Geçmişten Gelen Işık “Asude” sanatseverlerle buluştu

HABER VE FOTOĞRAFLAR / NAZ AKMAN (ANKARA) – Sanatçı Emine Süsoy üç seriden oluşan tezhip sergisinin ilkini And Sanat’ta gerçekleştirdi. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı sanatçılarının sürpriz konseriyle açılan sergide, Emine Süsoy Tezhip Atölyesi’nden 16 kişinin eserleri görücüye çıktı.
Geleneksel tezhip motiflerinin özgün tasarımlarla birleştiği, Asude, Gülşengah ve Asri Zaman’dan oluşan Geçmişten Gelen Işık üçleme serisinin ilki olan “Asude” adlı tezhip sergisi And Sanat’ta açıldı. Tezhip sanatına 2004 yılında Kültür Bakanlığı bünyesinde açılan tezhip kurslarında Nefise Temel ve Selma Başçı gibi sanatçılardan eğitim alarak başlayan Emine Süsoy, 25’den fazla sergisiyle kaybolmaya yüz tutan geleneksel el sanatlarını yaşatmaya devam ediyor. Son 4 yıldır Altındağ Belediyesi’nin hizmete sunduğu Ulucanlar Cezaevi Müzesi Sanat Sokağı’ndaki atölyesinde tezhip eğitimi vermeye devam eden Süsoy, Asude, Gülşengah ve Asri Zaman şeklinde farklı konseptlerle hazırladığı serginin ağırlıkta klasik eserlerden oluşan bölümü sanatseverler tarafından büyük bir ilgi gördü. Süsoy aynı zamanda 2011 yılında 16. Türk Süsleme Sanatları Yarışması’nda ‘Hilye-i Şerif’ isimli eseriyle Tezhip dalında birincilik ödülüne de layık görülmüştü. Sergiye ilişkin konuşma yapan Süsoy şunları söyledi:
Tezhip’de üçleme
“Bu sergide benimle beraber 16 kişinin çalışmaları yer alıyor. Daha kalabalık bir ekip ile sergimizi 3’e böldük. ‘Asude’ de ağırlıklı olarak klasik eserler yer alıyor, ‘Gülşengah’ da çiçekler ve son olarak ‘Asr-i Zaman’ da ise daha çok modern tasarımlar yer alıyor. Böylelikle daha küçük ve samimi mekanlarda sergileri birkaç aşamada açmak istedik. Tezhip sanatında yaklaşık 15 yıldır çalışmalar yapıyorum. İlk olarak Kültür Bakanlığı’nın kurslarında tezhip ile tanışmıştım ve şu an da klasik sanatlar bölümünde eğitmen olarak bu alana ilgi duyan kişilere eğitimler veriyorum. Bu kurslarımızda iki yıllık bir eğitimin ardından sertifika veriyoruz. Tezhip klasik süsleme sanatıdır ve aynı zamanda yazıyla bağlantılı bir sanattır. 1300 yıllık bir sanattan söz ediyoruz. Tarih boyunca yükselmiş ya da azınlıkta kalmıştır. Ama hiçbir zaman kaybolmamıştır. Şu an bulunduğum Ulucanlar Cezaevi Müzesi Sanat Sokağı’ndaki atölyemde bu sanatı yaygınlaştırmaya çalışıyorum. Hakikaten özellikle bu sanat sokağının kullanıma açılması sanatsal anlamda Ankara’ya yeni bir soluk getirdi. Tezhip zorlu bir sanattır, sadece bir eserin yapımı bile uzun zaman alabiliyor. Gerçekten de bakıldığında pek fark edilmeyen ancak mesleğin içinde olan sanatçıların dikkatini çekebilecek önemli özgün çalışmalar gerektiriyor. Ben yıllardır tezhip sanatı ile ilgileniyorum hala bilmediğim teknikler ve detaylar var. Çünkü bu sonsuz bir sanat, yüzlerce ekol, okul ve ustalar var bu alana tamamıyla hakim olmak hakikaten çok zor. Bugün sürpriz bir konser ile sergimizin açılışını yaptık. Özellikle Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nda böyle bir sergi açmak bizleri çok mutlu etti”.
Sergi, 20 Haziran Salı Günü’ne kadar Pazar günleri hariç And Sanat’ta sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Emine Süsoy
Emine Süsoy