Gençlere ücretsiz online yazılım dersleri

Ücretsiz yazılım platformu “Koddemy”de, özellikle gençlerin yazılım teknolojileriyle erken yaşta buluşabilmesini sağlamak amacıyla, uzmanlarının yazılım derslerinden oluşan video paylaşımları yer alıyor.
AA muhabirinin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan koddemy.com internet sitesinin kurucusu, yazılımcı Özgür Öztürk, sosyal sorumluluk kapsamında kamu kurumlarından, üniversitelerden ve sektörden arkadaşları ile bir araya geldiklerini ve ücretsiz bilgisayar derslerinin verildiği bir platform oluşturduklarını söyledi.
“Türkiye sanayi devrimini kaçırdı, bilişim devrimini kaçırma lüksü yok” diyen Öztürk, “Sosyal sorumluluk kapsamında kurduğumuz sitenin amacı, özellikle gençlerin yazılım teknolojileri ile daha erken yaşta buluşmasını sağlamak” ifadesini kullandı.
Avrupa’da ve özellikle Amerika’da ortaöğretim seviyesindeki insanların yazılım teknolojileri ile çok daha ilgili olduğunu ve o yaşlarda ürün geliştirmeye başlayan pek çok insan bulunduğunu ifade eden Öztürk, şunları söyledi:
“Koddemy aslında Türkiye’de de bunu sağlayabilmek için başlattığımız bir girişim. Ülkemizde yazılım teknolojileri ile ilgili ana dilde uygulamalı ve kaliteli içerik bulmak kolay değil. Amacımız, hem ortaöğrenim seviyesindeki insanlar hem üniversite öğrencileri hem de sektörde çalışan insanların hepsine ana dillerinde uygulamalı içerik sağlamak ve bu sayede yazılım geliştirme işini daha çok ilgi gören ve sevilen bir faaliyet haline dönüştürmek.”
Sitelerinin 2014 yılı sonlarına doğru kurulmuş web tabanlı bir eğitim platformu olduğuna değinen Öztürk, “Sadece bir video ile açıldı ve bugüne kadar 85 bin defa ziyaret edildi. Koddemy, yazılım/bilişim sektöründe yetişmek isteyen ya da bu sektörlerde çalışan herkes için değişik konular ile ilgili faydalı eğitim videoları yayınlamayı ve bu yolla Türkçe içeriğe duyulan ihtiyaca da bir cevap vermeyi hedefleyen bir anlayışın ürünü” değerlendirmesinde bulundu.
– “Bu ülkeye borçluyuz”
Öztürk, yazılım teknolojilerine erken yaşlarda başladıkları için çok yol katettiklerini ve iyi para kazandıklarını anlatarak, şöyle konuştu:
“Bu ülkeye borçluyuz. Borcumuzu bir anlamda ödemek için arkamızdan gelenlere yol gösterecek, onları hızlandıracak geçiş noktaları bırakmayı hedefledik. İstiyorum ki sosyal sorumluluk kapsamında hazırlanmış ve tamamen ücretsiz olan bu siteden daha çok kişi yararlansın ve yurt dışındaki akranlarına göre daha hızlı yol alsın. Bize çok fazla mail geliyor; 15 yaşında, yazılım teknolojilerini İngilizce olarak takip edemeyen bir genç de mail gönderdi ve ‘Türkçe videolar sayesinde ilk programımı yazdım, çok teşekkür ederim’ dedi. Demek ki doğru bir şey yapıyoruz.”
Türkiye’de bilgi işlem uzmanı konusunda büyük bir açık olduğunu savunan Öztürk, Uluslararası Online Eğitim Birliği (IELA) üyesi de olan Koddemy’nin bu açığı kapatmaya destek amacı taşıdığını vurguladı.