Gemilerin güvenliği “korsan avcıları”na emanet

Türk Deniz Kuvvetlerinin amfibi hücum timleri “deniz haydutları”yla mücadele için zorlu eğitime tabi tutuluyor.

Uzman erbaş, astsubay ve subayların görev aldığı amfibi hücum timleri, özel eğitimli deniz piyadelerinden oluşturuluyor. Timde görev alacak askeri personelin fiziki dayanıklılığı eğitimlerle en üst seviyeye çıkarılıyor.

Amfibiler, “stres parkurunda” ise ani çıkan hedefleri en kısa sürede yok etmeyi öğreniyor. “Fast rope” eğitiminde helikopterden halatla gemiye inmeyi öğrenen timler, atıcılık konusunda da en üst seviyeye çıkartılıyor.

AA ekibi “korsan avcıları”nın eğitimini görüntüledi

Anadolu Ajansı, timin eğitim kapsamındaki “gemiye çıkma emniyeti alma” operasyonunu görüntüledi.

Eğitim senaryosu gereği, uluslararası sulardaki ticari bir gemiye “deniz haydutları” saldırdı. Türkiye’den yardım talep edilmesi üzerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, amfibi hücum timini görevlendirdi. Kısa sürede hazırlanan 10 kişilik tim lastik botlarla gemiye yaklaştı.

Geminin etrafında tur atan tim, önce telsizle irtibat kurdukları geminin mürettebatına “dur” ihtarı yaptı. Timler, ihtara uyulmaması üzerine “gemiye çıkma emniyeti alma operasyonu” başlattı.

Bottan attıkları merdivenle gemiye tırmanan ilk tim personeli, diğer arkadaşlarının da güvenle gemiye çıkması için tedbir aldı.

Askerlerin ilk hedefi, geminin kumanda edildiği köprü üstü bölümü ve makine dairesi oldu. Bu alanları kontrol altına askerler, böylece geminin hakimiyetini ele geçirdi.

Üst araması yapılan kişilerin emniyetli bir bölgeye götürülmesinin ardından gemi içinde arama yapılarak tüm şüpheliler yakalandı.

Harekatı başarıyla tamamlayan tim, renkli sis bombası yakarak, geminin emniyetinin sağlandığının işaretini verdi.

Saldırının bertaraf edilmesinin ardından gemiye en yakın limana kadar refakat edildi.