Gençler, yaz tatilini yaratıcı drama ile değerlendiriyor

HABER VE FOTOĞRAFLAR NAZ AKMAN (ANKARA) – Sevda Cenap And Vakfı’nda yapılacak olan yaratıcı drama ve kişisel gelişim eğitimleri, İnci Göncüoğlu’yla bu hafta başlıyor. 20 yaş üzeri bireylerin katılabileceği eğitimlerde, 12 saatlik oturumlarla kendini geliştirmek isteyen adaylar, yaratıcı drama ile içsel yolculuğa çıkacaklar.
Çıkış noktası çocuk oyunları olan ve tiyatro teknikleri ile yapılan yaratıcı drama ile bireyler hem kendini tanıyabilecek hem de içsel bir yolculuğa çıkabilecek. Yaşayarak, kendini tanıyarak, grup dinamiğinden yararlanarak, eleştirerek, tartışarak öğrenmeyi amaçlayan adaylar, drama ile bu hayallerine kavuşabilecek.
En az 9 kişiden oluşan gruplarla verilmesi planlanan yaratıcı drama ve kişisel gelişim eğitimlerinde amaç bir sözcük, fikir, olay ya da yaşantıyı tiyatro teknikleri ve çocuk oyunlarını kullanarak hiçbir ön hazırlık yapmadan canlandırmak ve sonrasında sürecin değerlendirilmesi ile kişinin kendi içsel yolculuğuna katkı sağlamaktır. Yapılan canlandırmaların anlık olması ve tekrarının yapılamamasından dolayı yaratıcı drama kişilerin yaratıcılığını ve potansiyelini ortaya koyuyor.
Çocuklukta oynadığımız oyunlarla eğlenmek, kendimizi keşfetmek ve hayatımızdaki sorumluluklara kısa bir ara vererek günün içinde saatleri unutmak için tüm gençleri yaratıcı drama ve kişisel gelişim eğitimlerine davet eden İnci Göncüoğlu şöyle konuştu:
Göncüoğlu, “Yaratıcı dramayla çocukluğumuza doğru bir yolculuğa çıkıyoruz”

“Yaratıcı drama, gönüllülerden oluşan grup çalışmasıdır. Dramanın olmazsa olmazı çocuk oyunları, katılımcıların dış dünya ile bağını kesip çalışma konusuna hazırlar. Oyunlar bizi çocukluğumuza götürerek tüm kimliklerden sıyrıldığımız en saf halimize ulaştırır. Sonrasın da yaptığımız canlandırmalar o günkü konunun içeriğiyle ilgili olarak katılımcıların spontane yani hiçbir hazırlık yapmadan rol oynamayla gerçekleşir. Sonunda ise bir değerlendirme ile oturumu kapatırız. Eğitimlerde bir katılımcımızın yapmış olduğu değerlendirmeyi aktarmak istiyorum. Katılımcımız özellikle kendi içine yaptığı yolculuğa değinerek ‘ Çalışmalarda en çok kendimi dinledim itiraf ediyorum ama bu sefer başka türlü öyle kulak kesildim ki ne istediğimi duydum. Duyduklarıma inandım, kendime yüz çevirmedim. Sustum, sustukça dinlemeyi, dinledikçe anlamayı, anladıkça merak etmeyi sorulara cevap vermeyi, merak ettikçe soru sormayı öğrendim. Ve hayatın, sorduğumuz sorulara verdiğimiz cevaplar olduğunu anladım. Yeter ki doğru soruları sormasını bilelim’ demişti. Yaratıcı dramaya hepimizin ihtiyacı var. Bu nedenle özellikle gençlerin kendilerini tanıyabilmek için bu eğitimlerden faydalanması gerekiyor”.