Gülriz Sururi

Birsen GÜRDİL

Gülriz Sururi’yi, Devlet Tiyatrosu sanatçısı olup, Ankara’da rol aldığı oyunlarda gösterdiği üstün yeteneği ile tanımış, adeta genç sanatçının değişmez hayranı olmuştum.
Yıllar çabuk geçmiş, sahne âleminin büyük oyuncusu olarak rol aldığı hereserdaima kapalı gişe hasılat yaparak genç sanatçıyı zirveye taşımıştı. Ankara’dan sonra İstanbul, derken İzmir, Anadolu’nun muhtelif şehirlerinde başarılı oyunları zirvedeki yerini yıllarca korumasını bilmişti.
Kültürlü, lisan bilen Gülriz Sururi, bir röportajında, “Gençliğimde evlere çamaşır yıkamaya giderdim” diyecek kadar tevazu sahibi örnek bir ünlüydü. Hayatını birleştirdiği Engin Cezzar ile örnek bir evlilikle hayatının en mutlu yıllarını yaşamıştı. Sevdiği erkeğin vefatından sonra sahne hayatına tek başına devam eden Gülriz’in en büyük özelliklerinden birisi ise hayırsever olması idi.
Engin Cezzar ile yaptıkları sahne çalışmalarından elde ettiği paradan İstanbul Kültür ve Sanat Vakfına, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatro Teşvik ödülleri verilmesi için iki arı tiyatroya 50’şer bin Lira ödül bağışlamıştı. Her yıl 100 bin Lira teşvik ödülünün yanı sıra, Sururi’nin vefatından sonra sahibi olduğu apartmanın da satılarak gelirini bir eğitim kurumuna bağışlamıştır.
Yıllarca kültür, sanat ve eğitim hayatımıza yaptığı sayısız katkılarla da bilinen ve tanınan büyük sanatçı, ilerlemiş yaşlarında bile sanat hayatından hiç kopmamıştır. Bumüstesna sanatçıya Allahtan rahmet diliyorum.
Survivor başladı
TV 8’in en ilgi çeken programı olan Survivor Türk-Yunan yarışması şeklinde ekranlara yansıdı. Aynı saatlerde hem Türkiye, hem de Yunanistan’da gösterime girmiştir. Survivor daha şimdiden ilgileri üzerine toplamayı başarmış görünüyor.
Bu arada Acun Ilıcalı, 2019 yılı içinde TV 8’de çok değişik programları yayınlayacağını da açıklamıştır. Zuhal Olcay’ır, TV 8’deki Yemekteyiz adlı programın benzerini Fox’ta yaptığını söyleyen Acun, o formatın kendi elinde olduğunu, sunucu hanıma kızgın ve kırgın olup, avukatlarına konu ile ilgili gerekli talimatları verdiğini dile getirmiştir.
Baba-kızın arasına girilmez
Aynı zamanda doktorda olan ünlü müzisyen-şarkıcı Ferhat Göçer’in 19 yaşındaki kızı Yağmur ile başı dertte. 48 yaşındaki Göçer’in ilk eşinden dünyaya gelen genç kız, babası hakkında yazdığı sitem mektubundan sora, Kanal D’de ikinci sayfa programına katılıp, babasının kendisini ihmal edip, sevmediğini açıklamıştı.
Olaylar hızla gelişirken Göçer’in uzatmalı sevgilisi Ömür Gedik, “Baba ile kızının arasına girilmez” demiştir. Ferhat Göçer’de, kızımı seviyorum, tek gayem onun okumasıdır demiştir.
Otizmli çocuklar için yapılan etkinlik
“Otizme destek alışveriş festivali ile büyüyor” sloganı ile ünlü hayırsever hanımlar, İstanbul Beşiktaş’taki FourSeasons Hotel Boshuprus’ta son yılların en anlamlı festivali için bir araya geldiler. Mine Narin’in, 2003 yılında kurduğu, “Tohum Türkiye Erken Tanı ve Eğitim Vakfı” tarafından düzenlenen bu yardım vakfına, İstanbul cemiyet hayatının tanınmış ünlü, hayırsever hanımları katılmıştır.
Siren Ertan, Ebru Uygun, Reyhan Demirören, Arzu Sabancı, Ümit Boyner, Arzuhan Yalçındağ, Melisa VonFaberCasteil, Şirin Yalçın, Sedef Orman, BetinaMachler, Zeynep Çarmıklı, Ayşe Sever, Nil Bentür Uyguner, Rosella Karabacak, Nil Bentürk Uyguner, Renee Saban, Ebru Kohen, Zeynep Üstünel, Siren Ertan Kayalar, Deniz Konuralp, Jale Balcı, Şah Yaycı, Mine Kalpakçoğlu ve de Esra Yakupoğlu düzenlemeye ellerinde sürprizlerle dolu sepetlerle iştirak etmişlerdir.
Siren Ertan’ın tasarladığı elbise, Ebru Uygun’un yağlı boya tablosu satış rekorları kırarken, Tohum Otizm Vakfı, 120’yi aşan stantlardan elde edilen gelirlerle otizmli çocukların eğitimi için hatırı sayılır bir gelir elde edilmiştir. Özel olarak hazırlanmış çekilişler sayesinde şanslı ziyaretçiler, Paris, New York, Viyana ve Seyşel Adaları’nda tatil yapma imkânı yakalamışlardır.