Genç Gazeteciler ve Bağımsız Medya Projesi “Podcast Eğitimi” ile başladı

Gazeteci Zeynepgül Alp

HABER MERKEZİ – Gazeteciler Cemiyeti’nin Hollanda Büyükelçiliği MATRA Programı desteğiyle yürüttüğü “Genç Gazeteciler ve Bağımsız Medya Projesi” eğitimleri “Podcast Eğitimi” ile başladı. Medyapod platformunda Türkiye’nin ilk podcast haber bülteni olan, 65 bölümlük Pod360’ı hazırlayan Gazeteci Zeynepgül Alp tarafından verilecek eğitimin açılış toplantısı, eğitime kabul alan 30 genç gazetecinin katılımı ile Zoom üzerinden yapıldı.
Toplantıya, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve Demokrasi için Medya/Medya için Demokrasi Proje Direktörü Yusuf Kanlı, Genç Gazeteciler ve Bağımsız Medya Projesi ekibi üyeleri Görkem Bağcı, Okan Özmen ve Deniz Savaş ile eğitimi verecek olan gazeteci Zeynepgül Alp katıldı.
Toplantıda podcast eğitim programının yanı sıra, proje kapsamında verilecek diğer eğitim ve söyleşiler hakkında bilgi verildi. Podcast eğitimine katılmaya hak kazanan başvuru sahiplerinin eğitime dair sorularının yanıtlandığı toplantıda gazeteci Zeynepgül Alp, “Podcast gazeteciler için bir nefes alma alanı, sansür yok, patronunuz yok kendi işinizin patronusunuz” diyerek podcastin üreticilere ve dinleyicilere özgür bir alan sağladığını vurguladı. Eğitimin içeriği ve kapsamı hakkında bilgiler veren Alp, özellikle salgın koşullarında podcast mecrasının öne çıktığını belirterek, basit bir alt yapı ile podcast hazırlanabileceğini söyledi. Eğitime katılmaya hak kazanan genç gazeteciler, Gazeteciler Cemiyeti internet sitesindeki uzaktan eğitim platformuna yüklenen teknik eğitim videolarını takip ederek, telif karşılığında bir bölüm podcast yayını hazırlayabilecek.