Gül: İnternet, kriminal aktiviteler için kontrolü zor bir alana dönüştü

ANKARA – Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Terör propagandasının, şiddet kışkırtmasının ve nefret dilinin itibar ve koruma göreceği hiçbir yer, hiçbir alan bulunmamalıdır. Dij ital alan olsun, sosyal alan olsun, sosyal medya olsun, hiçbir yerde şiddetin, terörün övülmesi asla masum görülemez.” dedi.
Gül, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Veri Koruma Günü Konferansı”nda, içinde bulunulan çağın kilit kavramının ve en büyük güçlerinden birisinin “bilgi” olduğunu söyledi.
İletişim teknolojilerindeki baş döndüren gelişmelerin, endüstri toplumundan bilgi toplumuna geçişi hızlandırdığını belirten Gül, bilgi üretiminin de bilgiye erişiminin de geçmişte hiç olmadığı kadar kolaylaştığını ifade etti.
Bilgi tekellerinin yıkılmasının, bilginin demokratikleşmesinin toplumların demokratikleşmesini de hızlandırdığını dile getiren Gül, bilişim teknolojilerinin sunduğu fırsatların, hayat tarzını, davranış ve alışkanlıkları da sarsıcı biçimde değiştirdiğine dikkati çekti.
“İnternet, kriminal aktiviteler için kontrolü zor bir alana dönüştü”
Sanal üniversiteler ve dijital kütüphanelerle eğitim alanında, internetin yaygın kullanımıyla eğlence ve sanatın, sosyal hayatın her alanında bambaşka bir tecrübe içerisinde olunduğunu kaydeden Gül, sözlerine şöyle devam etti:
“Milyonlarca verinin durmaksızın aktığı bir ‘bilgi otobanı’na benzetilen internet, aynı zamanda kontrolsüz kavşaklarla doludur ve kriminal aktiviteler için de belirsiz, kontrolü zor yeni bir alana dönüşmüştür. Her türlü kişisel veriyi belirsiz amaçlar için toplayan, depolayan sosyal ağlar, konu suç ve suçlulukla mücadeleye geldiğinde anonim kimlikler arkasına saklanan failler için bir dijital liman olabilmektedir. Terör propagandasının, şiddet kışkırtmasının ve nefret dilinin itibar ve koruma göreceği hiçbir yer, hiçbir alan bulunmamalıdır. Dijital alan olsun sosyal alan olsun, sosyal medya olsun, hiçbir yerde şiddetin, terörün övülmesi asla masum görülemez, buna asla müsamaha edilemez.”