Gazeteci Müyesser Yıldız hakkında tahliye kararı

ANKARA – Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel’in ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini açıklama’ suçlamasıyla yargılandığı dava görüldü. Dünkü duruşmada, 5 aydır cezaevinde bulunan Yıldız hakkında tahliye kararı verildi. Ayrıca, gazeteciler Yıldız ve Dükel ile Astsubay Erdal Baran hakkında ‘devletin gizli kalması gereken bilgileri temin etme’ suçunun işlendiğine yönelik değerlendirilmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunulması kararlaştırıldı.
Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel ve bipolar bozukluk tedavisi gören Astsubay Erdal Baran hakkında “Devletin güvenliği veya yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 6 yıl 3’er aydan 17 yıl 6’şar aya kadar hapis istemiyle açılan dava Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme başkanı ara kararını açıkladı.
Astsubay Baran’ın sağlık durumuyla ilgili müzekkere cevaplarının beklenmesine, ihbarcının kimlik bilgileri yönünden Ankara TEM Şube’den müzekkere yazılmasına, ‘devletin gizli bilgilerinin temin edilmesi’ suçunu işlediğine yönelik değerlendirme yapılması için Ankara Cumhuriyet. Başsavcılığı’na başvuruda bulunulmasına, gazeteci Dükel hakkındaki adli kontrolün kaldırılması ve yurt dışı çıkış yasağının devamına, Yıldız’ın adli kontrolle tahliyesine ve Baran’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi.
Duruşma 6 Ocak 2021’e ertelendi.