Geçen yıl 129 bin 787 terör operasyonu yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2018’de tüm terör örgütlerine dönük toplam 129 bin 787 terör operasyonu, 147 bin 552 uyuşturucu operasyonu yaptık. Çok kaba bir hesapla Türkiye’de 2018’de ele geçirilen uyuşturucunun maddi değeri 3.5 milyar Türk lirasıdır” dedi

ERZİNCAN – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2018’de tüm terör örgütlerine dönük toplam 129 bin 787 terör operasyonu, 147 bin 552 uyuşturucu operasyonu yaptık.
Çok kaba bir hesapla Türkiye’de 2018’de ele geçirilen uyuşturucunun maddi değeri 3.5 milyar Türk lirasıdır. Geçen yıl sonu itibarıyla yakaladığımız düzensiz göçmen sayısı 268 bin kişidir. Bu rakamlar dünyanın gelişmiş ülkelerinin, parası bol ama vicdanı kıt ülkelerinin duymaktan bile korkacağı rakamlardır.” dedi. Bakan Soylu, Erzincan Polis Meslek Eğitim Merkezi’nde (POMEM) 1344 bekçinin yemin ettiği “1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yemin ve Sertifika Töreni”nde yaptığı konuşmada, “Benim vatandaşım başını yastığına koyduğu zaman bekçi düdüğü duysun istiyorum” şeklinde kendisine talimat veren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını ve başarı dileklerini bekçilere iletti.
Medeniyetin, inancın, dinin ve değerlerin kendilerine “Adalet mülkün değeridir” dediğini belirten Soylu, “Bize ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ve ‘Yaratılanı hoşgör, Yaradan’dan ötürü’ dediler. Başka milletlere, onların inançları ne söyledi bilemem ama biz insanlığa zulmedenlerden olmadık. Biz ne para ne petrol ne de zenginlik ve refah için mazlum milletlerin ahını almadık. Bugün dünyada terör var, biz yapmadık.” diye konuştu.
Göç yollarında hayatını kaybeden, ailesini, çoluk çocuğunu kaybeden binlerce insan bulunduğunu vurgulayan Soylu, şunları söyledi: “Bunu da biz yapmadık. Biz uyuşturucu üretip el altından satmadık. Bugün dünyada açlık var, biz kimsenin ekmeğini aşını çalmadık. Dünyada ırkçılık yükseliyor, oysa biz kimseye derisinin rengini sormadık. Bu ülke, bu aziz millet, dünyada insanlık adına kendine ait imzası olan millettir. Eğer bugünün teknolojisini, zenginliği, refahı geliştiren biz olsaydık veya biraz da olsa bizden ilham alsalardı, dünya bu halde olmazdı. Bizim medeniyetimiz dünyaya önderlik ederken dünyada bu kadar kötülük yoktu, bu kadar suç ve zulüm yoktu. Oysa bugünün dünyasında, 21.yüzyılda neredeyse her gün yeni bir suç türü icat edilmektedir. Neredeyse her gün yeni bir uyuşturucu, yeni bir terör örgütü, yeni bir dolandırıcılık, neredeyse her gün insanlığı tehdit eden yeni bir silah icat edilmektedir.” Sebebi ne olursa olsun bugünün dünyasında güvenlik meselesinin giderek daha tehlikeli bir hal aldığına değinen Soylu, Avrupa’nın en büyük başkentlerinde, ellerinde makineli tüfeklerle özel harekatçıların, metrolarda, meydanlarda nöbet beklediğini bildirdi.
Bakan Soylu, terör, göç, düzensiz göç, ve özellikle uyuşturucu ticaretinin 21. yüzyılda insanlığı ciddi şekilde tehdit ettiğini belirterek, “Dünyada uyuşturucuya bağlı ölümler katlanarak artıyor. Avrupa’nın gelişmiş laboratuvarlarında insanlığın gelmiş geçmiş en gaddar, en öldürücü sentetik uyuşturucu hapları üretiliyor.” dedi.
“Türkiye’yi uyuşturucuyla, göçle ve terörle ablukaya almak istiyorlar”
Bakan Soylu, “DEAŞ, PKK/PYD, DHKP-C ve FETÖ gibi örgütler, küresel güçlerle ilişki içinde. Koskoca devletler bunları ne yazık ki muhatap alıyor, eğitiyor, silah veriyor, başkalarıyla çatıştırıyor, araç olarak kullanıyor. Türkiye olarak bu problemlerin hemen hepsinin en kritik coğrafi rotaları üzerindeyiz. Ülkemizin genç nüfusu, özellikle terör örgütlerinin ve uyuşturucu ticaretini yönetenlerin iştahını kabartmaktadır. Türkiye bugün çok önemli güvenlik maliyetleri sırtlanmıştır. 2018’de tüm terör örgütlerine dönük toplam 129 bin 787 terör operasyonu, 147 bin 552 uyuşturucu operasyonu yaptık.
Çok kaba bir hesapla Türkiye’de 2018’de ele geçirilen uyuşturucunun maddi değeri 3.5 milyar Türk lirasıdır. Geçen yıl sonu itibarıyla yakaladığımız düzensiz göçmen sayısı 268 bin kişidir. Bu rakamlar dünyanın gelişmiş ülkelerinin, parası bol ama vicdanı kıt ülkelerinin duymaktan bile korkacağı rakamlardır. Bugün Türkiye’yi uyuşturucuyla, göçle ve terörle ablukaya almak istiyorlar ama bir şansımız var. Türkiye bugün son 300 yılın en kuvvetli dönemindedir. Bütün risklerimizi, tehditlerimizi ülkemizin kendi gücüyle bertaraf ediyoruz. 15 Temmuz darbe girişimini, milletimizin cesareti, feraseti, sayın cumhurbaşkanımızın liderliği ve en önemlisi, Cenabıhak’kın takdiriyle atlattık.” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin kendi silahını ürettiğini, kendi helikopterini yaptığını, yolları, altyapıları ve fırsatları yönetmek üzere kendi planlarını  gerçekleştirdiğini anlatan Soylu, geçmişte Türkiye’de polisin haftalık benzin istihkakının 10-15 litre olduğunu hatırlattı.