Gürer: Market sahipleri ve aracıların çoğu AKP’ye yakın isimler

HABER MERKEZİ- CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Gıda ve tarımda yaşanan sorunların AKP iktidarınca anlaşılamadığını ve günlük çözüm üreterek yerel seçime kadar günü kurtarmak için çalıştıklarını söyledi.
MARKET SAHİPLERİNİN ÇOĞU AKP’YE YAKIN İSİMLER..
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan Albayrak’ın tanzim satış mağazaları ile ilgili açıklamasını soruna bakıştaki çaresizlik olarak niteledi. Gürer: “CHP Belediyeleri ile başlayan Tanzim Mağazalarını yok edenlerin çözüm için buldukları yol tanzim satış yerlerine dönüş oldu. Önce Cumhurbaşkanı marketlerden şikâyet ediyordu, market sahiplerinin çoğunluğu AKP iktidarına yakın isimler, hatta birisi de kendi milletvekilleri, acaba çağırıp durumu market sahibi AKP’li vekil ile konuştu mu? İktidara yakın olan isimler, iktidara karşı komplomu yapıyorlar? Cumhurbaşkanı ve Bakanlar, aracılardan dert yanıyorlar. Aracılar yenimi ortaya çıktı? Bunların çoğu AKP’ye oy vermiş ve AKP’de görev almış isimler. Eğer fiyatlar şişirilmiş olsa idi “Reise can kurban” diyenler, piyasada fiyatları alabildiğine aşağı çekerdi. Orta yerde bir gerçek var. Girdi fiyatları bu kadar yüksek iken, vergi indirimleri sağlanmadan sorunları üreticiyi, aracıyı baskılayarak, esnafla belediye eli ile rekabet ederek çözemezsiniz. Akıl ile bilim ile iş bilirliği ile sorunlara çözüm üretilir. Tüccar kafası ile devlet yönetilemez, ancak işyeri yönetilir. Bu sorunun kalıcı ve gerçekçi çözümü ise bilimsel ve planlı tarımla, aile tipi üretim işletmeciliğine, kooperatifçiliğe, üretime dönmektir. Tarım alanlarını yok edip ithalden medet ummaktan vazgeçmekle çözüm oluşur. Yerli ürün, yerli üretici, yerli tohum, yerli ilaç ve yerli gübre ile gelecek doğru yapılandırılır. Devletteki tarıma yönelik kurumların içi boşaltılıp, belediyeleri yetkisizleştirerek bu günlere böyle gelindi. Daha çok üretim ancak planlı üretim ve düşük girdiler sağlanmadan çözüm kalıcı olamaz. Planlayarak bir yıl öncesinden ekilecek ürünün, onun maliyet girdilerinin, satış bedeline kadar düzenlemesini sağlayacak bir sistemle sorunlar çözülür. Girdi fiyatlarını düşürmeden uygulanacak baskı, gelecek yıllarda sorunu katlar ”dedi.
CHP’Lİ BELEDİYELER İLE TANZİM DOĞDU, AKP’NİN SERBEST PİYASA EKONOMİSİYLE YOK EDİLDİ!
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, büyük kentlerde CHP’li belediyelerin tanzim mağazalarına şiddetle karşı çıkıp yok ettiklerini, kooperatifçiliğinde canına okuduklarını belirterek: “Karma ekonomi yerine piyasa ekonomisi ile düzeni yandaşlarının kayırmacı anlayışına taşıyan kafalar çaresizlikle çözüm ararken sonunda CHP politikalarına yönelişle çözüm aramaya başladılar” dedi.