Gülsin Onay’la ‘Mozart Akşamı’

Doğan BULGUN

“Yardıma ihtiyacı olan her canlı için, bizler her zaman sanatımızla burada olacağız”
diyerek yola çıkan İstanbul Yardım Orkestrası, sosyal sorumluluk projelerine büyük önem veren Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay’la 7 Ocak Pazar akşamı Darüşşafakalılar Derneği yararına düzenlenen Mozart Akşamı’nda müzikseverlerle buluşuyor.
Çağatay Şahin ve İstanbul’daki en tecrübeli orkestra sanatçılarının 2017 yılının Ocak ayında, gönüllü olarak kurduğu orkestra, ihtiyacı olanlara yardım etmeyi amaçlıyor. İlk konserlerinin gelirini Haytap’a (Hayvan Hakları Federasyonu) bağışlayan orkestra, 7 Ocak Pazar günkü konserin gelirini Darüşşafakalılar Derneği’ne bağışlayacak.
Çağatay Şahin amaçlarını ve duygularını şu cümlelerle dile getiriyor:
”Orkestramız, birbirini tanıyan, uzun zamandır birlikte büyük işler başarmış sanatçılardan oluşan, aynı zamanda büyük istek ve arzuyla, yardım için sahnede olan, zamanla ülkenin yardım eksiklerinin bir kısmını karşılamak gibi büyük hedefleri olan bir orkestradır. Amacımız, yardıma ihtiyacı olan canlıların varlıklarını sürdürebilmesi için yanında olmak, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinin bu ülkede çoğalmasını sağlamak için, örnek olabilmektir.”
Sık sık yardım konserlerinde yer alan, UNICEF İyi Niyet Elçisi Gülsin Onay, konserde Mozart’ın “Jeunehomme” başlıklı 9. piyano konçertosunu yorumlayacak. İstanbul Yardım Orkestrası’nı ödüllü besteci ve orkestra şefi Murat Cem Orhan yönetecek.
Tarih: 07 Ocak 2018 Pazar, Saat: 20.00, Yer: Fulya Sanat Merkezi
GÜLSİN ONAY
Gülsin Onay, Şubat 2017’de, Türkiye’nin en önemli bestecilerinden biri ve Onay’ın da öğretmeni olan Ahmed Adnan Saygun’un birinci piyano konçertosunun Hong Kong prömiyerini, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile gerçekleştirdi. Eseri Mayıs 2017’de Kevin Griffiths yönetimindeki Göttingen Symphoniker eşliğinde seslendirdi, dinleyicilerin ve eleştirmenlerin büyük beğenisini kazandı. Şubat ayında Japonya’da verdiği bir dizi resitalin ardından Mart 2017’de köklü İngiliz yaylı çalgılar dörtlüsü Endellion Quartet ile Türkiye turnesi gerçekleştirdi. Ustalık sınıfları, senfoni konserleri, yardım konserleri, yarışmalar ve yeni kayıtlarla geçen yoğun ve çok başarılı konser sezonunu yaz aylarında Altınoluk, Cunda, Ayvalık, Çeşme, Vranje ve Bodrum’daki resitallerle tamamladı. Ayrıca Sanat Danışmanı olduğu 14.Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserini, GFA Ustalık Sınıfı ve 4.Ahmed Adnan Saygun Piyano Yarışması Jüri Başkanlığı’nı yaptı.
Ünlü sanatçı 2017 başından bu yana TRT Radyo-3’te, 15 günde 1 Cumartesi günleri yayınlanan “Gülsin Onay’la Radyo-3 Atölyesi” adlı bir programı hazırlayıp sunmaktadır.
Gülsin Onay’ın uluslararası müzik kariyeri Arjantin’den Japonya’ya uzanan bir coğrafyada 5 kıta 80 ülkeyi kapsar. Bugüne kadSar dünyanın belli başlı tüm müzik merkezlerinde dinleyicilerle buluşan sanatçı birlikte çaldığı şefler arasında Vladimir Ashkenazy, Erich Bergel, Michael Boder, Andrey Boreyko, Jorg Faerber, Vladimir Fedoseyev, Edward Gardner, Neeme Jarvi, Emmanuel Krivine, Ingo Metzmacher, Esa-Pekka Salonen, Jose Serebrier, Vassily Sinaisky, Stanislaw Wislocki ve Lothar Zagrosek sayılabilir. Gülsin Onay’ın konser verdiği salonlar arasında Amsterdam Concertgebouw, Berlin Filarmoni Salonu, Viyana Konzerthaus, Londra Queen Elizabeth Hall ve Wigmore Hall, Paris Salle Gaveau, Washington DC National Gallery of Art ve New York Miller Theater yer alıyor.
Rachmaninov yorumlarıyla müzik otoritelerinden büyük övgüler alan Gülsin Onay ayrıca, uluslararası alanda istisnai bir Chopin icracısı kabul ediliyor. Polonya Hükümeti Gülsin Onay’ı Chopin yorumları nedeniyle Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırdı. Hocası Saygun’un dünya çapında en güçlü yorumcusu olarak tanımlanan Onay, Saygun’un kendisine adadığı 2. Piyano Konçertosu ile Stuppner, Tabakov ve Hoinic’in konçertolarının dünya prömiyerlerini gerçekleştirdi. Gülsin Onay’ın 20’yi aşkın albüm kaydı, yorum gücü yanında repertuar zenginliğini de yansıtıyor.
Piyano eğitimine üç buçuk yaşında başlayan ve Üstün Yetenekli Çocuklar Kanunu kapsamında Paris Konservatuvarı’nda eğitim gören Gülsin Onay’a 1987 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. 1988 yılında Boğaziçi ve 2007 yılında Hacettepe Üniversiteleri tarafından Fahri Doktora ile onurlandırıldı. Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Solisti olup, Bilkent Üniversitesi’nin de sürekli sanatçıları arasında yer alıyor. Yurtiçi ve dışında pek çok yardım konseri veren Gülsin Onay, 2003 yılında UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından “İyi Niyet Elçisi” seçildi. Sanatçıya ayrıca Sevda-Cenap And Müzik Vakfı tarafından 2007 Onur Ödülü Altın Madalyası ve Donizetti 2011 Klasik Müzik Ödülleri Yılın Piyanisti ödülü, 42. İstanbul Müzik Festivali’nin 2014 “Onur Ödülü” Gülsin Onay’a verildi. Tekirdağ’da bir sokağa Gülsin Onay’ın ismini veren Süleymanpaşa Belediyesi, 2015’ten bu yana, sanatçının adına “Gülsin Onay Piyano Günleri”ni düzenliyor.

