Gazeteci Murat Yetkin: ABD ve AB’den sarsıcı yaptırım beklemiyorum

SEMRA TOPÇU/ANKARA – Türkiye hem ABD hem de AB ile mart ayında ötelenmiş yaptırım gündemine kaldığı yerden devam edecek. ABD’nin yeni yönetimi ile Türkiye arasında S-400 krizi ile başlayan gerginliğin tırmanma endişesi yaşanırken, Gazeteci Murat Yetkin, “Sarsıcı yaptırım beklemiyorum” diyerek yaklaşan süreci analiz etti.
ABD ile S-400 iletişiminin kurulduğunu ardından Halk Bank davasının gündeme geleceğini belirten Yetkin Türkiye’nin NATO üyesi olmasının önemini hatırlattı ve şu ifadeleri kullandı:
“Ne Avrupa Birliği’nden ne Amerika’dan sarsıcı bir yaptırım beklemiyorum. ABD ile S-400 konusu görüşülmeye başlandı, bir de Halk Bank davası var. Halk bank davasında Türkiye’nin karşısına neler çıkacak bilmiyoruz. Bu süreçte Rıza Zarrab’ın tekrar tanık olarak mahkemeye çıkması bekleniyor, pişmanlık yasasından yararlanmak istedi. Yeniden ifade vermesi söz konusu. Bakalım neler söyleyecek bilmiyoruz. Ama şunu söylemek istiyorum; Biden’in birinci önceliği Çin ve Çin’in müttefiki olarak görülen Rusya’ya karşı mücadele. Trump’ın da önceliği buydu ama Trump büyük kibir içinde Avrupalıları yok saydı, NATO’yu önemsemedi. Biden’in tek cümlesi; müttefiklerimizle ilişkileri sağlamlaştırmak. Bunun Türkiye’yi ilgilendiren yönü Türkiye’nin NATO üyesi olması. Ben Biden’in NATO müttefikliğini tehlikeye atacak herhangi bir şey yapması ihtimalini görmüyorum.”
Türkiye’nin doğuya mı batıya mı yöneldiğine ilişkin tartışmayı değerlendiren Yetkin, Rusya ve ABD arasında Türkiye’nin yerinin aslında çok da net olduğunu vurguladı ve şöyle dedi:
“Karadeniz, Kafkaslar, Suriye ve Libya’da Biden’in bir numaralı düşmanı Rusya’nın karşısında olan tek NATO ülkesi Türkiye. Başka birçok konuda Rusya ile iş birliği yapmasına rağmen Türkiye ile Rusya bu alanlarda karşı karşıya geliyor. Bakıyorsunuz Karadeniz’de ABD ile ortak tatbikat yapılıyor. Aynı şey Yunanistan’la oluyor. Bütün bunlar gizli bilgi değil Millî Savunma Bakanlığı sitesinde var, Yunanistan-İspanya Türkiye gemileri Akdeniz’de ortak NATO devriyesine çıkıyor. Dolayısıyla küçük ayrıntılardan beyhude sonuçlar çıkarmayalım, gerçekçi olalım. Türkiye’nin durduğu yer belli.”