Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde AB ülke günleri

Gazeteciler Cemiyeti tarafından Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen AB-Türkiye Medya Köprüleri Projesi kapsamında düzenlenen “Romanya AB Ülke Günü” etkinliğinde, “Yalan Haber, Dezenformasyon ve Romanya’nın Ocak-Haziran 2019 AB Konseyi Dönem Başkanlığı” konuşuldu

NAZ AKMAN – Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde Avrupa Birliği (AB) desteğiyle yürütülen gazetecilerin mesleki bağlarını ve hareketliliklerini güçlendirmeyi amaçlayan “AB-Türkiye Medya Köprüleri Projesi” kapsamında düzenlenen “Avrupa Birliği Günleri”nin ilki Romanya ile gerçekleştirildi.
“Romanya AB Ülke Günü”nde “Yalan Haber, Dezenformasyon ve Romanya’nın Ocak-Haziran 2019 AB Konseyi Dönem Başkanlığı” konuları hakkında konuşuldu. Etkinliğe Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi Program Koordinatörü Yusuf Kanlı, Romanya Büyükelçisi Gabriel Şopandă ile İkinci Sekreter ve Basın Ataşesi DragosVulvara’nın yanı sıra çok sayıda gazeteci ve iletişim fakültesi öğrencisi katıldı.
“Türkiye, Romanya’nın AB dışındaki en önemli ticari ortağı”
Etkinlikte, 2018 yılında Türkiye-Romanya ilişkilerinin 140’ıncı yılının kutlandığı ancak iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha eskiye dayandığı, ilişkilerin 14. yüzyıla kadar uzandığı belirtildi. İki ülke arasındaki ticari ilişkinin önemine değinilen etkinlikte, Türkiye’nin, Romanya’nın AB dışındaki en önemli ticari ortaklarından olduğu ve iki ülke arasındaki ticaretin artırılmasının hedeflendiğine dikkat çekildi.

Romanya Büyükelçisi Gabriel Şopandă

Yalan haberle mücadele için bilgi doğrulama platformu
Romanya’nın AB Konsey Başkanlığı’nı yürüttüğü Ocak-Temmuz 2019 dönemi boyunca; ekonomik, sosyal ve çevresel alanlarda pek çok konuda hedeflerine ulaştığı, bu süre boyunca yalnızca AB ülkelerini değil, küresel çapta birçok ülkeyi ilgilendiren “yalan haber” (fakenews) konusunun da ele alındığına işaret edildi. Yalan haber olgusuyla savaşmak adına daha iyi ve doğru stratejiler geliştirilmesi için çabalarda bulunulduğunun altının çizildiği etkinlikte, 2015 yılında hayata geçirilen “EUvsDisinfo” platformunun, bilgi doğrulama konusunda başlatılan önemli adımlardan biri olduğuna değinildi. Yalan haberle mücadelede hızın önemine işaret edilen etkinlikte, ihbar sistemi ile çalışan platformların korunması gerektiği vurgulandı. “Propaganda ile propaganda yapılarak savaşılamaz” sözünün hatırlatıldığı konferansta, yalan habere karşı doğru ve doğrulanmış bilginin önemi vurgulanarak, “Yalan habere karşı doğruyla mücadele etmeliyiz” denildi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Demokrasi için Medya, Medya için Demokrasi Program Koordinatörü Yusuf Kanlı

Etkinlikte, Ocak Mayıs 2019 döneminde Google’nin, 130.000’den fazla kişiye karşı harekete geçtiği ve bu doğrultuda orijinal içerik poliçelerini ihlal eden yaklaşık 27.000 hesabı tespit ettiği bildirildi.Facebook’unreklam ve içerik politikalarını ihlal eden 1,2 milyondan fazla eylemi rapor ettiği, Twitter’ınise AB’deki sosyal medya kullanıcı kitlesini hedef alan 6.000’den fazla reklamı reddettiğini ayrıca reklam politikasının yanı sıra yaklaşık 10.000 reklamı iş poliçesini ihlal ettiği gerekçesiylekabul edilemez bulduğu kaydedildi. Facebook’un 2019 yılının ilk çeyreğinde 2,2 milyar sahte hesabı iptal ettiği ve özellikle 1,574 AB dışında, 168 adet ise AB içinde bulunan sayfaya karşı önlem aldığı belirtildi. Twitter’ın 77 milyon spam veya sahte hesapla ilgili mücadele ettiği, YouTube’nin ise 3,39 milyon kanalı spam ve dolandırıcılık politikalarını ihlal ettiği için kaldırdığı ve 8,600 kanalı da kişileri taklit ettiği gerekçesiyle kaldırdığı aktarıldı.
Ayrıca bağımsız araştırmacılar ve gazeteciler tarafından 600’den fazla grup ve Facebook sayfasının yanlış bilgi ve nefret söylemi içerdiği rapor edilerek, bu sayfaların 763 milyon kez görüntülendiğine dikkat çekildi.

İkinci Sekreter ve Basın Ataşesi Dragos Vulvara

AB ülke günleri devam edecek
Yeni medya ortamında internette doğru bilgi dolaşımının sağlanması konusunda çalışmalar yapan kurumlar kadar, arama motorlarına ve sosyal medya platformlarına da görev düştüğüne dikkat çekilerek, bu noktada Google, Facebook ve Twitter’ın yalan haberle mücadelede oynadığı role değinildi. Yalan haberle mücadelede özellikle medya okur yazarlığı çalışmalarının desteklenmesi gerektiğinden söz edilerek son olarak demokrasilerde doğru haber almanın, alabiliyor olmanın önemi vurgulandı.
AB Ülke Günleri, 22 Kasım Cuma günü yapılacak “Almanya AB Ülke Günü” etkinliği ile devam edecek.