Gribe karşı yeni umut

A. Ercüment ÖZKAYA – ABD’li biliminsanlarının gribe karşı bilinen aşılardan çok daha etkili olabilecek bir tedavi yöntemi geliştirmekte olduğu bildirildi.
Georgia State University bünyesindeki Biomedikal Bilimler Enstitüsünden bilim insanlarının üzerinde çalıştığı ve hayvanlar üzerindeki ilk deneylerin olumlu sonuçlandığı tedavi yönteminin başarılı olduğu takdirde her yıl yüzbinlerce insan hayatının kurtulacağı belirtiliyor. Virüslerce yol açıldığı için üzerinde antibiyotiklerin etkisiz kaldığı grip hastalığına karşı henüz etkili bir tedavi geliştirebilmiş değil. Az sayıdaki lisanslı antivirallerin ve tedavi değil korunma amaçlı kullanılan grip aşılarının ise çok etkili olmadığı biliniyor.
Aşıların fazla etkili olmaması grip virüslerinin çok hızlı mutasyona uğrama (genetik değişim geçirme) yeteneğinden kaynaklanıyor. Belli bir virüs çeşidine karşı etkili olabilen bir aşı bu virüsün birkaç ay gibi kısa bir sürede mutasyona uğraması durumunda etkisiz kalabiliyor.
Georgia Devlet Üniversitesinde geliştirilmekte olan tedavi yöntemi ise ağızdan alınan bir ilacın virüsün genetik değişiklik geçirme mekanizmasını engellemesi esasına dayanıyor. Hayvan deneklerde olumlu sonuçlar verdiği bildirilen ilaç, virüsün kendini kopyalayarak çoğalmasında merkezi rol oynayan RNA çoğuzlaştırıcı (polimeraz) enzimini bloke ederek virüsün çoğalmasını önlüyor.
Halk arasında basit soğuk algınlığı ya da nezle ile karıştırılarak genellikle fazla önemsenmeyen ve ayakta atlatılmaya çalışan grip aslında ciddi, hatta ölümcül sonuçlara yol açabilen hafife alınmaması gereken bir hastalık. Gribin dünya çapında her yıl özellikle yaşlı ve/ya da bağışıklık sistemleri sorunlu kişilerde olmak üzere ortalama yarım milyon ölümden sorumlu tutulabileceği vurgulanıyor. En büyüğü yirminci yüzyılın başlarında Birinci Dünya Savaşı’nın son yıllarında patlak veren ve “İspanyol Nezlesi” adıyla bilinen salgın olmak üzere, daha nadir görülen ağır ve şiddetli salgınlarda ise ölü sayısı milyonlara varabiliyor.