’deki özel işleri ile meşgul olmaktadır.

ALTAY BAŞARILI OLACAK

Onu ağabeyim Arman Talay adına verilen ödül töreninde tanıdım. Ankaragücü’nde kısa zamanda yakaladığı şöhret onu şımartmazken, beyefendiliğini herkese kabul ettirmişti.
Bu özelliklerine, birde Ankaragücü kalesindeki başarısını ekleyince Altay Bayındır’a yollar kendiliğinden açılmıştı.
Sonunda…
Fenerbahçe onu kaparken, en az 10 yıl kaleci sıkıntısı çekilmeyeceğini ortaya koydu. Futbolumuzun son dönemlerde yetiştirdiği bu beyefendi kalecinin, İstanbul’da değişmeyeceğine kalıbımı basarım.

MOTOSİKLET SESİ İLE İNLEDİ

Bu yıl 2.si düzenlenen Ankara Motosiklet Festivali 5 bin kişinin katılımı ile Aluçdağı Milli Parkında yapıldı.
Çamlıdere Belediyesi ve Ankara Motosiklet kulübüyle ortaklaşa yaptığı festival renkli görüntüleri ortaya çıkardı.
Aluçdağı Milli Parkı içerisinde 3 günlük kamp ve festivale yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı bu güzellikler müzik şölenleri eğlenceler ve motosiklet gösterileri ile görüntü verdi.
Böylesine renkli görüntüler, hem o ilçeye, hem de Ankara’ya katkılar sağlıyor.
Emeği geçenlerin beyinlerine ve emeklerine sağlık…

GELECEĞİN KİCK BOKSÇULARI

Türkiye’de gelişen sporların başında Kick Boks geliyor. Erzurum’daki son Türkiye Şampiyonası’na 5 bin sporcu katıldı. Daha fazlasına “Gelmeyin” denildi. Çığ gibi büyüyen Kick Boks etkinliklerinin sonuncusu Etimesgut’ta yapıldı. Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı ve Etimesgut Belediyesi Gelişim Spor Kulübü bünyesinde faaliyetlerini yürüten Kick Boks kursiyer ve ailelerini kabul etti.

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Bizi geliştiren OKUDUKLARIMIZ değil, KAFAMIZA yerleştirdiklerimizdir. FRANCİS BACON