Gökçen: Öğrencilerin kaderiyle oynuyorlar

HABER MERKEZİ- CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Yükseköğretim Kurumları Sınavı tarihinin ikinci kez değiştirilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
Gökçen, “Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihi koronavirüs nedeniyle ertelenmişti. Şimdi ise tüm uyarılarımıza rağmen tekrar bir ay erkene alındı. Öğrenciler bu sürede çalışma planlarını, açıklanan tarih olan 25-26 Temmuz’a göre yaparken bir yandan da kendilerini salgından koruyabilmeye çalıştılar. Böyle zor bir dönemde en büyük fedakarlığı tüm hayatlarını belirleyecek olan sınava giren gencecik insanlardan mı bekliyorsunuz?” dedi.
Gökçen, “Sınav tarihlerinin iki kez değiştirilerek öne çekilmesi saraylarda yaşayanların halktan ne kadar koptuğunun resmidir. Yalnızca üniversite mezunu genç işsiz sayısı bugün 840.000. Gençler sadece eğitim hayatlarını değil, sarayın neredeyse yok ettiği iş bulma umutlarını da tamamen bu sınava bağlamış durumda. Bu skandal kararla yalnızca bu yıl sınava girecek olan gençlerin değil, sonraki yıllarda sınavda ter dökecek olan öğrencilerin de kaderiyle oynuyorlar.” ifadelerini kullandı.
Gökçen, “Gençlere geleceklerini bu ülkede kurma umudunu bile çok gören sizler, kendinizi ve bir avuç insanı kurtarmış olmanın rahatlığıyla hareket ediyorsunuz. Her tür yetki elinizdeyken, ‘hızlı karar alınabilecek’ dediğiniz bu rejimde hâlâ beceriksizliğinizin faturasını düşmanlar yaratarak başkalarına kesiyorsunuz. Bu karardan bir an önce dönülmelidir. Yoksa gençler nasıl sizin iktidarınızdaki şifre skandallarını unutmadıysa, bu yaptığınızı da unutmayacak.” dedi.