GAZETECİLER CEMİYETİ: “GAZETECİ SEDAT ERGİN’İN VE DOĞAN MEDYA GRUBU YÖNETİCİLERİNİN TUTUKLANMASI TALEBİ, BASININ ÖZGÜR OLMADIĞININ İTİRAFIDIR”

Gazeteciler Cemiyeti, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ile Doğan Medya Grubu’nun bazı yöneticilerinin tutuklanmasının istenmesini basın özgürlüğüne vurulmuş bir darbe olarak niteledi ve bu girişimin basının özgür olmadığının itirafı olduğunu vurguladı.

Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, bir avukatın Sedat Ergin ve Doğan Medya Grubu’nun bazı yöneticileri hakkında tutuklama istemli suç duyurusunda bulunması üzerine olağanüstü toplanarak bu gelişmeyi kınadı.
Yönetim Kurulu açıklamasında, basın özgürlüğü açısından Türkiye’nin imajına büyük zarar veren bu gelişmenin çağdaş demokratik ilkelerle çeliştiği kaydedilerek şöyle denildi:

“Demokratikleşme çabalarının devam ettiği sırada bir avukatın, Hürriyet gazetesinde devrik Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi’nin idam cezasına çarptırılmasıyla ilgili haberin veriliş tarzını bahane ederek, meslektaşımız Sedat Ergin ile Doğan Medya Grubu’nun bazı yöneticileri hakkında tutuklama istemli suç duyurusunda bulunması, bu çabaların mantığına aykırıdır.
İşin daha da vahim yanı, hukuku meslek edinmiş bir kişinin, Anayasa’nın teminatı altındaki basın ve ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hürriyetini derinden yaralayan bir girişimde bulunmasıdır.
Türkiye’de basının özgür olmadığının itirafı sayılan bu istemin kabul edilmesi halinde kamuoyunun vicdanı ağır bir yara alacaktır.

Gazeteciler Cemiyeti olarak, Türkiye’nin uluslararası alanda hak ettiği yeri alabilmesi için adli makamlara ve hukuk çevrelerine, basın ve ifade özgürlüğü ile halkın haber alma hürriyeti başta olmak üzere Anayasa’nın teminatı altındaki değerlere sahip çıkmaları çağrısında bulunuyoruz.”