“Güneş, elektriğin maliyetini yarı yarıya azaltacak”

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜNAM) Müdürü Prof. Dr. Raşit Turan, güneş elektriğinin pahalı olduğunu artık kimsenin iddia etmediğini belirterek, “Elektrik güneşten elde edildiğinde, evlerde kullanılan elektrik, yarıdan daha az maliyetle elde edilebilir” dedi.
ODTÜ tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek Türk Güneş Elektriği Konferansı (SOLAR TR3) ODTÜ Kültür ve Kongre Salonu’nda başladı.
Turan, konferansın açılışındaki konuşmasında, bugün itibarıyla Türkiye’de kurulu güneş enerjisi gücünün 90 megawatt olduğunu, bunun önemli bir kısmının da geçen yıl gerçekleştiğini ifade etti.
Bu rakamın Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduğunu, ancak yine de umut verici gelişmelerin bulunduğunu vurgulayan Turan, “Geçen yıl, lisanslı güneş enerjisi santrallerinin kurulumu için süreç başladı. Şimdiden 250 megawatt lisansı verildi. Yakın bir gelecekte 600 megawattlık sistem kurulumunun gerçekleşmesini bekliyoruz” diye konuştu.
– “Avrupa’nın Güneş tutulması sorunu bize de nasip olsun”
Avrupa’nın güneş enerjisinde epey yol aldığını, İtalya ve Yunanistan’ın toplam elektriğinin yüzde 7,5’lik bölümünü Almanya’nın ise yüzde 6,5’uğunu güneşten ürettiğini dile getiren Turan, “AB ortalaması, yüzde 3’e ulaşmış durumda. Bu ülkelerde, bazı günler öğle saatlerinde güneşin payı yüzde 50’yi buluyor. Daha önce hesap edilmeyen Güneş tutulması yeni bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Ne diyelim, darısı başımıza. Bu tür sorunlarla uğraşmak bir gün bize de nasip olur diye umuyorum” değerlendirmesinde bulundu.
Güneş elektriğinin pahalı olduğunu artık kimsenin iddia etmediğini belirten Turan, şunları kaydetti:
“Bugün, Türkiye’deki en düşük güneş enerjisi sistem kurulum fiyatı 900 dolara kadar düşmüştür. Böylece güneş enerjisiyle üretilmiş 1 kilowat saat elektriğin, 6 centin altında bir maliyetle üretildiğini tahmin edebiliriz. Bu rakamın, doğalgaz ve nükleerden ucuz, hidroelektrik ve kömür ile baş başa olduğunu söyleyebiliriz. Bugün evlerimizde ödediğimiz rakam 15 cent civarında. Dolayısıyla elektrik, güneşten sağlandığında, evlerde kullanılan elektrik, yarıdan daha az maliyetle elde edilebilir.”
ODTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Volkan Atalay da Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinin çok yüksek olduğunu, güneşin enerji ithalatı yapan bir ülke olarak öneminin yadsınamayacağına işaret etti.
ODTÜ’de son yıllarda rüzgar ve güneş enerjileri ile deniz ekosistemi üzerine 3 araştırma ve uygulama merkezinde yürütülen bilimsel çalışmalara değinen Atalay, ODTÜ’nün bu çalışmalarla 3. nesil bir üniversite olma yolunda önemli mesafe aldığını sözlerine ekledi.