                             TangoNEVA Caddebostan Özel Irmak Okullarında                           Arjantin tangolarından örnekler sunacak

Kasım ayından bu yana Caddebostan Özel Irmak Okulları Kültür Merkezi’nde devam eden Irmak Konserleri’nin üçüncüsü, 16 Ocak Salı akşamı, saat 20.00’de bu kez tutkunun ve aşkın müziği olan tango ile devam ediyor.
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın usta müzisyenlerinden kurulu TangoNeva, Tango Aşkına gecesinde, vokalde Ali Pınar ile birlikte çok sevilen Arjantin tangolarından örnekler sunacak. Her konserlerinde dinleyicisine özel bir program sunan ve kendilerine özel bir dinleyici grubu yaratan TangoNEVA bu konserinde de, tango denince akla ilk gelen bestecilerin Piazzola, Gardel ve Mores’in tangolarından oluşan program ile dinleyicilere müzik ziyafeti sunacak.
Irmak Konserleri’nin daimi moderatörü ve sunucusu Ali Pınar, sunulan şarkıların hikâyelerini anlatacak, tangonun dünyada neden aşkın ve tutkunun müziği olduğunu anlatacak. Süprizlerin de yer alacağı gecede Murat Kazak ve Bengi Yeniaydın müziğe danslarıyla eşlik edecek.
TangoNEVA, piyanoda Ayşe Nil Ülgener, kemanlarda Yonca Sülün ve Gaye Süslüoğlu, viyolada Didem Hekimoğlu, viyolonselde Jülide Canca Eke ile kontrbasta Ceren Akçalı’dan oluşuyor.
Konserin geliri ilkokul öğretmen adaylarının bursu için kullanılıyor.
IRMAK KONSERLERİ
Kasım ayında efsane keman virtüozü Ayla Erduran ile piyanist İris Şentürker’i, aralık ayında istisnai bir Chopin yorumcusu olan Gülsin Onay ve müzisyen ailesi Erekin, Elif Onay ve Eren Kuştan’ı konuk eden Irmak Konserleri şubat ayında Barış için Müzik Orkestrası’nı, mart ayında ise Borusan Quartet’i konuk edecek.
20 Şubat akşamı Irmak Konserleri çok genç ve yetenekli konuklarını ağırlayacak. Her çocuğun müziğe erişim hakkının olduğunu savunan ve altı bine yakın çocuğa müzik eğitimi veren Barış İçin Müzik üyeleri Vivaldi’nin çok sevilen Dört Mevsim isimli eserini yüksek enerjileri ile yorumlayacak.
Irmak Konserleri’nin bu yılki son konseri 27 Mart akşamı olacak. “Sıra dışı bir dahi: Mozart” başlığını taşıyan konserde bestecinin eserlerini büyük bir hayran kitlesine sahip olan Borusan Quartet yorumlayacak. Ali Pınar sanatçılarla, Mozart’ın saray bestecisi Salieri ile çekişmeli ilişkisini ve gizemli ölümünü Amadeus filmi eşliğinde konuşacak.

Küçükçekmece Musiki Derneği’nden 21. kuruluş yılı özel konseri

Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte Küçükçekmece Musiki Derneği 21. kuruluş yılında Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde verdiği konserde müzik ziyafeti sundu.
Tanburi Mustafa Çavuş ve Kaptanzade Ali Rıza Bey şarkılarının icra edildiği konsere, Küçükçekmeceli müzikseverler büyük ilgi gösterdi.
Erol Ünal şefliğinde gerçekleştirilen konsere, Recep Alper Çevirel misafir solist olarak katıldı. Küçükçekmece Musiki Derneği ve Recep Alper Çevirel, Segah, Hüzzam, Kürdî-li Hicazkar, Hisar Buselik makamından şarkılar icra etti. Prof. Dr. İsmail Hakkı Aydın, dernek adına sanata ve sanatçıya katkılarından dolayı Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e teşekkür etti.
Gecenin sonunda Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden sanatçılara teşekkür ederek, çiçek takdiminde bulundu.