Genç yeteneklerin ilk konseri

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nda kış dinletisi

NAZ AKMAN – Yıl boyu çeşitli sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapan Sevda-Cenap And Müzik Vakfı’nda, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı şan bölümü öğrencileri tarafından konser verildi.
Yeni yıl öncesinde düzenlenen kış dinletisinin repertuvarında, Wolfgang Amadeus Mozart, Vincenzo Bellini, Charles Gounod, Gioacchino Rossini, Léo Delibes, Pietro Mascagni, Saverio Mercadante’nin unutulmaz eserleri seslendirildi. Şan bölümü öğrencileri soprano Aleyna Hazal Özçelik, Cemre Elisa Görgü ile Gülbuse Şenduran ve tenor Onur Ozman’a Korrepetitörler (eşlikçi) Aylin Uysal ile Robert Seidel eşlik etti.
Okul dışında ilk kez sahne alan genç sanatçı adayları, Sevda-Cenap And Müzik Vakfı desteğiyle kariyerleri için önemli bir adım attıklarını ifade ederek, daha fazla konser vermek istediklerini belirttiler.

Maia Mari Chikhradze

Chikhradze, “Öğrencilerimin dışarda konser vermelerini destekliyorum”
Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında uluslararası uzman olarak görev yapan Maia Mari Chikhradze, öğrencilerinin tecrübe edinmeleri konusunda teşviklerde bulunduğunu söyledi. Chikhradze, sanat yaşamı boyunca Cosi Fan Tutte, Le Nozze Di Figaro, L’italiana in Algeri, Norma, Mignon, Carmen, La Perichole, Falstaff, La Gioconda, Werther, Madame Butterfly, Edgar eserlerinde İtalya’da Carlo Felice, Busetto, Treviso, Rovigo, Pesaro, Venedik, Düsseldorff, Madrid, Stuttgart, Montpellier, Ginevre operalarında sahne aldı.
Uluslararası İtalya Orkestrası ve Stuttgard Radyo-Senfonik Orkestrası ile çeşitli konserler veren Chikradze, öğrencilerinin deneyim kazanmak için okul dışında farklı yerlerde sahne almaları konusunda yardımcı olduğunu söyledi. Chikradze, “Öğrencilerimin dışarda konser vermelerini destekliyorum. Tecrübe sahibi olmak için ve kendilerini geliştirmek için daha fazla konser vermeleri gerekiyor, özellikle kendilerine daha fazla güvenleri olması için sahnenin önemli olduğunu düşünüyorum. Bugünkü konserde ilk kez hepsi sahne aldı ve klasik, barok dönemlerine ait aryaları seslendirdiler” dedi.
Genç yetenekler
Soprano Cemre Elisa Görgü, sekiz yaşında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Erken Müzik Eğitimi Programı’nda flüt eğitimi aldıktan sonra Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’nde flüt ve müzik öğrenimine devam etti. 16 yaşında Salzburger Festspiele dahilinde çocuklar için opera kampında koroda ve orkestrada görev alan Görgü, 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nı kazandı. Soprano Gülbuse Şenduran da aynı şekilde Ankara Güzel Sanatlar Lisesi’nde eğitim alarak, 2017 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarının Opera bölümünü kazandı. Şenduran, lise ve üniversite yıllarında CSO, Bilkent ve Hacettepe Senfoni orkestralarıyla çeşitli koro konserleri verdi. Konser kapsamında sahne alan diğer soprano Aleyna Hazal Özçelik ise Çağrıbey Anadolu Lisesi’ndeki eğitimi sırasında Görkem Ezgi Yıldırım ile şan çalışmalarına başlayarak, 2017 yılında da Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nı kazandı. Tenor Onur Ozman ise ilk ve lise öğrenimini Mersin’de tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında okumaya hak kazandı.