Görülen ve görülmeyenler

Güray SOYSAL

ALT YAPIDA ANKARA UNUTULUYOR

Bugün başlayıp, 8 Mart günü sona erecek olan UEFA Assist AUluslararası futbol Turnuvasına katılacak 17 Yaş altı takımız kollarını sıvadı.
Kadroya, genelde Marmara bölgesinin futbolcuları çağırılırken, Başkentli genç futbolcular yine bir kenara bırakıldı.
Ülkemizde futbolun sadece bu bölgede oynandığını zannedenler, nedense Ankara’nın mevcut gençlerini görme lüzumunu bile hissetmiyor.
Oysa, Ankara’nın Ankaragücü, Gençlerbirliği ve Osmanlıspor gibi takımlarının üst seviyedeki futbolcularının başarısının yanı sıra alt yapıda da gelecekleri parlak gençlerin hep hazır durumda bulunduğu gözlemliyoruz.
Başta U17 takımının teknik sorumlusu Turhan Sofuoğlu olmak üzere bu teknik sorumlular gözlerini ve kulaklarını Başkent’e çevirme lüzumunu dahi göstermiyor.
Ondan sonra, Türk futbolunun mevcut durumunun ne olduğunu sorduğumuzda, neticede teknik adamların bu vurdumduymazlığı ortaya çıkıyor.
Bu kafa ile ne zamana kadar gidileceğini hep birlikte göreceğiz.

BAŞIMIZ SAĞOLSUN

Spor kafileleri genelde sıkıntılı olur.
Tutulan kafile otobüsü içinde herkes eğlenir. Hele takım galipse, işin boyutu iyice büyür.
Antalyaspor galibiyetinden sonra Afyon yakınlarında kaza geçiren ekipte 2 Ankaragücü taraftarının vefat olayı karşısında kahroldum.
Ankaragücü için çırpınan Mert Turgut Çakır ile Eren Açıkgöz kardeşlerimin çok genç yaşta bu tip sonla tanışmalarını yadırgadım.
Gençliğinin başında olan ve hayata Ankaragücü sevgisi ile devam etmek isteyen bu genç yüreklerin sönmesi karşısında ne söyleyeceğimi bilemiyorum.
Hem Ankaragücü, hem de spor kamuoyuna baş sağlığı dilerken, güzelliklerle devam eden mutlulukların böyle değil, bir sonraki müsabakada devam etmesini dilerim. Ama, emir büyük yerden gelince, mutluluk boğazda kaldı.
Genç kardeşlerimin kederli aileleri ile Ankaragücü camiasının başı sağ olsun.

Şimdi ne yapıyor? SELÇUK ÇAKMAKLI

Halen 73 yaşında bulunan ve bir zamanlar Gençlerbirliği’nin değişmez kalecisi olan Selçuk Çakmaklı, Çankırı’da okurken, Başkent takımının yöneticileri tarafından 5 bin liraya Ankaralı oldu. 1958 ile 1974 yıllarında Gençlerbirliği kalesinde yer aldı. Köylü Selçuk olarak tanınan ve gösterişsiz, ancak yerinde hareketleri ile zamanının en iyi kalecilerden birisiydi. Maçlara hep şapka ile çıktı. 16 yıl süreyle sırtından çıkarmadığı Gençlerbirliği’ni kültür yuvası olarak gören ve Çankırılılarında “Kalın” olarak tanıttığı bu büyük kaleci futbolu bıraktıktan sonra bir süre Gençlerbirliği’nde genç ve yıldız takım antrenörlüğü yaptı. Futboldan uzaklaşan ve evde torun bakan Gençlerbirliği’nin unutulmaz kalecisi sağlıklı yaşantısını sürdürüyor.

FEDERASYON BAKANI UNUTTU

Futbol Federasyonu, eski millilerle, futbola emeği geçenler vefat ettiklerinde maçlardan önce anıp, herkesi 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması güzel bir adet oldu.
Buraya kadar herşey doğru yapılıyor.
Geçen hafta vefat eden Abdullah Çevrim için maçlardan önce 1 dakikalık saygı duruşu güzel gerçekleşti.
Ama bir eksiği ile…
Bu memlekette Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı yapan Fikret Ünlü’nün vefat konusu nedense Futbol Federasyonunu pek alakadar etmemiş göründü.
Yani…
Sporla yatıp kalkan bu spor adamının makam kapısında nöbet tutanların Fikret Ünlü’nün vefatından ilgileri bile olmadığını gördük.
49 gün Futbol Federasyonu koltuğuna oturan kişinin vefatını sık sık hatırlayanlar, ömrünü sporla geçiren ve TBMM’de bu konuya hep öncü olan merhum Fikret Ünlü’nün bu şekilde unutulmasının bir ihmal değil, olsa olsa adam sevdecilikten başka şey olmadığı bir kez daha gördük.