Genç karikatüristler ne diyor?

Ankara Karikatür Atölyesi, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Hayatı Karikatürlerle Anlatıyoruz” sergisini Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirdi. 23 çizerin eserlerinden oluşan sergi, ağırlıklı olarak ilköğretim ve lise öğrencilerinin çizimlerini içerse de, sergide üç yetişkinin eserleri de yer alıyor. Hayatı kavradıklarıyla ve gördükleri sorunlarla eleştiren genç çizerlerin sergisi, Ankaralıların ilgisiyle karşılandı

SULTAN YAVUZ – Karikatür Atölyesi, geleneksel hâle gelen “Hayatı Karikatürlerle Anlatıyoruz” isimli sergisinin üçüncüsü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirdi. 23 çizerin eserinin yer aldığı sergide, genç çizerlerin ağırlıklı olarak küresel ısınma ve teknolojiye ilişkin çizimleri dikkat çekti. Karikatür Atölyesi’nin çocuk ve yetişkin grubu çizerlerinin çalışmalarından oluşan sergiye özel, atölye öğrencilerinin çizdiği dört metre boyundaki karikatür de izleyicilerle buluştu.
13 yıldır yayın hayatına devam eden ve Karikatür Atölyesi için yılda dört sayı çıkacak olan Obur Mizah dergisi de, sergide okurlarıyla buluştu. Hayata dair konuların yer aldığı sergiye çok sayıda meraklı katıldı.
Karikatür Atölyesi’nin sahibi karikatürist Emre Yılmaz, atölye olarak yürüttükleri çalışmaların devam ettiğini ve geçtiğimiz hafta 11. sergilerini açmanın mutluluğunu yaşadıklaırnı belirtti. Mayıs sonuna doğru sergi sezonunu kapatacaklarını ifade eden Yılmaz, “Son üç sergimiz kaldı ama yeni sezon hazırlıklarına da başladık, atölyelerimiz de devam edecek. Genelde bu sergimiz öğrencilerden oluşuyordu ama bu yıl atölyeye devam eden üç yetişkinin de eserleri yer alıyor. 11 yaştan 48 yaşa kadar uzanıyor diyebilirim. Öğrencilerimiz arasında sekiz yıldır devam eden de var, üç aydır katılan da var ama biz uzun soluklu çalışıyoruz. Çizerlerimiz ne zaman hayata açılırlarsa, o zaman bırakıyoruz” dedi.
Atölyenin genç çizerlerinden, Tevifk Fikret Lisesi son sınıf öğrencisi olan Başat Sarp Güneş de şöyle konuştu: “Karikatür Atölyesi bana insanlarla daha rahat arkadaşlık kurmayı ve çizerken daha rahat olmayı öğretti. Geçen yıldan beri varım fakat bu yıl üniversite sınavı stresi nedeniyle düzenli katılamadım. Karikatür Atölyesi, hem insanlarla ilişki kurmayı hem de dünyayla dalga geçebilmeyi öğreten bir yer.”
Açı Temel Lisesi öğrencisi Yusuf Esad Kürekçi de, dört yıldır devam ettiği Karikatür Atölyesi için, bakış açısını değiştirdiğini ve şimdiye kadarki tüm sergilerde çizimlerinin yer almasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Maltepe Ortaokulu öğrencisi Yaren Asya Ulutaş ise üç yıldır bulunduğu Karikatür Atölyesi’nin hem çizmini geliştirdiğini hem de içine kapanık yapısının atölye sayesinde değiştiğini belirtti. Nesibe Aydın Lisesi’nde öğrenim gören Sarp Ali Sayılan da atölye sayesinde çizimini geliştirmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Sergi açılışının ardından, Karikatürist Emre Yılmaz tarafından katılımcılara teşekkür belgesi verildi.