Geleceğin Fazıl Say’ı: Can Çakmur

Birsen GÜRDİL

Can Çakmur, henüz 21 yaşında Almanya’nın Weimar Şehri’nde bulunan Fransız Liszt Müzik Üniversitesi’nde okuyan üstü yetenekli bir Türk genci. Bir zamanlar İzmir Belediye Başkanlığı yapmış başarılı siyasetçi olan Yüksel Çakmur’un da yeğeni. İşte pırıl pırıl bir genç yeteneğimiz Japonya’da Hamamatsu Şehri’nin tanıtımı amaçlı Uluslararası Piyano Yarışması’na davet edilen 400 yabancı müzisyen içinde gösterdiği performans ile birinciliği yakaladı.
Can Çakmur, bu arada Oda Müziği birincilik ödülü ile Mayor of Sopporo Ödülleri’ne de hak kazanmış. Kuruluşunun 80’nci yılını kutlayan Hamamatsu kentinde olağan üstü ilgi gören ve Türk sanatçı damgası vuran Çakmur’a, bu arada pek çok müzik yarışması ve festivallerine katılması için yapılan davetlere henüz bir cevap veremeyen genç yeteneğimizi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ta tebrik ederek başarılar dilemiştir.
Yavuz Bingöl ve “Bin yılın Ozanları”
Sinema, dizi oyuncusu müzisyen Yavuz Bingöl, uzun zamandır üzerinde çalıştığı bir projesini gerçekleştirdiği için son derece mutlu olduğu söylenmektedir. Sanatçı çocukluğunda başlayan halk müziğine olan merakını geliştirerek, bugünlere gelmiştir.
Sazı ve sesi ile verdiği halk konserleriyle ününe ün katan Bingöl’ün, uzun yıllardan beri gerçekleştirmek istediği büyük bir projesi olduğu bilinmekte idi. Ünlü sanatçı nihayet bu zor projeyi gerçekleştirmekle kalmamış. 1. Uluslararası Halk Müzik Festivali adı ile ülkemize Türk Halk Müziği’nin gelmiş geçmiş ünlü sanatçılarını tanıtacak bir festivalinde kurucusu olmuştur.
Çalışmalarını son iki yıldan beri aralıksız sürdüren Bingöl, “Bin yılın Ozanları ve İrfani Türkülerle” 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nin gerçekleştirilmesini sağlamıştır.
Yavuz Bingöl, 5 günde 35 konser vererek ayrı bir rekorun sahibi olmuştur. Bingöl, halk müziğini sadece dinlemekten çıkartıp, eylemin derinliklerine girmek, müziğimizin köklerine inmek gerekmekte. Gelecek nesillere müziğimizin icracısına yardımcı olan sazların, tanıtımı ve sergilenmesinin ötesinde bu müzik türünü günümüze taşıyan ozanlarımızı, saz ve ses ustalarını tanıtmasının da gerektiği görüşünü taşımıştır.
Yapılan etkinliğe bir çok ülkeden tanınmış sanatçılar katılırken, yerli halk müziği ustalarda projede yer almıştır. İrfani Türküler kalbimizi ve kendimizi tedavi ettiğimiz bir proje, Bin Yılın Ozanları ise Turan Sayar’ın yönetiminde küçük bir senfoni orkestrası ile söylediğim zengin melodili bir projemdi diyen Bingöl, 1. Uluslararası Halk Müzikleri Festivali’nin başarılı geçtiğini, gelecek yıl daha kapsamlı ve anlamlı bir etkinlik için şimdiden çalışmalara başladım diyor.
Koçyiğit Ailesi’nin yetenekli damadı, ünlü oyuncu ve hayırsever: Engin Altan Düzyatan
Toplum onu ilk kez bir yarışmanın sunucusu olarak tanıdı. Şöhret yolunda adımlarını sağlam atmaya başladı. TRT1’de yayımlanan bizler gibi pek çok yabancı ülke televizyonlarının reyting rekorları kıran dizisi oldu. Şöhret bu genç oyuncuyu şımartmadı. Koçyiğit Ailesi’ne damat oldu. Mutlu yuvasını bir yavru ile şenlendirdi. Düzyatan, bu arada hayır işlerini de ihmal etmedi. Geride bıraktığımız Kara Kıta Afrika’ya yaptığı bir geziden mutsuz döndü. Yüzyıllar boyu çok gelişmiş ülkelerin soyup soğana çevirdiği bu topraklarda bugün yaşamak zorunda olan siyah ırkın talihsiz insanlarının yürek yakan var olma çabalarına şahit oldu.
Açlık, susuzluk, can güvenliği, sağlık sorunları gibi bir insanın yaşaması için elzem olan hayati gereksinmelerden yoksul halkın çektiği sefalete şahit oldu. Afrika seferi sırasında çektiği binlerce fotoğrafı, İstanbul’da tarayarak tablo haline getirdi. Geliri çilekeş rafların satışını Afrika’ya gönderdi.
Düzyatan bugün, Diriliş Ertuğrul adlı tarihi dizideki başarısını sürdürürken, ekranlarda yeni bir yarışmanın sunucusu olarak ta yer alıyor. Tabi bu arada bir bankanın reklamlarında yeteneğini sergiliyor.
Engin Altan Düzyatan, hem kendisi ve hem de ülkemiz için önemli bir projede yer aldı. G. Ajyal Film Festivali’ne katıldı. Üstelik jüri üyeliği yaptı. Dünyaca ünlü oyuncularla tanıştı. Katarlı sayısız hayranları ile bir araya geldi. Bu arada yabancı ülkelerin sinema yönetmenlerinden cazip film teklifleri aldı. TRT’deki dizinin devam etmesi nedeni ile yurda dönen Engin, önümüzdeki yaz tekrar Afrika’ya giderek adına kuyu çalışmaları yapan ekibi ziyaret edecek.
Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği yardımınızı bekliyor
Geride bıraktığımız 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dâhil, yardım yapmak için hergünün ayrı önemi vardır. Hayırseverler sizlere sesleniyorum. Tekerlekli sandalye bekleyen yüzlerce engelli yavrumuza lütfen yarım elinizi ihmal etmeyin. 0216-3708166-0312-4363686 lütfen bu telefonları arayıp engelli dostlarımıza yardımcı olun.