Gençlerbirliği’nin başarısı tesadüf değil

HEDEFE VARACAĞIZ-Erkan Sözeri, kulübün içinde bulunan İlhan Cavcav‘ın heykelinin yanına giderek hedefe varacakları bağırdı.

1’nci Lig’de 5 puan farkla Lider bulunan Başkent takımının Teknik patronu Sözeri, “Cavcav’ın ruhunu huzura kavuşturmak istiyoruz” diyor

ANKARA-(Viralspor)-Süper Lig içimde ukde… Cavcav’ın ruhunu huzura kavuşturmak istiyoruz. 12 maçta 31 puan şans, ya da tesadüf değil. Şampiyonlukta puan barajı yüksek olur” diyor Erkan Sözeri… 6 yıl sahada formasını terlettiği Gençlerbirliği’nde bu kez teknik direktör olarak kulübede. Teknik direktörlük kariyeri kendi deyimiyle hep “tersten şampiyonluklarla” geçti. Çok takımın mucize şekilde ligde kalmasını sağladı. Teknik direktörlük kariyerinde hiç kupası olmadı. Geçen sezon Erzurumspor’a dramatik şekilde kaybettiği kupaya bu sezon Al Karalarla uzanmaya çok yakın. Başarılı Teknik Direktör, VİRALSPOR’un konuğuydu. Her şeyi sorduk. İşte Erkan Sözeri’nin içten sözleri…
* * *
VİRALSPOR: Geçen sezondan başlamak istiyoruz. Lig bitti, Gençlerbirliği 29 yıl sonra, tam da İlhan Cavcav sezonunda küme düşmüş, muhalifler kongre istiyor. Tam bir kaos ortamı. Böyle bir ortamda sizin için bir risk değil miydi Gençlerbirliği? Ne düşündünüz teklifi kabul ederken?
SÖZERİ-Gençlerbirliği’nin İlhan Cavcav Sezonu’nda ligden düşmesi çok üzücü. Beni arayan kişiler oldu. Orası çok karışık, moral bozukluğu var, kaos ortamı var, toparlaman zor olabilir, iyi düşün dediler. Ben bu camianın çocuğuyum. 6 yıl bu kulübün formasını terlettim. Bu kulübü en iyi bilenlerden biriyim. Gençlerbirliği ismi vardı ortada, hiç düşünmeden kabul ettim. Kendime, ekibime güveniyordum. Oyunculara güveniyordum. Gittiğim her takıma, ekibimle birlikte dokunduğumuza inanıyorum. Bunun karşılığını performans olarak alıyoruz. Başarı için sağlıklı bir ortam gerekiyordu. Başkanımız Murat Cavcav, Yöneticimiz Arif Ölmez bu konuda bize çok destek oldular. İstediğim tüm yetkileri verdiler.
VİRALSPOR: Böyle başarılı bir sezon başlangıcı hedefliyor muydunuz?
SÖZERİ-Sezon başında deselerdi, 12 maçta 10 galibiyet, 1 beraberlik… Hemen imzayı atardım. Biz bunu başardık. Birilerinin söylediği gibi şans ya da tesadüf değil. Doğru kamp planlaması, doğru antrenman planlaması, doğru taktiksel planlama ile bu başarı geldi. Biz rekor peşinde değiliz, Tek hedefimiz 34 hafta sonunda ilk 2’de yer almak. Sezon sonunda kupayı alıp, rahmetli İlhan Cavcav’ın ruhunu huzura kavuşturmak istiyoruz.
VİRALSPOR: Spor Toto 1. Lig’in yaş ortalaması yüksek takımlarından birisiniz. 34-35 yaş üzeri 5 oyuncu var ilk 11’de. Artık, çok koşmadan maç kazanmak kolay değil. Yaş ortalamasının yüksekliği sahaya ve istatistiklere yansıyor mu?
SÖZERİ-Yaşlı denilen oyuncuların koşu mesafesine bakın. Mesela Selçuk 37 yaşında. Oynadığı her maçta koşu mesafesinde birinci sırada. Her maç 11,5 kilometreye yakın koşuyor. Ve top bizdeyken oluyor bu koşular. Top rakipteyken değil. Diğer tecrübeli futbolcuların da Selçuk’tan farkı yok. Bunlara rağmen bir yorgunluk, deformasyon olacak adalelerde. Bunu da rotasyon ile gidereceğiz. Ama şu ana kadar oyuncular iyi gittiler, o rotasyona gerek kalmadı. Rotasyon gerekirse de kadromuz o hamleleri yapacak kapasiteye sahip. Bu eleştirilere çok da kızmıyorum. hatta gizliden hoşuma da gidiyor. Çünkü bu eleştiler, oyuncuları kamçılıyor, motive ediyor.
VİRALSPOR: Mutlaka hesap kitap yapıyorsunuzdur.
SÖZERİ-Son yıllarda hep 60-65 puan aralığındaki takımlar Süper Lig’e yükseldi. Bu yıl da aynı olur mu? Hangi takımlar ilk 2’yi sonuna kadar zorlar? Bu yıl puan barajı daha yüksek olacaktır. İlk 2 için bizi sadece Denizli, Bolu değil, Gazişehir, Adana Demir ve Altınordu da zorlar. Play off için de Giresun, Ümraniye, Altay, hatta Osmanlıspor’un şansı var diyebilirim.
VİRALSPOR: Sözleşmeniz 1 artı 1 yıllık. Erkan Sözeri’yi 15 yıllık teknik adamlık kariyerinde sadece geçen yıl 6 maçlık bir süreçte Süper Lig’de görebildik. Bu yıl Süper Lig’e yükselirseniz, devam etmek ister misiniz?
SÖZERİ-Geçen sezon Karabük’te çok iyi başlangıç yapmışken, mali sorunlar çıktı, olmadı. İçimde bir uktedir Süper Lig. Tabiki Gençlerbirliği ile Süper Lig’de de çalışmak isterim. Sözleşmem, şampiyonluk halinde 1 yıl uzayacak ama bu anayasa değil. İnsanlar bizden mutlu değilse, biz mutlu değilsek, zorla çalışmanın bir mantığı yok. Benim için önemli olan kağıda atılan imza değil, gönül imzasıdır.
VİRALSPOR: Gençlerbirliği şampiyonluğa dolu dizgin ilerlerken, gereken taraftar desteğini alabiliyor mu? Taraftara mesajınız nedir.
SÖZERİ-Gönül ister ki dolu tribünlere oynayalım. Öyle olsa oyuncularımın performansı da artar. Kemik bir taraftar topluluğumuz var. Yağmur, kar, çamur demeden gelir takımını desteklerler. Gençlerbirliği taraftarı kalite olarak çok üst düzeydir. Eryaman Stadı hizmete girdiğinde, metro ile ulaşım çok rahat olacak. Taraftar sayımız da doğal olarak artacaktır.
VİRALSPOR: Eryaman Stadı’nın koltukları Sarı-Lacivert olacak. Gençlerbirliği olarak bu konuda ne düşünüyorsunuz?
SÖZERİ-Yönetimimizin bizim maçlar için düşündüğü bir önlem var. Kırmızı siyah kılıflar hazırlanacak. Gençlerbirliği’nin maçlarında koltuklara bu kılıflar giydirilecek. Stat Kırmızı-Siyah olacak.