Gök: Cizre’de neler oluyor?

TBMM – CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Cizre’de sokağa çıkma yasağının sona erdirilmesini ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından ilçede neler olduğunun açıklanmasını istedi.

Gök, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Cizre’de neler olduğunu bilmek istediklerini ancak öğrenemediklerini söyledi.

Cizre’de elektrik ve internet bağlantısının olmadığını ifade eden Gök, kendilerine ulaşan feryatların ilçedeki durumun vahim olduğunu gösterdiğini savundu.

Gök, “Her gün artan ölümler ve Cizre’de devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle orada yaşanılan süreç konusunda kamuoyunun net bilgisi yok. Cizre’de neler oluyor? Türkiye’nin en büyük ilçelerinden birinde, 150 bin nüfusu barındıran ilçede, bir haftadır sokağa çıkma yasağıyla, suyun, elektriğin olmadığı, en temel besin maddelerinin artık yok olduğu, yurttaşlara ulaşılamadığı,  acil sağlık yardımının alınmadığı bir ilçede bilmediğimiz başka neler oluyor diye endişe ediyoruz” dedi.

Cizre’de dram yaşandığını ileri süren Gök, sivil vatandaşların cenazelerinin kaldırılamadığını öne sürdü.

Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Cizre’de ne olup bittiğini kamuoyuna açıklaması gerektiğini ifade etti.

Hükümetin bakanlarının önünün kesildiğini, seyahat özgürlüğünden, bir ilçeye gitme olanağından yoksun bırakıldığını belirten Gök, 80 milletvekiline sahip bir partinin tüzel kişilik olarak toplantı yapmasının engellendiğini savundu. Soğukkanlı, sağduyulu olma çağrısında bulunan Gök, Türkiye’nin bir an önce şiddet ortamından uzaklaşması, soğukkanlı yönetilmesi gerektiğini kaydetti. Gök, ancak bu iradenin AK Parti ve Cumhurbaşkanı’nda olmadığını ileri sürdü.

Gök, sokakların provokatör kaynadığını, kötü niyetli kişileri barındırdığını ifade ederek, “Cizre’de yaşanan hadise, bakan, milletvekilleri,  bir siyasi partinin genel başkanlarının seyahat özgürlüğünün kısıtlanması, ilçeye girmesinin yasaklanmasının nedeni Başbakan tarafından açıklanmalı, böyle bir durum derhal sona erdirilmelidir. Başbakan, Cizre’de neler olduğunu açıklamalı” dedi.

“Sokağa çıkma yasağı kaldırılmalı”

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da Cizre’de 7 gündür sokağa çıkma yasağı bulunduğunu, dünyanın hiçbir yerinde 7 gün süren sokağa çıkma yasağı olamayacağını kaydetti.

Tanrıkulu, 150 bin nüfuslu ilçede, 150 bin tutuklu insan bulunduğunu öne sürerek, böyle bir güvenlik anlayışının hiçbir hukuk devletinde kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Sokağa çıkma yasağının hemen kaldırılmasını isteyen Tanrıkulu, Türkiye hukuk devletiyse, hükümetin bu duruma son vermesi gerektiğini söyledi.

Tanrıkulu, “Bakanlara nasıl seyahat yasağı konulabilir? Dün “önceki gün” itibariyle Meclis Başkanı ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ile görüştüm. Meclisin itibarına özen gösteriyorsanız, milletvekillinin bu durumunu ortadan kaldırmanız lazım. Ya sokağa çıkma yasağını kaldırın ya da milletvekili, bakanların ulaşmasını engellemeyin. Bu ortam, belirsiz durum, bakan, milletvekillerine, basına, insanlara kapalı ortam başka infiallerin oluşmasına neden oluyor. Hükümeti sağduyuya davet ediyorum” görüşünü dile getirdi.