Görülen ve görülmeyenler

Güray SOYSAL

YAŞAR DOĞU’YA VEFASIZLIK

Bugün sporla ilgilenen kim olursa olsun, Yaşar Doğu’nun güreşe verdiklerini kimsenin unutmaya hakkı yok.
Türk güreşi için çırpınan merhum Yaşar Doğu 8 Ocak günü Mamak’taki kabri başında yine anıldı.
Ancak, dikkatimi çeken tarafın, her geçen bu anma törenine katılanların sayılarının gittikçe azalması.
O büyük güreş sevdalısı, yaşantısını bir kenara bırakıp, Dünya’da Türk güreşinin olmasında hep ön sırada yer almasını sağlamıştı.
Oysa…
Merhum Yaşar hoca, hayatını hep güreş ve güreşçilere hasretmişti. Yaşantısında, İsmetpaşa’daki evinin bahçesinin ortasına kurulan kazandan ihtiyaç sahiplerine yemek dağıtan, işsiz kalan güreşçilere iş bulan ve bu konuda cebindeki 5 kuruşu dahi güreşçilere sarf eden bu büyük spor adamının 58 nci ölüm yıldönümünde birkaç kişinin bulunmasına isyan ettim.
Futbol Federasyonundaki hakemlere kokart verilişine koşarak Antalya’ya gidenlerle, Ankara’da pek piyasada görünmek istemeyen Federasyon yöneticilerinin sadece başka işlerde rol almasının yanı sıra, bugünlerde minder mücadelesi yaptığını sanan kulüp yöneticilerini bu anla gününde gözlerimiz boşuna arayıp, durdu.
Sonunda birkaç kişi ile bu büyük Şampiyon ve spor adamı anıldı.

BİR KEMAL AYDIN VARDI

FUTBOLUN NEFERİYDİ

Onu Gençlerbirliği forması altında çok az gördüm.Faal futbolculuktan emekli olduktan sonra, Futbol Federasyonunda görevinden dolayı yakınen tanıdım.
Daha sonra dost toplantılardan samimiyetli birbirimize sarılıp, dertleştik.
Geçenlerde hastahanede olduğunu duyunca, hemen telefona sarıldım ve sesinin iyi geldiğinde söylediğimde nasıl mutlu olduğunu tarif edemem.
Sonra…
Vefat ettiğini akşam saatlerinde bana oğlu haber verdi. Tanışıklığımdan beri saygı duyduğum Kemal Aydın abimin cenazesine gittim ve hakkını helal etmesini istedim.
Zira…
Ben O’na varsa tüm hakkımı ona çoktan helal ettim.

KÜÇÜK PÜRÜZLER KALDI

Ankaralı futbolseverlerin asılan yüzler, şimdilerde bir başka durumda..
Nasıl mı?
Ankaragücü ve Gençlerbirliği elindeki bohça gibi, her hafta sağda solda gezip maç yapmasımesi nihayet son bulacak gibi.
Ankaragücü düşme, Gençlerbirliği ile Osmanlıspor zirve mücadelesindeki bu büyük bir engeli ortadan kaldırmak üzere.
Yeni 19 Mayıs Stadının ne zaman ortaya çıkacağını günümüzün sihirbazları bile bilmezken, Eryaman Stadının Başkent bir parça nefes alma şansını yakalamak üzere.
Bakın yapım firmasından Levent Şenfert bu konuda şunları söylüyor:
“Cumhurbaşkanımız Erdoğan bu projeyle yakından ilgilendiği için tüm çalışmalarımızı en kısa sürede bitirmeye çalıştık. Şu anda stadın inşaat anlamında çok az bir çalışması kaldı. Stadın iç ve dış kısmında yapmamız gereken çalışmaların büyük çoğunluğunu tamamladık. Küçük pürüzleri de çözdükten sonra stadı teslim edeceğiz.”
Bakalım Eryaman Stadı söylenen gibi, en kısa zamanda hizmete girecek mi?
Yeni ikinci yarı maçları için kapılarını açacak mı?

ESKİ DOSTLAR…

ÜÇ AHBAP ÇAVUŞ…

Bir dönem Ankara spor basınında yazdığı her yazı ile sporda devrim yapan merhum Devrim Sağıroğlu, futbolun teknik adamlarının bazıları ile çok samimiydi.Onlardan ikisi Cüneyt Memişoğlu ile Yılmaz Vural biraya gelince muhteşem üçlünün sohbeti doyumsuz olurdu.
Bu ikiliden biri Cüneyt Memişoğlu, şimdilerde 24 SAAT’de yazarlık yaparken, Yılmaz Vural ise, inatla teknik adamlıkta başarıyı yakalamanın peşinden Adana’da koşuyor.Anlayacağınız bu üçlüden ikisi, yaşantılarını yine spor ve futbol için çırpınırken, Devrim Sağıroğlu’da Cebeci’deki mezarında uyuyor

Şimdi ne yapıyor? NURİ EROĞLU

1952 yılında Ankara’da Doğan boksör Nuri Eroğlu, 51 kiloda yaptığı ve çeşitli defalar elde ettiği Türkiye Şampiyonluğunun yanı sıra, yurt dışında da ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etti. 1970’li yıllarda katıldığı Rusya ve İtalya’daki, turnuvalarda hep zirvede yer aldı. 1973 yılında Alma Atma turnuvası ile aynı yıllarda yapılan Avrupa Ordulararası Boks Şampiyonasında 51 kiloda altın madalya kazandı. 1977 yılında kilosunda Balkan Şampiyonluğu elde ederken. Muhammed Ali’nin İstanbul’a gelişinde Sultan Ahmet camiinde yanyana namaz kıldı. Boksu faal olarak bıraktıktan sonra teknik adamlık yapan Nuri Eroğlu, şimdilerde yaşı gereği kenara çekilip, genç boksörlere yardımda bulunuyor.